SKANDAL: USAID kupio Bosni i Hercegovini skenere za izbore od firme koju istražuje pravosuđe SAD?

SKANDAL: USAID kupio Bosni i Hercegovini skenere za izbore od firme koju istražuje pravosuđe SAD?

Sidni Pauel (Sidney Powell), bivša advokatica američkog predsjednika i bivša državna tužiteljica, podijelila je na svom X (bivši Twitter) profilu objavu kako je USAID, koji je često na udaru kritika administracije Donalda Trampa (Trump), finansirao uvođenje novih digitalnih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini koristeći opremu kompanije Smartmatic, piše Večernji list.

Naime, Pauel je podijelila objavu USAID-a iz prošle godine, u kojoj se navodi da je posao oko uvođenja novih tehnologija u bosanskohercegovačke izbore 2024. godine dodijeljen upravo kompaniji Smartmatic.

Globalno poznata kompanija

Ova kompanija postala je globalno poznata nakon što su Trampovi pristaše optužili njenu tehnologiju za manipulaciju rezultata američkih predsjedničkih izbora 2020. godine. Osim toga, Pauel je proslijedila objavu u kojoj se podsjeća na optužbe za korupciju povezane sa Smartmaticom, konkretno na slučaj na Filipinima, gdje su vladini zvaničnici navodno primili mito kako bi odabrali Smartmaticove uređaje za izborni proces. Kompanija Smartmatic prisutna je u čak 28 zemalja svijeta, uključujući i SAD, gdje je godinama bila u središtu političkih i pravnih kontroverzi. U Bosni i Hercegovini Smartmaticova tehnologija predstavljena je kao ključan alat za povećanje sigurnosti i smanjenje mogućnosti izborne krađe, navodi Večernji list.

Mask i Primorac

USAID je u avgustu 2024. godine objavio da je uložio 500.000 dolara kako bi pilotirao nove tehnologije za glasanje tokom lokalnih izbora u BiH, a cilj je bio puna provedba do općih izbora 2026. godine. Sada je taj projekat potpuno upitan, napose zbog kontroverzi nastalih utjecajem USAID-a, odnosno narušenog povjerenja, kako unutar SAD-a tako i diljem svijeta. Ovaj projekt provodi se kroz USAID-ov program za podršku izbornom integritetu (USAID SEI), koji je pokrenut još 2023. godine u cilju prilagodbe bh. izbornog sustava međunarodnim standardima. Optički skeneri, koji su testirani na 145 biračkih mjesta, trebali bi, prema objašnjenjima, omogućiti brži i precizniji prijenos izbornih rezultata. Međutim, sve veći broj kritičara USAID-a dovodi u pitanje transparentnost nabavke Smartmaticove opreme, postavljajući pitanja o mogućim zloupotrebama, korupciji i manipulacijama. U posljednje vrijeme USAID je pod ogromnim pritiskom američke javnosti zbog niza netransparentnih projekata i trošenja novca američkih poreznih obaveznika.

Optužbe

Glavni kritičar postao je multimilijarder Ilon Mask (Elon Musk), koji je u više navrata javno prozvao USAID zbog nepravilnosti u dodjeli finansijskih sredstava u inostranstvu. Musk je, koristeći X (bivši Twitter) kao platformu za javno istupanje, tvrdio kako USAID zapravo nije organizacija posvećena humanitarnom radu i razvoju, već je alat američke vanjske politike i političkog inženjeringa. Njegove optužbe dodatno su pojačane izvještajima koje je objavio američki Hrvat Maks Primorac (Max), stručnjak za međunarodne odnose i bivši savjetnik USAID-a, koji je u više navrata otvoreno kritizirao način na koji agencija dodjeljuje sredstva i provodi projekte. Primorac je, još za vrijeme administracije Donalda Trampa, upućivao na netransparentnost, neodgovornost i političku instrumentalizaciju USAID-ovih projekata, tvrdeći da ova organizacija prečesto finansira sumnjive organizacije i političke inicijative koje služe određenim interesnim skupinama, a ne stvarnom razvoju demokratije i društava u tranziciji.

Korupcijski skandali

Najnovije informacije o korupcijskim skandalima povezanim sa Smartmaticom dodatno su pojačale skepsu prema njegovoj ulozi u BiH. Naime, američko Ministarstvo pravosuđa nedavno je podiglo optužnicu protiv trojice visokih zvaničnika Smartmatica zbog učestvovanja u korupcijskom skandalu na Filipinima, gdje su zvaničnicima isplaćivane milionske svote mita, kako bi osigurali unosne ugovore za nabavku izbornih uređaja. Optužnica tvrdi da je Smartmatic koristio tajne fondove i lažne ugovore o zajmovima kako bi prikrio ilegalne uplate, pri čemu je čak jedan milion dolara iskorišten za kupnju nekretnine u San Francisku za članove porodice bivšeg šefa izborne komisije Filipina. Uprkos tome, Smartmatic negira bilo kakve nepravilnosti i tvrdi da su dvojica optuženih radnika suspendovana dok se pravni postupak ne zaključi. Kritike na račun USAID-a nisu ograničene samo na Smartmatic, piše Večernji list.

Narušena vjerodostojnost

Patrik Kolbek (Patrick Colbeck), bivši zastupnik u mičigenskoj Skupštini, otvoreno je postavio pitanje kuda je otišlo 1,5 milijuna dolara koje je USAID dodijelio za „DEI program“ u Srbiji. Prema nekim navodima, taj novac mogao je završiti kod tvrtke Roaming Networks, koja je bliska Huawei Technologies, što bi značilo da je američki novac posredno finansirao kineske tehnološke interese – uprkos zabrani korištenja opreme Huawei u američkim vladinim mrežama. Ove informacije dodatno su narušile povjerenje u USAID, a Ilon Mask i Maks Primorac nastavljaju tražiti reviziju svih finansijskih transakcija i projekata koje je agencija finansirala u inostranstvu. Dok kritike na račun USAID-a eskaliraju, ostaje otvoreno pitanje kako će se ova afera razvijati i hoće li doći do ozbiljnije istrage o projektima koje USAID provodi diljem svijeta.

U slučaju Bosne i Hercegovine ostaje za vidjeti hoće li se pilot-projekt sa Smartmaticovim uređajima nastaviti, ili će pod pritiskom javnosti i kritika biti povučen. S obzirom na povijest kontroverzi oko Smartmaticove tehnologije, jasno je da će povjerenje u izborni proces i u Bosni i Hercegovini biti ozbiljno testirano, a USAID će se morati suočiti s neugodnim pitanjima o transparentnosti i odgovornosti. Naravno, ako se jednom njegovi zaposlenici koji su poslani na neplanirani godišnji odmor vrate na posao diljem svijeta, zaključuje Večernji list.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.