Iako kune prestaju da budu sredstvo plaćanja i povlače se iz opticaja, građani će moći da ih mijenjaju za evre do kraja godine bez naknade i po fiksnom kursu od 7,53450 u poslovnim bankama i poslovnicama Fine i Hrvatske pošte.
Naknada će se plaćati samo u slučaju da se u jednoj transakciji mijenja više od 100 novčanica i 100 kovanica, navodi hrvatski list.
Do 31. decembra ove godine građani će moći da prate cijene proizvoda i usluga u obje valute, budući da zakon obavezuje sve poslovne subjekte da cijene u evrima ističu većim, a u kunama manjim brojkama, zbog lakšeg privikavanja na nove iznose i praćenja da li su trgovci prilikom konverzije ispoštovali sve zakonske i etičke odredbe.
Psiholozi procjenjuju da će građanima biti potrebno oko godinu dana za privikavanje na novu valutu, u smislu saživljavanja sa cijenama u novim iznosima.
Iskustvo drugih zemalja pokazuje da preračunavanje cijena u staru valutu ostaje godinama u glavama ljudi, kao i utisak da je s novom valutom sve skuplje i da su smanjeni kupovna moć i životni standard.
Od 1. januara sljedeće godine, posao zamjene valuta preuzeće Hrvatska narodna banka.
U centralnoj banci novčanice kune moći će da se zamjene za evre bez vremenskog ograničenja, a kovanice godinu od dana uvođenja eura, do 31. decembra 2025. godine, izvještava Јutarnji list.
Hrvatska vlada je u julu prošle godine donijela odluku kojom se 1. januar 2023. određuje kao datum uvođenja evra, utvrđuje fiksni kurs konverzije od 7,53 kune za evro, kao i datumi početka i završetka dvojnog opticaja i dvojnog iskazivanja cijena.
autor:RTRS