Od stabilnog trećeg puta do POLITIČKE PROPASTI?!

Od stabilnog trećeg puta do POLITIČKE PROPASTI?!

PDP kao stabilna i snažna politička partija ulazi u proces izbora novog predsjednika, navedeno je u saopštenju Glavnog odbora PDP, a posebno je istaknuto zadovoljstvo rezultatima na oktobarskim izborima.

Posebno je značajan rezultat ostvaren u Banjaluci gdje je naš Draško Stanivuković odnio veličanstvenu pobjedu za gradonačelnika Banjaluke i gdje je PDP ostvario preko 20.000 glasova – rekao je predsjednik PDP Branislav Borenović.

On je istakao i dobre rezultate u Kotor Varošu, Loparama, Kostajnici i Brčko Distriktu.

– PDP je ostala stabilna politička partija, treća politička partija u Republici Srpskoj sa preko 40.000 glasova – rekao je Borenović.

FOTO: FOTO:

Ipak poznavaoci političke istoriju Republike Srpske znaju da PDP pamti i bolje dane.

Ostaće zabilježeno da je PDP na izborima za Narodnu skupštinu RS osvajao i više od 70.000 glasova, a da je osnivač ove stranke, Malden Ivanić, na izborima za Predsjedništvo BiH, prije 10 godina, dobio skoro 318.000 glasova.

Mnogi će reći da je ovakvo upoređivanje izbornih rezultata “miješanje baba I žaba”, ali ipak , jezik brojki je neumoljiv, čak i kad se one bilježe na različitim nivoima.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJAFOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA/Mladen Ivanić

Samo godinu dana nakon izbornog triumfa, Mladen Ivanić je kormilo stranke koju je osnovao, prepustio mlađem kolegi Branislavu Borenoviću i danas aktuelnom predsjedniku PDP.

Od tada u stranci koja osnovana 1999. godine, ništa više nije bilo isto.

U godinama koje su uslijedile, PDP su potresali loše prikriveni potresi i podjele i pad poplarnosti, koji će dovesti do uspona mega popularnog lidera nove “Instagram generacije”, Draška Stanivukovića, već viđenog trećeg lidera stranke.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJAFOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ali i do odlaska mnogih zvijezda PDP, od jednog od osnivača Branka Dokića, do potpredsjednice PDP Jelene Trivić

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIERFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

A kako je sve počelo?

U vrijeme pravog rata između “starog”, ali još moćnog SDS-a, koji je posustajao pod pritiskom “međunarodnog faktora”, i novog, rastućeg SNSD-a pod vođstvom Milorada Dodika, grupa univerzitetskih profesora I drugih “viđenih ljudi”, predvođenih Mladenom Ivanićem, okupila se oko ideje da punude “treći put”.

Tako je 26. septembra 1999. osnovana Partija demokratskog progresa: skraćenica PDP, zaštitni znak list hrasta, kao simbola postojanosti.

Nova stranka na političkom nebu Republike Srpske zalagala se za ekonomski liberalizam i proevropske vrijednosti i deklarisala se kao konzervativna partija centra.

Nije bilo sumnje da im je jedan od najprečih ciljeva bio preuzimanje vlasti u Republici Srpskoj. I u tome su uspjeli.

Petar Kunić smatra da je rizično ići u donošenje novog ustava
FOTO: PDP

Mladen Ivanić je u januaru 2001. postao predsjednik Vlade RS, a među ministrima su bili dr Petar Kunić I dr Branko Dodić. Ova vlada će ostati upamćena po uspostavljanju institucija koje nisu postojale i “sređivanju” onih koje su naslijedili od SDS  i Dodika.

Drugi PDP-ov premijer je bio Dragan Mikerević.

Nakon toga PDP se više nije vraćao na vlast na republičkom nivou, ali je imao poslanike i u Narodnoj skupštini RS i u Parlamentu BiH.

Ipak, s vremenom se ispostavilo da je PDP prvenstveno banjalučka stranka, a samo je njen lider Mladen Ivanić, mogao računati na popularnost širom Srpske.

Istina, imao je PDP svijetlih trenutaka i u drugim opštinama i gradovima, poput Trebinja i dijelova Istočnog Sarajeva, ali je ipak glavna snaga bila u Banjaluci.

Da li će, nakon turbulentnih 7 godina Borenovićeve “vladavine”, sa Draškom Stanivukvićem PDP ponovo “iskoračiti” iz Banjaluke i postati, kako Stanivuković vjeruje, presudna politička snaga u Srpskoj?

Ili će opet biti partija sa jakim i popularnim liderom, ali bez široke stranačke infrastrukture širom Srpske?

I kakvi će biti stavovi tog “novog” PDP-a prema evropskim vrijednostima, ekonomskom liberalizmu i jačanju institucija? Vidjećemo.

autor: srpskainfo.com/ Faktormagazin

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.