Žestoke borbe između ukrajinskih i ruskih snaga na jugu Donbasa približavaju se kraju, dok u središtu regije započinje nova velika bitka.
Ove godine ruska vojska očito planira probiti se do Kramatorska i Slovjanska s juga i sa sjevera. Međutim, za ovu operaciju bit će potrebne značajne rezerve, od kojih su mnoge trenutačno angažirane na kurskoj bojišnici. Kramatorsk i Slovjansk ključna su logistička središta na istoku Ukrajine.
Nezavisni ruski portal Meduza analizirao je ključne bojišnice rata u blizini Velike Novosilke, Kupjanska, Kurahova, regije Kursk i područja Pokrovska, gdje ruske snage trenutačno napreduju. Osvajanje Pokrovska otvorilo bi put ruskim trupama prema rijeci Dnjepar i dalje na sjever u Donjeckoj oblasti.
Rusi zauzeli Veliku Novosilku
Rusi su krajem siječnja objavili da su njezine trupe zauzele strateški važan grad u istočnoj Ukrajini. Rusko ministarstvo obrane objavilo je pad Velike Novosilke, koja je prije rata imala oko 5000 stanovnika.
Ukrajina je zatim poručila da su se njezini vojnici strateški povukli iz određenih područja grada. Ovo je prvi značajni grad koji je ove godine kapitulirao pod napadom Moskve u Donjeckoj oblasti. Dugo je bio snažna ukrajinska utvrda koja se nalazi na važnom prometnom pravcu. Osvajanje grada Rusima će omogućiti pristup autocesti Donjeck-Zaporižja.
Analitičari su dugo predviđali da je samo pitanje vremena kada će ruske snage zauzeti grad koji se nalazi samo 15 kilometara od Dnjepropetrovske oblasti.
Pao i Toreck?
Ruske snage preuzele su kontrolu nad strateškim rudarskim gradom Toreckom na istoku Ukrajine, priopćilo je danas rusko Ministarstvo obrane. Reuters nije mogao neovisno potvrditi izvješće s bojišta, a iz Ukrajine zasad nema komentara. Žestoke bitke za grad vode se od lipnja prošle godine.
U priopćenju Rusija navodi kako je u zauzimanju grada sudjelovalo nekoliko jedinica odvojene motorizirane brigade 51. vojske i dobrovoljačka jedinica Veterani skupine Centar. Rusija grad naziva njegovim sovjetskim imenom Dzeržinsk i tvrdi da je istočna ukrajinska regija Donjeck, u kojoj se grad nalazi, sada dio Rusije – što Kijev odbacuje kao apsurdnu tvrdnju.
Ukrajinski vojni analitičari navode da bi zauzimanje Torecka, koji se nalazi na povišenom terenu, moglo omogućiti ruskim snagama dodatno otežavanje logistike ukrajinskih snaga u većem dijelu istoka te napredovanje prema sjeverozapadu, prema regionalnom logističkom čvorištu Kostjantinivki, koja povezuje nekoliko ključnih gradova. Većina civilnog stanovništva Torecka već je odavno pobjegla ili je evakuirana, a mnoge zgrade u gradu su uništene ili teško oštećene.
The city of Toretsk is „liberated” from any form of life.
I fervently wish for every russian city to go through a similar „freedom.“ pic.twitter.com/IUu1g5IdBc
— UAVoyager🇺🇦 (@NAFOvoyager) February 7, 2025
Opkoljavanje Pokrovska
Ruska vojska već je zauzela i Kotline i dijelove Udačnog te napreduje prema autocesti Dnjipro-Donjeck koja spaja Pokrovsk i središnju Ukrajinu. Pokrovsk je ključan grad u regiji čije bi zauzimanje otvorilo put Rusima za prodor prema rijeci Dnjepar i prema sjeveru u Donjeckoj regiji.
Prema navodima Instituta za proučavanje rata (ISW), ruske snage nastavljaju ofenzivne operacije oko Pokrovska. Napadi se nastavljaju istočno od Pokrovska, u blizini Tarasivke, Vodjanog Druhoga, Jelizavetivke, Miroļjubivke i Promina; jugoistočno kod Lisivke; južno kod Piščanog i Zvirova te jugozapadno u blizini Kotlinea, Udačnog, Nadijivke, Kotljarivke, Uspenivke, Sribnog i Zaporižje.
