KLJUČA u banjalučkom Vodovodu: Poskupljuje priključak za VODU -A sprema se i ŠTRAJK?

KLJUČA u banjalučkom Vodovodu: Poskupljuje priključak za VODU -A sprema se i ŠTRAJK?

Radnici banjalučkog Vodovoda spremaju štrajk, potvrđeno je Faktoru iz više izvora. Ne mogu, navode, tripiti nepravdu i organizovano rušenje preduzeća od kad je upravljanje preuzela „politika Draška Stanivukovića“. Kažu da ih najviše boli nepravda, nedomaćinsko upravljanje preduzećem, te stranačka zapošljavanja, koja nemaju nikakve veze sa potrebama preduzeća. Teško je gledati, kazuju, potpuno netransparetno zapošljavanje, gotovo preko noći, bez ikakvih procedura i konkursa. Nema tačnog broja koliko je u zadnjih godinu i po zaposleno radnika, ali sigurno nije manje od četrdeset, tvrde nezadovoljni radnici.

Bivši vozač i tjelohranitelj siva eminecija!

Zaposleni se žale da se svakodnevno pojavljuju razni stranački kadrovi, starlete, fitnes treneri i ko zna ko sve, da u roku od mjesec dana napreduje u hijerahiji i dobijaje veće plate, dok stari radnici koji „nose preduzeće“ na svojim leđima sve to gledaju sa strane.

Da se bar primaju stručni radnici, koji znaju posao, pa bi, pričaju, možda i progledali kroz prste, ali ovako je, tvrde,  katastrofa. Faktor je i ranije pisao o situaciji u Vodovodu, radnici su ćutali, ali sad kažu da je dosta.

Posebno je, navode, nije lako gledati ponašanje Dragoljuba Grmuše, bivšeg vozača i tjelohranitelja Draška Stanivuvkovića.

Ovaj fitnes trener u najmanju ruku se ponaša kao šef nekog važnog sektora, kažu nezadovoljni randici.

Zna se „ko mu čuva leđa“, pa se i ponaša kao da mu niko ništa ne može.

Upozoravaju da se broj zaposlenih u Vodovodu opasno približio cifri od 400 radnika te da je to granica poslije koje neće biti povratka.

Atraktivna lokacija na meti tajkuna?

Potvrđuju i pisanje Faktora u u vezi velike prevare teške nekoliko miliona maraka, koja se sprema u Vodovodu.

Parcelu kod Elektrotehničkog fakulteta ili staru lokaciju Vodovoda „bezecovali“ su banjalučki investitori.

Radi se kako bi je „dobio” poznati tajkun, kažu nam očajni radnici.

Sve okolne privatne parcele kupljene su poodavno, a sada se čeka prilika da se uzme i njihovo atraktivno zemljište.

Povlače se bez borbe

Preduzeće pomenutog tajkuna već godinama plete mrežu oko ovog, izuzetno vrijednog placa, iako je zemljište, bez ikakve dileme u vlasništvu Grada Banjaluka, odnosno Vodovoda, kao krajnjeg korisnika.

Iz tog razloga, stara uprava Vodovoda ušla je sa firmom ovog moćnika u više sudskih sporova u vezi sa spornim zemljištem, ali najnovije informacije ukazuju na to da nova uprava, na čelu sa Predragom Dudukovićem, a uz Stanivukovićevo „zeleno svjetlo“,  namjerava da se povuče iz parnica i zemljište bez borbe prepusti tajkunu, koji tu namjerava da podigne tri stambene lamele, dok bi Grad, prema tom scenariju, formalno bio obeštećen, ali sa svega nekoliko destina hiljada KM, što je sto puta manje od stvarne vrijednosti zemljišta na ovako atraktivnom mjestu – tvrde izvori magazina Faktor.

 

Banjalučane koji su u procesu pravljenja krova nad glavom, osim što plaćaju kud i kamo skuplji građevinski materijal i muku muče sa pronalaskom majstora, očekuje još jedno, ni malo prijatno iznenađenje.

Naime, za stotinak maraka skuplji je priključak za vodu.

Na to su se požalili sugrađani, a potvrdili u “Vodovodu”.

