Priča doktora Aleksandra Kibela o njegovoj ljubavi prema Ivanu podigla je Hrvatsku na noge.
Poznati hrvatski doktor Aleksandar Kibel (39) i njegov devet godina mlađi dečko Ivan su gej par o kojem bruji Hrvatska.
Aleksandar Kibel je specijalista interne medicine, subspecijalista kardiologije, doktor nauka i docent na Medicinskom fakultetu u Osijeku.
Kada je priča o njima izašla u medije, svi su imali svoj stav o ljubavi između dva gej muškarca.
Naime, Aleksandar Kibel je objavio knjigu „Imati muda“ u kojoj je opisao kako je izgledalo kada je shvatio da je gej i to u kasnijoj dobi.
Ljekar i naučnik iz Osijeka progovorio je o homoseksualnosti koju je osjetio kada je upoznao profesora istorije i njemačkog jezika Ivana Ptičara, ali tome je posvetio tek posljednju četvrtinu literarne ispovijesti od 280 stranica.
Takođe, u knjizi opisuje i svoju borbu sa siromaštvom, odrastanje u disfunkcionalnoj porodici, život u različitim sredinama, izazove u obrazovanju i zapošljavanju. Ideja mu je bila da knjigu posveti svojoj kćerki Nori, kako bi ona jednog dana bolje shvatila zašto je donio određene odluke i stekla uvid u njegov život.
Pisao ju je godinu dana, ponekad i za vrijeme noćnih dežurstva u KBC-u Osijek, a sam je smislio i naslov knjige.
„Želio sam da moj stil bude jednostavan i pitak, mjestimično šaljiv i sarkastičan, a u skladu s tim sam odabrao otkačen i poluvulgaran naslov. Pisanje sam doživio kao suočavanje s nekim nedaćama i izazovima i htio poručiti da je važno s njima se hrabro uhvatiti u koštac. Naravno da pojam ‘imati muda’ ne podrazumijeva da osoba nema strahove, jer i ja sam ih imao mnogo. No treba ih savladati, imati muda s njima se suočiti i donijeti odluke za sopstvenu dobrobit. Pritom se one ne moraju nužno uklapati u očekivanja sredine i biti u skladu s onim što društvo očekuje od pojedinca,“ rekao je Aleksandar.
A o ljubavi sa Ivanom ovako je ispričao:
„Ja sam njega upoznao onako neobavezno, na radnom mjestu. Tu se dogodila ta neka prvobitna komunikacija. Ja dotad nisam imao gej iskustava, ili sam to suprimirao ili nisam osvjestio jer su me i žene isto privlačile. Možda je u toj prvoj fazi to meni bilo pomalo sve jezivo, ali kad smo se, isto tako iz nekakve znatiželje, odlučili poljubiti da ja primijetim sviđa li mi se… Meni se to svidjelo, a ostatak je istorija. Moja kćerka je tad imala četiri godine, bila je jako mala. Bilo kakav razvod je izazovan i težak za dijete. Da je bilo teško, bilo je. Talasi šoka koji su se proširili kroz ovo naše konzervativno društvo,“ rekao je Aleksandar.
„Naš grijeh je što smo mi dvojica muškaraca koji se vole. Kome smo mi naškodili? Nikome. Vidi se da postoji još jako puno mržnje, bilo je djece koja su gađala kamenjem, detonirala petardu na prozor… Ljubav je dobra, ne smije nikad biti srama zato što neko nekoga voli“ – dodao je Aleksandar.
Nakon priloga na televiziji, društvene mreže su „eksplodirale“, a komentari su mahom negativni:
„Ovdje je trebalo biti upozorenje gore u uglu da se ograniči broj godina gledaoca uz napomenu da se prikazuje nastran i neprirodan sadržaj.“
„Živimo u društvu gde svi normalni ljudi dobiju prefiks staromodni, a svi nenormalni, čudni i oni sa dijagnozom su moderni i in.“
„Lično nemam ništa protiv ovih ljudi. Samo mislim da ne bi trebalo sa ovakvim pričama zarađivati javni prostor.“
„Nemam ni ja ništa protiv dok ne izlaze s pričom iz svoja 4 zida. Ali čemu ovo? Zanima me da li je kardiolog gostovao i iznosio svoju priču dok je bio u braku sa ženom?“
„Neka voli ko koga ili što hoće, ali ovo nametanje nekih ljubavi, zbog navodne ugroženosti, ustvari ugrožava one koji ne paradiraju svojom intimom“, piše Slobodna Dalmacija, prenosi Žena.blic.