Nakon što je u maju prvi put nakon tri godine uspjela okupiti zaraćene strane za istim stolom, Turska će danas opet biti domaćin pregovora.
Prvi krug pregovora je održan 16. maja ove godine u Predsjedničkom uredu Dolmabahče, a drugi je zakazan danas s početkom u 12 sati u istanbulskoj palači Ciragan.
Dvije strane su se u maju usaglasile o razmjeni po hiljadu ratnih zarobljenika, razmijenile su stavove o mogućem prekidu vatre i dogovorile nastavak pregovora. Rusija i Ukrajina potvrdile su da je dogovorena razmjena zarobljenika u potpunosti sprovedena 25. maja.
Pozitivne reakcije
Inače, početak ovog pregovaračkog procesa u Istanbulu je naišao na pozitivne reakcije međunarodne zajednice, a tursko posredovanje izazvalo je velik interes svjetskih medija.
Također, novi susret dolazi samo dan nakon jednog od najsmjelijih i najuspješnijih napada koje je izvela Ukrajina ikada na ruskom tlu, koji je dosezao čak do Sibira.
Veliki, koordinirani napad dronom na četiri ruska vojna aerodroma pogodio je desetke aviona, uključujući strateške bombardere, prema ukrajinskoj sigurnosnoj službi (SBU).
Telefonski razgovor
Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov u nedjelju je telefonski razgovarao sa svojim američkim kolegom Markom Rubiom (Marcom) o tim razgovorima, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova, koje je citirala novinska agencija Tass.
Moskva je predložila ovaj krug pregovora. Sredinom maja, zaraćene strane su se 16. maja našle po prvi put od 2022. godine na direktnim pregovorima u turskoj metropoli.
Inače, rezultat tog sastanka bio je samo da su se dvije strane obvezale na veliku razmjenu zarobljenika. Ukrajinski stav za ovaj krug pregovora uključuje, prema riječima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog (Volodymyr Zelensky), potpuno bezuslovno primirje, oslobađanje zarobljenika i povratak otete djece.
Poznati detalji ukrajinskog plana za mir: Kijev traži povratak otete djece i bezuslovno primirje
– Kako bi se stvorio trajni mir, mora se pripremiti i sastanak na najvišem nivou – rekao je Zelenski.
Odbačeno bezuslovno primirje
Moskva je odbacila bezuslovno primirje, ali je nedavno signalizirala spremnost pod nizom preduslova.
– Tokom trajanja primirja, barem je potrebno da zapadne zemlje prestanu isporučivati oružje kijevskom režimu i da Ukrajina prekine mobilizaciju – rekao je u petak ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja.
Podsjetimo, ovom susretu prisustvuju i delegacije Turske i SAD.
Delegacije će biti bez predsjednika Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina.
Dok je na prethodnim pregovorima svoj dolazak najavio Zelenski, on na kraju nije došao u Istanbul kada je bilo jasno da se Putin, koji je i pozvao na pregovore te odabrao lokaciju, neće pojaviti.
autor: avaz.ba