Od Nadzornog odbora Instituta za nestala lica ostao samo naziv

Od Nadzornog odbora Instituta za nestala lica ostao samo naziv

Institut za nestala lica BiH je, sudeći prema najnovijim informacijama, ostao i bez Nadzornog odbora, iako je bilo priče da će i to tijelo doći u “privremenu formu”, kao i njihove kolege u drugom, Upravnom odboru.

Nadzorni odbor Instituta ima tri člana, čiji mandat traje četiri godine i prema pravilima ne mogu biti reizabrani, a odluke donose konsenzusom. Zaduženi su za razmatranje finansijskih, kao i izvještaja o poslovanju te institucije. Na spisku obaveza im je i da o rezultatima nadzora najmanje jednom godišnje, po potrebi i češće, upoznaju suosnivače – Savjet ministara BiH i Međunarodnu komisiju za traženje nestalih lica te Upravni odbor i Kolegijum direktora Instituta, piše Glas Srpske.

Međutim, članovima su mandati istekli krajem 2010. godine te nikada od tada nije imenovan novi saziv, ali su nastavili da obavljaju poslove, sve do početka 2021, kada je član iz reda srpskog naroda preminuo. Imajući u vidu da je propisano da odbor ima tri člana i da odluke donosi konsenzusom, rad odbora je onemogućen.

U međuvremenu je, odnosno polovinom prošle godine pripremljena odluka u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice o formiranju privremenog nadzornog odbora do izbora novih članova putem javnog konkursa s obzirom na to da taj model rada nije nepoznanica u Institutu, iako iz Srpske uporno opominju, kao i revizori, da to nije ispravno i da predstavlja veliki rizik u pogledu odluka.

Član Kolegijuma direktora iz reda srpskog naroda Nikola Perišić kaže da se ništa nije pomjerilo sa mrtve tačke kada je riječ o Nadzornom odboru, za koji ima i prijedloga da bude u potpunosti ukinut prvenstveno jer mu je uloga više deklarativnog karaktera, imajući u vidu da je Upravni odbor taj koji donosi odluke.

“Kada je umro član Nadzornog odbora iz Srpske, imajući u vidu da se odluke donose konsenzusom, prestali smo isplatu naknada za druga dva člana. Oni su zbog toga pokrenuli sudski spor, ali je presuđeno u našu korist. Poslije toga Nadzorni odbor, formalno, više i ne postoji”, rekao je Perišić, koji je dodao da suosnivači treba da rješavaju ovo pitanje, ali i da sve stoji.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila godinama traže potpunu reorganizaciju Instituta ili njegovo ukidanje, jer su, tvrde, evidentne opstrukcije kada je riječ o traženju nestalih lica srpske nacionalnosti.

Predsjednica Republičke organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da Srpska potražuje još 1.646 lica, a da više od 650 posmrtnih ostataka čeka identifikaciju u spomen-kosturnicama.

Vjeruje da će doći vrijeme kada će rješavanje ovog pitanja biti ažurnije, kao što je bilo prije formiranja Instituta za traženje nestalih osoba BiH.

“To je naša bolna tačka i ne možemo se saglasiti sa tempom traženja. Ako budemo rješavali kao sada, vjerovatno mnogi neće dočekati da riješe pitanje bliske nestale osobe”, rekla je Graorčeva.

Pitanje ministru

Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać poručila je na posljednjoj sjednici da Institut za nestala lica BiH funkcioniše sa nelegalnom upravljačkom i nadzornom strukturom te da se to reflektuje na rad te institucije.

Ona je od ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića zatražila odgovor na pitanje kada će biti pokrenuta procedura za izbor članova Upravnog i Nadzornog odbora Instituta.

autor:glasesrpske,  foto:BHRT

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.