Širom Republike Srpske danas će biti održano bogojavljensko plivanje za Časni krst, kojem će prethoditi svete liturgije i litije do rijeka.
Na Bogojavljenje se pliva 33 metra, što simbolizuje godine Hristovog života, a onome ko prvi stigne do Časnog krsta biće uručene nagrade koje su obezbijedili organizatori.
Plivanju za Časni krst prethodiće svete liturgije koje će biti služene u pravoslavnim hramovima, gdje će biti osveštana bogojavljenska voda, a potom će u litijama vjernici i učesnici da se upute prema lokacijama gdje će biti organizovano plivanje.
Banjaluka će proslaviti Bogojavljenje, a obilježavanje će početi Svetom arhijerejskom liturgijom u Hramu Hrista Spasitelja.
Nakon liturgije ispred Hrama će biti formirana Bogojavljenska litija koja će krenuti ulicama grada prema Gradskom mostu, gdje će biti obavljeno tradicionalno vodoosvećenje i plivanje za Časni krst.
Ovo su običaji i vjerovanja
Taj trenutak predstavlja objavljivanje Bogočovjeka i uvođenje Hrista u mesijansku misiju.
Takođe, prvi put ostvareno je Sveto Trojstvo – u Božjem glasu sa neba koji reče: „Ovo je Sin moj“, krštenju Sina Božijeg u rijeci i Svetom duhu koji je u obliku goluba sletio na Hrista.
Bogojavljenje je jedan od 15 najvećih hrišćanskih praznika.
Po vjerskom učenju, u prvoj godini svog javnog djelovanja, Isus Hristos je otišao kod Jovana Krstitelja da ga ovaj krsti.
Na Bogojavljenje vrše se dva osvećenja: uoči praznika u crkvi i na dan praznika na rijeci ili u drugoj tekućoj vodi.
Vjeruje se da je ta voda ljekovita. Smatra se ljekovitom i zaštitom od nečistih sila i čuva se u kućama.
Vjernici se na Bogojavljenje pozdravljaju riječima „Hristos se javi“, a otpozdravljaju sa „Vaistinu se javi“.
Hrišćanstvo uči da se bogojavljenska vodica nikada ne kvari, jer u njoj prebiva sila Duha Svetoga.
Bez obzira na to u koji dan padne, na Bogojavljenje se nikada ne posti.
Takozvani nekršteni dani, započeti na Božić, završavaju se Bogojavljenjem.