Šinzo Abe preminuo nakon atentata

Šinzo Abe preminuo nakon atentata

Šinzo Abe, bivši premijer Japana, podlegao je u bolnici nakon što je na njega izvršen atentat, javlja BBC pozivajući se na japansku nacionalnu televiziju.

Abe je upucan tokom predizbornog skupa u gradu Nara dok je držao govor. Pogođen je u prsa i leđa, a njegov napadač je uhaošen nakon pucnjave.

Bivši premijer nakon ranjavanja nije pokazivao znakove života.

Smatrali su ga simbolom promjene i mladosti

Abe je prvi put postao premijer 2006. s 52 godine, što ga čini najmlađom osobom koja je preuzela premijersku dužnost u Japanu. Smatrali su ga simbolom mladosti i promjene.

Abeov prvi mandat bio je turbulentan, pogođen skandalima i nesuglasicama, a okončan je iznenadno mostavkom. Nakon što je ispočetka sugerisao da se povlači iz političkih razloga, priznao je da pati od bolesti koja mu je kasnije dijagnostifikovana kao ulcerozni kolitis.

To je hronična upalna crijeva koja je zahtijevala višemjesečno liječenje. Abe je rekao da je bolest na kraju pobijedio uz pomoć novih lijekova.

Abeov plan za Japan

Abe se ponovo kandidovao pa 2012. opet postao premijer.

U to vrijeme Japan se još uvijek oporavljao od posljedica tsunamija i nuklearne katastrofe u Fukushimi koji su se dogodili 2011., a Abe je naizgled nudio spas.

Njegov plan bio je „Abenomika“ – plan za oživljavanje ekonomije.

Japanska ekonomija treće je po veličini na svijetu i bilo je preko 20 godina u stagnaciji.

Abeov plan za ekonomiju uključivao je veliku državnu potrošnju, veliko monetarno popuštanje i smanjenje birokratije.

Abe je takođe nastojao povećati pad stope nataliteta u zemlji tako što je radna mjesta učinio prijateljskijim prema roditeljima, posebice majkama.

Progurao je kontroverzna povećanja poreza na potrošnju kako bi pomogao u financiranju vrtića i popunio rupe u japanskom prenapregnutom socijalnom sistemu.

Iako je bilo određenog napretka u reformama, veći strukturni problemi gospodarstva nisu nestali.

Deflacija je i dalje bila prisutna, a ekonomija je bila u recesiji čak i prije izbijanja koronavirusa 2020.

Tokom pandemije Abeova popularnost dodatno je opala jer su njegov pristup rješavanju problema kritikovali kao spor i zbunjujuć.

Abeov rejting bio je izuzetno nizak.

autor:agencije, foto:tanjug

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.