Ko je Kalin Georgesku zbog kojeg strepe Rumunija i Zapad.
Je li šokantna pobjeda nacionaliste Kalina Georgeskua u prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji prošle nedjelje anomalija ili ta članica ЕU i NATO zaista skreće prema krajnjoj desnici?
To je pitanje posebno važno jer Rumuni ovaj vikend biraju novi saziv parlamenta, piše „Politiko“.
Georgesku, koji se divi ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, uzdigao se iz političke sjene do pobjede na krilima izuzetno uspješne kampanje na TikToku, što je podstaklo sumnje i upozorenja suparničkih političara na prikriveno miješanje i uticaj Rusije.
Iako su ti privlačni videomaterijali bili neočekivan mamac za birače, Georgeskuove glavne teme u kampanji imale su klasičan populistički prizvuk. Isticao je tradicionalne hrišćanske vrijednosti, obećavao da će se boriti za ljude koji su ekonomski isključeni i rekao da će učiniti Rumuniju više samostalnom u sektorima kao što su prehrana i energetika.
Adrian Axinia, potpredsjednik krajnje desnog Saveza za uniju Rumuna (AUR) i poslanik Еvropskog parlamenta, rekao je da će ta pitanja izbiti u prvi plan na parlamentarnim izborima u nedjelju. Georgesku je bio član AUR-a prije nego što se kandidovao kao nezavisan kandidat.
„Ljudi, izgleda, idu za suverenističkom opcijom i pokazali su da više ne prihvataju da se u Еvropi tretiraju kao drugorazredne građani“, rekao je Axinia.
AUR je izbio na vrh u jednoj anketi uoči parlamentarnih izbora u nedjelju. Očekuje se da će dobiti nešto više od 22 odsto glasova, ispred establišmentske Socijaldemokratske stranke (PSD, lijevi centar) s nešto više od 21 odsto glasova, po ispitivanju koje je zadnjih nekoliko dana provela mala kompanija za ispitivanja javnog mnjenja „AtlasIntel“.
Druge dvije krajnje desne stranke ispod pet odsto
Dvije druge krajnje desne stranke, SOS Rumunija, koju vodi evropski poslanik Diana Sosoaka, i Stranka mladih, koju je prošle godine osnovao bivši član AUR-a, dobijaju u anketama nešto manje od pet odsto glasova, koliko iznosi prag za ulazak u parlament, ali bi ga mogle i preći.
Očekuje se da stranka koja na izborima u nedjelju dobije najviše glasova nominuje idućeg premijera. Ako nijedna stranka ne dobije više od polovine ukupnih glasova, moraće sastaviti koaliciju.
Pobijedi li AUR, mogao bi pokušati osnovati manjinsku vladu s drugim krajnje desnim strankama ako one prođu izborni prag. Mejnstrim stranke, kojima se smanjuje biračka baza kako Rumuni odbacuju establišment, mogle bi oklijevati ući u savez s krajnjom desnicom.
„Šanse da Rumunija dobije manjinsku vladu nakon ovih izbora izuzetno su visoke“, rekao je glavni direktor „AtlasIntela“ Andrei Roman.
Rumunski ustavni sud zabranio je u oktobru Sosoaki da se bori za mjesto predsjednika, ocijenivši da bi njeni antisemitski, proruski stavovi ugrozili poziciju zemlje u ЕU i NATO.
Ona sada insistira da će njena stranka profitirati od istog „antiglobalističkog i prosuverenističkog“ pokreta koji je doveo Georgeskua na vlast.
„Stranka SOS Rumunija koju ja vodim osvetiće se na parlamentarnim izborima 1. decembra i dobiti parlamentarnu većinu i ja ću postati premijer“, rekla je.
Važan vikend za Rumune
Ovaj vikend mnogo toga zavisiće od toga hoće li Rumuni ozbiljno shvatiti upozorenja političkih stranaka koje su više mejnstrim – i samih nacionalnih vlasti – da je prvi krug predsjedničkih izbora bio otet.
Predsjednički kandidat reformista Еlena Laskoni, koja će odmjeriti snage s Georgeskuom u drugom krugu izbora 8. decembra, upozorava Rumune da su suočeni s „egzistencijalnom borbom“ za svoju demokratiju te da bi Georgesku i krajnja desnica mogli vratiti zemlju nazad Rusiji i mračnim danima diktature.
Vlasti krive Ruse da se miješaju u izbore
Rumunske nacionalne vlasti tvrde da su izbori bili meta kibernetičkog napada i snažno sugerišu da je bila umiješana Rusija. Ustavni sud u četvrtak je naredio ponovno prebrojavanje glasova, što se ne pamti.
Da bi stvari bile još složenije, sudije će u ponedjeljak poslijepodne odlučiti hoće li jednostavno poništiti prvi krug izbora zbog optužbi da su glasovi za kandidata koji je odustao sedam dana prije izbora bili nezakonito prebačeni Laskoni. Odluku su trebali donijeti u petak, ali su je odgodili jer bi novo prebrojavanje glasova moglo potrajati do nedjelje kasno naveče.
Laskoni je ocijenila da je odluka suda o ponovnom prebrojavanju glasova očajnički pokušaj mejnstrim stranaka da uzvrate udarac.
Rumunski premijer Marsel Ciolaku iz redova Socijaldemokratske stranke, koji se smatrao favoritom za idućeg predsjednika, ali nije ušao u drugi krug, odbacio je tu optužbu, ocijenivši je manipulacijom.
Rumunski politički analitičar Radu Magdin rekao je da bi odluka o tome treba li poništiti nedjeljno glasanje mogla podstaknuti veći politički angažman i Lasconijinih liberala i krajnje desnih stranaka.
Premijer Ciolaku promoviše svoju socijalističku stranku kao silu stabilnosti usred neizvjesnosti koja je zahvatila Rumuniju od Georgeskuove pobjede.
„Ovo su najvažniji parlamentarni izbori u zadnjih 35 godina“, rekao je u televizijskom intervjuu u četvrtak naveče.
„Sve je postalo jako krhko“, dodao je, prenosi „Indeks“.
autor:http://atvbl.rs