Koliko se često dešava u Srpskoj?-Tate na porodiljskom odsustvu

Koliko se često dešava u Srpskoj?-Tate na porodiljskom odsustvu

Iako se broj očeva na porodiljskom blago povećavao u odnosu na raniji period, njihov boravak uz djecu u prvim mjesecima života, u vrijeme dok majka radi, u Republici Srpskoj je i dalje rijetka pojava. Takav slučaj ne važi u skandinavskim zemljama, Finskoj i Švedskoj, gdje svaki četvrti tata uzima tzv. porodiljsko odsustvo. Lani je u Srpskoj ovo pravo iskoristilo samo 29 (0,69 odsto) očeva. Potvrdili su to za Faktor magazin iz Javnog fonda za dječiju zaštitu, koji je, kao nadležni organ, nakon sprovednog postupka po zahtjevu poslodavaca za priznanje prava na refundaciju naknade plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva donio 29 rješenja za očeve koji mogu koristiti porodiljsko odsustvo.

Oscilacije

Od 2016. godine broj očeva koji koriste pravo na porodiljsko odsustvo bio je u konstantnom porastu, dok je lani došlo do određenog smanjenja.

Podaci Fonda potvrđuju da su 2020. ukupno 63 oca u Srpskoj koristila pravo na porodiljsko odsustvo.

Radi se o godini u kojoj smo bili izloženi pandemiji virusa korona.

Iako je broj tata na porodiljskom povećan, to nije postalo „novo normalno”, kao neke druge stvari koje je „donio“ virus.

Po podacima Fonda, očeva, korisnika prava na korištenje porodiljskog odsustva najviše je u gradu Banjaluka, a potom, prema broju podnesenih zahtjeva poslodavaca, u Bijeljini i Doboju.

Roditelji se odlučuju da tata ostane kod kuće najčešće, ukoliko majka bolje zarađuje.

Psiholozi napominju da smo, nažalost, još uvijek suočeni sa predrasudama, iako se iz godine u godinu promoviše ravnopravnost polova.

Pravo priznato za 4.199 majki

Lani je Javni fond za dječiju zaštitu, kao nadležni organ za rješavanje o zahtjevima za ostvarivanje prava, sproveo upravni postupak i donio 4.199 (99,31 odsto) prvostepenih rješenja o priznavanju prava na refundaciju naknade plate, podnosiocu zahtjeva – poslodavcu, za vrijeme korištenja porodiljskog odustva radnice – majke.

Po Zakonu o radu u Srpskoj, porodiljsko za prvo i drugo dijete iznosi 12 mjeseci, a za blizance i svako treće i naredno dijete, u trajanju od 18 mjeseci. Roditelji djeteta mogu se sporazumjeti da porodiljsko odsustvo, nakon isteka 60 dana od rođenja djeteta, umjesto majke nastavi da koristi zaposleni otac djeteta.

Ravnoteža

Direktive Evropske unije precizirale su potrebu uvođenja obaveznih deset dana plaćenog odsustva, koje bi otac koristio sa majkom odmah nakon rođenja njihovog djeteta.

Ipak, po ovom pitanju ne miješaju se u nacionalna zakonodavstva.

Psiholozi ističu da se mora pribjegavati uvođenju obaveze, jer se na ovim prostorima još suočavamo sa predrasudama, tradicionalnim strogim mišljenjima, pa i pogrešnim razmišljanjima kada su u pitanje obaveze u fazi ranog roditeljstva.

Posebno za prve godine života djeteta veoma je važna podjednaka briga kako majki, tako i očeva.

SAMO POZITIVNA ISKUSTVA

Davor je nakon porođaja svoje supruge aktivno učestvovao u brzi oko djeteta.

Nakon što se supruga vratila na posao, prihvatio se potpune brige o bebi.

Ne želi da uljepšava sliku, jer, kaže, na početku nije bilo lako.

„Uhodavanje je potrajalo, nije sve išlo glatko. Dijete je, ipak, nešto najbolje što nam se dogodilo i bilo je predivno uživati u svakom zajedničkom momentu. Sutra bih sve ponovio”, uvjerava ovaj 36-godišnji ponosni otac na porodiljskom odsustvu.

autor:faktormagazin, tekst je izašao u štampanom FM 36 izdanju od 23.februara 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.