Na dužnost međunarodnog sudije Ustavnog suda BiH Angelika Nusberger stupila je u junu 2020. godine, dok je Helen Keler tu dužnost preuzela u decembru iste te godine. Treći strani sudija trenutno je Ledi Bianku koji je na tu dužnost došao u decembru 2021. godine.
Na osnovu podataka iz godišnjih izvještaja revizije o izvršenju budžeta institucija BiH vidljivo je i da su izdvajanja za plate stranih sudija u Ustavnom sudu BiH u proteklih pola decenije išle uzlaznom putanjom.
Tako je na plate međunarodnih sudija u prošloj godini otišlo 45.000 maraka više nego godinu ranije, kada je za te namjene izdvojeno 201.204 KM.
I u 2022. godini povećana su izdvajanja za njihova primanja u odnosu na godinu ranije i to za skoro 25.000 maraka, odnosno njihov angažman u BiH u 2021. godini koštao je osiromašene građane 177.376 maraka. Isti iznos na njihove račune iz budžeta Ustavnog suda BiH isplaćen je i 2020. godine.
Najmanji iznos, koji ništa značajnije ne odudara od ovih prethodnih, strancima u Ustavnom sudu isplaćen je za plate u 2019. godini, a tada je na njihova primanja spiskano 75.176 KM novca poreskih obveznika.
Plate stranim sudijama regulisane su odlukom o platama sudija u Ustavnom sudu BiH i finansiraju se iz budžeta te institucije koji se puni od para poreskih obveznika.
S obzirom na to da oni imaju diplomatski status, na njihove plate se ne plaćaju porezi i doprinosi, ali se zato izdvaja značaj novac za njihov smještaj, koji takođe papreno košta građane, jer je prethodnih godina zaključivan ugovor sa najeksklyzivnijim hotelima iz Sarajeva u kojima su oni boravili. Pored toga, prema riječima upućenih, građani BiH plaćaju i njihov odlazak i dolazak u Sarajevo.
– Apsurdno je da mi plaćamo strane sudije u Ustavnom sudu. Njihov boravak je protivustavan, imajući u vidu da je Ustavom propisano da će se pet godina nakon njihovog izbora odrediti način izbora drugih sudija, odnosno da oni faktički neće više biti sudije Ustavnog suda – kazao je “Glasu Srpske” poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milorad Kojić.
Pored plata koje ubiru sa leđa građana koji žive na ivici siromaštva, Kojić naglašava da stranci u Ustavnom sudu olakšavaju građane i za naknadu po osnovu odvojenog života te za avionske karte kada dolaze i odlaze, ali i hotelski smještaj.
– Kada bude podvučena crta, oni daleko više koštaju građane od onog iznosa koji im ide samo na plate. Bošnjaci ne žele da budu izabrane domaće sudije u skladu sa onim što se predlaže iz Republike Srpske, a što je u skladu sa Ustavom BiH. Dakle, mi zbog takvog njihovog pristupa imamo strane plaćenike koje sprovode određene politike – poručio je Kojić.
Naglasio je da, kako strane sudije, tako i nelegalni Kristijan Šmit značajno utiču na budžetska sredstva i samim tim umanjuju mogućnost drugim budžetskim i van budžetskim korisnicima, kao što su poljoprivrednici.
– Umjesto da za te namjene bude trošen novac, od ide na račune plaćenika koji uzimaju enormne pare da bi kršili Ustav BiH i da bi razvlastili u potpunosti nadležnosti Republike Srpske. Uzimaju enormne iznose, a donose samo štetu – zaključio je Kojić.
Nerad
Kancelarija za reviziju institucija BiH prilikom češljanja izvještaja o radu Ustavnog suda BiH za prošlu godinu osvrnula se i na njihov nerad. Tako su revizori naveli da, zbog prestanka mandata dvojice sudija koje biraju parlamenti entiteta, nije bilo moguće održavati sjednice Velikog vijeća koje čine domaće sudije i koje po pravilu odlučuje u najvećem broju predmeta.
– Iz tog razloga predmete su rješavali na plenarnim sjednicama, na kojima pored domaćih učestvuju i međunarodne sudije. Takav način rada je u velikoj mjeri uticao na rad Ustavnog suda u pogledu dinamike donošenja odluka, što je dovelo do znatnog pada u broju riješenih predmeta. Tako je u 2022. riješen 4.151, a u 2023. godini svega 1.510 predmeta – naveli su revizori.
Izdvajanja za rad stranih sudija u proteklih pet godina
Godina Iznos
2023. 246.348
2022. 201.204
2021. 177.376
2020. 177.376
2019. 175.176
Ukupno: 977.488
Prosječno izdvajanje za platu stranog sudije u 2023. godini
Satnica 42
Dnevnica 342
Plata 6.843
autor: http://glassrpske.com