Prijedor: Katastrofalno poslovanje Vrtića „Radost“

Prijedor: Katastrofalno poslovanje Vrtića „Radost“

Okružni sud u Prijedoru poništio je, početkom novembra ove godine, Odluku Skupštine opštine Prijedor kojom je Gordana Jekić, direktorica dječijeg vrtića „Radost“, smijenjena sa ove funkcije. Sud je, u ovom slučaju, pokazao izuzetnu ekspeditivnost, jer je Jekićeva smijenjena u martu ove godine, a nakon njene žalbe i upravnog spora, odlukom suda od 2. novembra, vraćena na posao. Pravosudni organ je konstatovao da je Skupština grada, prilikom razrješenja Jokićeve, povrijedila više odredbi Zakona o upravnom postupku.

Gordana Jekić je svojevrstan fenomen.

Naime, ovo je drugi put da je, u relativno kratkom vremenskom periodu, odlukom suda vraćena na mjesto direktorice vrtića.

Skupština grada Prijedora, prvi put, razriješila je Jekićevu dužnosti direktora u oktobru 2019. godine.

Međutim, Okružni sud u Prijedoru, već u u martu 2020. godine poništio je tu odluku. I prvi, ali i drugi put Jekićeva je vraćena na posao zbog proceduralnih propusta koje je utvrdio sud, a koji se nije detaljno bavio stvarnim razlozima koji su i doveli do smjene Jekićeve.

Javne nabavke mimo Zakona

Slučaj smjene Gordane Jekić, koja je kadar DNS-a, ova stranka iskoristila je da u javnosti predstavi kao progon svojih kadrova.

Ono što nisu saopštili su razlozi zbog kojih je, i prvi, i drugi put, Jekićeva smijenjena sa dužnosti. Ti motivi navedeni su u izvještajima interne revizije o poslovanju ove ustanove u periodu od 2017. do 2020. godine.

U izvještaju interne revizije za period 2017-2018. godine navedeno je da javne nabavke nisu vršene u skladu sa važećim zakonom.

Tačnije, Plan javnih nabavki za 2018. godinu, ustanove, koju je Jekićeva vodila od novembra 2017. godine, nije usvojen, niti je objavljen.

Nisu provođeni postupci javnih nabavki, niti je sačinjen izvještaj o njihovoj realizaciji.

Za razliku od 2017. godine, u 2018. godini nabavku i angažovanje zaliha obavljala su lica koja nisu bila ovlaštena za te poslove.

Roba koja je nabavljana knjižena je na osnovu ulaznih faktura, bez prethodne provjere i poređenja podataka na fakturi i otpremnici dobavljača.

Sa zaliha „isparila“ roba vrijedna 17.510 KM

Osim toga, Popisna komisija je na kraju 2018. godine utvrdila neslaganje između knjigovodstvenog i stvarnog stanja zaliha, ali nije moga da utvrdi uzrok neslaganja.

U praksi, to znači da je iz skladišta nestala roba, a manjak u zalihama iznosio je 17.510 KM.

Umjesto da se istraži kako je došlo do manjka, 31.12.2018. godine knjižen je izlaz navedenih zaliha u identičnom iznosu.

Takvu odluku, o načinu knjiženja manjka, mogao je da donese samo Upravi odbor ove ustanove.

U nalazima interne revizije navedeno je da popis nije urađen u skladu sa zakonom, niti su poznate količine popisane opreme i postrojenja.

Poseban kuriozitet je da je direktorica 2019. godine zaključila ugovor o radu sa samom sobom, umjesto sa predsjednikom Upravnog odbora.

Time je prekršen član 51. stav 5. Zakona o radu.

Interna revizija tada je dala 21 preporuku kako bi vrtić mogao da funkcioniše na zakonit i ekonomičan način.

To su bili razlozi zbog kojih je direktorica smijenjena prvi put, u oktobru 2019. godine, ali ju je sud nakon žalbe, vratio na posao već u martu 2020. godine.

Sa lošeg na gore.  Manjak para, a višak radnika

Nalazi interne revizije o poslovanju vrtića za 2019. i 2020. godinu pokazali su da nijedna od 21 preporuke iz Izvještaja o poslovanju za 2017. i 2018. godinu, nije ispoštovana.

Naprotiv. Utvrđeno je da je prijem novih radnika vršen mimo Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i mimo Zakona o radu.

Uglavnom su primani radnici u administraciji, a u nekim slučajevima i bez konkursa.

Obračun plata pojednim radnicima vršen je na osnovu ugovora o radu, koji nisu u skladu sa važećim Pravilnikom o platama.

Tokom 2019. godine primljeno je 14 novih radnika.

Na kraju 2019. godine sistematizacijom radnih mjesta bilo je predviđeno 77 radnika, a bilo je zaposleno 88, odnosno 11 više od dozvoljenog broja.

Na kraju 2020. godine, broj radnika se povećao na 93, iako je sistematizacijom predviđeno 78.

Osim toga, utvrđeni manjak sredstava na kraju 2019. godine, tek je 2021. godine, bez utvrđivanja razloga, knjižen kao trošak vrtića.

Zbog svega navedenog, konstatovano je da su odgovorna lica činila radnje koje nisu u skladu sa zakonom i pravilima struke, zbog čega je vrtiću nanesena značajna šteta.

Osim što su ponovo konstatovani svi propusti, kao i u prethodnom izvještaju, revizija je dala i 20 preporuka.

SVI SMO JEDNAKI, AL’ NEKI SU JEDNAKIJI

Zbog svega navedenog, tadašnji gradonačelnik, uputio je skupštini inicijativu za smjenu, u kojoj je, između ostalog, navedeno da je direktorica raspolagala sredstvima ustanove na nezakonit način.

Inicijativu gradonačelnika skupština je usvojila u martu 2021. godine.

Međutim, kao što je već rečeno, Okružni sud u Prijedoru, odnosno sudija Nedeljka Eror, poništila je ovu odluku skupštine i Jekićeva je vraćena na posao.

Poznavaoci prilika u Prijedoru iznenađeni su što je sud ekspresno donio odluku kojom je poništio odluku sadašnje skupštinske većine, dok žalbe načelnika odjeljenja, koje je smijenila prethodna skupštinska većina predvođena DNS-om i SDS-om, i nakon godinu i po dana, čekaju sudski epilog.

autor: Faktor, tekst je izašao u štampanom izdanju FM 27 od 23.decembra 2021.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.