Naš sagovornik iz okoline Banjaluke, koji gradi kuću, kaže da ga je vrlo neprijatno iznenadilo kada su mu u “Vodovodu” rekli da je priključak za vodu poskupio. Priča da se raspitivao koliko košta cijena priključka, da je to bilo između 650 i 700 KM, a kada je samo nekoliko dana kasnije podnio zahtjev za priključivanje na vodovodnu mrežu, službenica mu je rekla da je ta usluga sada skuplja.

– Pitao sam zašto, kaže poskupilo gorivo. Molim? Kakav je to razlog? Sada ću morati da platim 100, 150 maraka više za priključak – priča sagovornik Srpskainfo.

Priča i da je proces da bi dobio vodu na svom komadu zemlje skup. Kaže da mora da iskopa šaht po dimenzijama koje su propisane, te da angažuje ovlaštenu firmu da iskopa i prekopa kanal do priključka. Prvo je morao da čeka da mu odobre gdje može da iskopa šaht, a zatim, ističe, treba čekati bar dvadesetak dana da ekipa “Vodovoda” dođe.

– Dok ne dobijem vodu, moraću da platim oko 1.500 KM. Samo kopanje šahta i prekopavanje je 750 KM, ali uspio sam da nađem firmu koja će to da uradi za 600 KM. Bar da uštedim 150 KM – kaže sagovornik Srpskainfo.

Naš drugi sagovornik Bojan K, koji je takođe u procesu izgradnje porodične kuće, kaže da je nedavno platio oko 1.100 KM “Vodovodu” za priključak i dva mjerna sata.

– Plus, samo šaht sam platio 650 KM. Ne znam da li moram iz svog džepa da platim i ovo što će od glavne cijevi do šahta da kopaju i priključuju. Sve je to jako skupo. Izaći će me oko 2.000 KM da dobijem vodu. Šta sa onima koji to ne mogu da plate. Stvarno je preskupo – kaže on. Priča da mu je problem što još čeka ekipe iz “Vodovoda” da dođu da iskopaju od glavne cijevi do šahta, a onda i da priključe vodu.

Iz “Vodovoda” su za Srpskainfo potvrdili da je od 19. maja na snazi novi cjenovnik. Pojašnjavaju da cijena priključka nije fiksna i da je ranije bila oko 700 KM, a da je nova cijena priključka oko 800 KM i da se može platiti u šest rata.

– Poskupljenja repro materijala na tržištu uslovila su i povećanje cijena usluga “Vodovoda”. Međutim, ako stranka cjelokupan iznos priključka plati odmah dobija popust od 15 odsto, što znači da cijena plaćena u ratama nije povećana za bilo koji procenat već iznosi punu cijenu vodovodnog priključka. Napominjemo da već nakon uplaćene prve rate ekipe Sektora održavanje izlaze na teren i izvode priključenje na vodovodnu mrežu – pojašnjavaju iz “Vodovoda”.

Prema njihovim riječima, cijena priključka na vodovodnu mrežu formiraju utrošeni materijali, odnosno sve neophodne vrste ventila, ogrlica, cijevi, vodomjer i spojni materijali, zatim montažni radovi, odlazak na teren, administrativno-tehnički poslovi i PDV.

Kako je navedeno na internet stranici “Vodovoda”, za priključenje na mrežu potrebno je dostaviti popunjen zahtjev za individualni priključak na vodovodnu mrežu, zajedno s neophodnom dokumentacijom u koju spadaju posjedovni list, kopija katastarskog plana i građevinska dozvola ili urbanistička saglasnost, prenosi Srpskainfo.

Šaht obaveza korisnika

U “Vodovodu” pojašnjavaju da nakon podnošenja zahtjeva, zajedno s neophodnom dokumentacijom, ovlašteni predstavnik preduzeća izlazi na teren, određuje lokaciju i tehničke propozicije za izgradnju okna / šahta.

– Obaveza korisnika je da sam napravi šaht prema tehničkim uslovima koje je prethodno dobio u Sektoru razvoja u ‘Vodovodu’, kao i da uradi sve neophodne iskope. Zatim slijede montažni radovi koji su isključivo u obavezi ‘Vodovoda’.

Nakon završenih montažnih radova slijedi zatrpavanje rova i dovođenje terena u prvobitno stanje što je obaveza potrošača – odgovoreno nam je iz ovog preduzeća.

autor:faktormagzin/srpskainfo.com, foto;faktormagzin

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.