VIJAGRU sakrili u dječiji ruksak?!

VIJAGRU sakrili u dječiji ruksak?!

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje su zbog učinjenih carinskih prekršaja, ili krivičnih dijela iz oblasti indirektnih poreza,  oduzeli raznu robu u 2021. godini ukupne vrijednosti  12 miliona KM. Svako lice koje ulazi u BiH ima pravo da u svom ličnom prtljagu unese stvari za ličnu upotrebu. Uvozne dažbine, a to cu carina i PDV, se ne plaćaju do vrijednosti u iznosu od 600 KM. Ukoliko je vrijednost stvari koje se unose u BiH veća od 600 KM, to bi trebalo biti prijavljeno carinskoj službi te bi trebalo da se plate zakonski predviđene uvozne dadžbine.

„Građani često ne prijavljuju robu koju unose u BiH kako bi izbjegli da plate uvozne dadžbine i  što jeftinije prošli u nabavci. Pokušava se prokrijumčariti sve i svašta, a najčešće je to garderoba i razni tehnički uređaji koji se koriste u domaćinstvu“, kaže naš sagovornik iz carinske službe na graničnom prelazu.

NA ČEMU SE NAJČEŠĆE „PADA“?

U 2021. godini najviše je oduzetih cigareta i duvana od osoba koje su ih pokušale prokrijumčariti u BiH zbog prodaje na crnom tržištu.

Njihova ukupna vrijednost iznosila je 5,3 miliona KM, a radilo se o proizvodima koji nisu bili obilježeni akciznim markicama UIO.

„Dodatno su opasni po zdravlje građana, jer pored štetnosti po zdravlje koje ima sam duvan, ovdje se  radi o proizvodima za koje se ne zna ko ih je proizveo, šta je njihov sastav te kako konzumacija istih utiče na ljudski organizam“, kažu stručnjaci iz ove oblasti.

U toku 2021. godine oduzeto je raznih tekstilnih proivoda ukupne vrijednosti 1,2 miliona KM.

Uglavnom je riječ o pokušaju da se u određenim pošiljkama tekstilne robe, a koja se zvanično uvozi u BiH, pokuša i jedan dio prokrijumčariti.

Na takav način se izbjegava platiti carina koja iznosi 15 % na tekstil i još 17 % PDV-a, što su značajna budžetska sredstva.

Tehnički uređaji se takođe često pokušavaju prokrijumčariti, pa je tako u 2021. godini oduzeto raznih mobilnih uređaja u vrijednosti od 110 hiljada KM, kao računari različitih marki u vrijednosti od 62 hiljade KM.

PARFEMI, NAOČALE I AUTO-DIJELOVI

Službenici UIO su u prethodnoj godini oduzeli i putnička motorna vozila u vrijednosti od 334 hiljade KM, te razne auto-dijelove čija se vrijednost procijenila na više od pola miliona KM.

„Među robom koja se često oduzimala u toku 2021. godine nalaze se razni kozmetički preparati,  higijenski preparati i parfemi. Spriječeni su pokušaji krijumčarenja velikog broja sunčanih naočala, okvira i optičkih stakala za naočale“, pojašanjavaju u UIO.

Interesantno je da su carinici otkrili i oduzeli i prilično veliku količinu lijekova, koje fizičke osobe  ne mogu unositi u državu.

Lijekove mogu uvoziti isključivo pravna lica koja su registrovana za velepromet lijekovima u BiH.

Međutim, građani znaju u svom ličnom prtljagu unositi veće od dozvoljenih količina lijekova, a među oduzetim lijekovima dominiraju oni koji se koriste za postizanje potencije.

„Jedan od zanimljivijih primjera je svakako pokušaj jednog lica da tablete vijagre prenese na način da je veća količina ovih tableta bila sakrivena u dječjem ruksaku koji se nalazio odmah pored djeteta“, kaže naš sagovornik.

ŠTA SMIJETE PRENIJETI PREKO GRANICE?

Od plaćanja uvoznih dadžbina oslobađa se lični prtljag putnika, te roba nekomercijalnog karaktera: jedna šteka cigareta, do 100 cigarilosa, do 50 cigara i do 250 g duhana, jedna litra žeštokog alkoholnog pića, do 4 litre vina i do 16 litara piva.

Putnici mlađi od 17 godina ne mogu unositi cigarete, duvan i alkohol.

LIJEKOVI SAMO U JEDNOM SLUČAJU

Unošenje lijekova, ali samo za lične potrebe putnika moguće je u količinama neophodnim za uobičajenu terapiju i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prepis istorije bolesti, potvrda ljekara, recept).

KADA SE PRIJAVLJUJE NOVAC?

Svi putnici koji unose ili iznose gotovinu ili vrijednosne papire u iznosu većem od 10.000 evra dužni su da to prijave carinskom organu na svakom graničnom prelazu u Bosni i Hercegovini.

 AKO PUTUJU KUĆNI LJUBIMCI?

Kućni ljubimci (pas, mačka) moraju biti označeni s ugrađenim mikročipovima i moraju biti cijepljeni protiv bjesnila od strane ovlaštenog veterinara.

Za sve to moraju biti predočeni dokazi.

autor: faktormagazin.ba , tekst je izašao u štmapanom izdanju FM 31, od 20.januara 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.