Ruski vojni blogeri tvrde da su ukrajinske snage neuspješno pokušale izvesti protunapad uz podršku oklopnih vozila u blizini Piščanog i Nadijivke.
Ruski vojni blogeri također navode da su ruske snage napredovale sjeverozapadno od Kotlonea prema Hrišineu (sjeverozapadno od Pokrovska), sjeveroistočno od Piščanog i Udačnog, sjeverno i južno od Nadijivke te na poljima sjeverno od Arhanhelskea (istočno od Pokrovska) i Vidroženje (južno od Pokrovska).
Borbe oko Kurahova
Ukrajinske i ruske snage nedavno su ostvarile određeni napredak zapadno od Kurahova, gdje su obje strane u ofenzivi, piše ISW. Ruske snage nastavile su napade sjeverozapadno od Kurahova kod Ševčenka i Andrijivke, zapadno kod Dačnog i Kostjantinopila te jugozapadno kod Ulaklija.
Ruski vojni blogeri tvrde da ruske snage napreduju prema autocesti H-15 Kurahove-Pokrovske i Bahatiru (zapadno od Kurahova) te pokušavaju zauzeti položaje uz autocestu, no ukrajinske snage zasad uspješno odbijaju te napade.
Nova ukrajinska ofenziva u Kursku
Ukrajinske elitne brigade su pokrenule novu ofenzivu u ruskoj regiji Kursk. Podsjetimo, ukrajinska vojska je u kolovozu ušla u Kursk te zauzela više stotina kvadratnih kilometara teritorija i oko 100 naselja.
Today marks six months of the Kursk operation. With our active operations on Russian territory, we have brought the war home to Russia. That is where they must feel what war truly means. And they do.
I thank every Ukrainian warrior and every unit involved in operations in the… pic.twitter.com/YGT7nt97mh
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 6, 2025
Prema procjenama američkog sigurnosno-obrambenog Instituta za proučavanje rata (ISW), ukrajinske snage su jučer pokrenule novu seriju napada u kojoj sudjeluju postrojbe veličine pukovnije. Napadi se provode kombiniranim snagama, a u njima sudjeluju i oklopnjaci. Prema procjenama ISW-a, Ukrajinci su probili rusku obranu i napredovali do pet kilometara iza ruskih linija jugoistočno od grada Sudže.
Kursk će biti ključan za pregovore
Putinov neuspjeh da istjera ukrajinsku vojsku s ruskog teritorija mogao bi dobiti na značaju dok američki predsjednik Donald Trump pokušava dogovoriti okončanje rata. Dok ruske trupe nastavljaju napredovati na bojištu u istočnoj Ukrajini, Kijev ima pregovarački adut, zahvaljujući prodoru u Kursk, za potencijalnu razmjenu teritorija u eventualnim pregovorima.
Prva okupacija ruskog teritorija koju je izvršila neka strana vojska nakon Drugog svjetskog rata osobni je neuspjeh za Putina, koji kod kuće njeguje imidž snažnog vladara koji brani interese nacije.
Zelenski je ubrzo nakon početka operacije rekao da je cilj stvaranje tampon-zone za zaštitu pograničnih zajednica od ruskih napada. Ukrajinski vojni zapovjednici također su nastojali ublažiti pritisak na ukrajinsku bojišnicu prisiljavajući Moskvu da preraspodijeli trupe za obranu Kurska. Iako Operacija Kursk nije zaustavila napredovanje Rusije u istočnoj Ukrajini, Kremlj je poslao tisuće vojnika da pokušaju vratiti kontrolu nad ovom regijom.
Ipak, na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare u prosincu, Putin je na pitanje jednog stanovnika Kurska o tome koliko će Rusiji trebati da istjera ukrajinske trupe odgovorio: „Ne mogu i ne želim dati konkretan datum.“
To bi moglo opteretiti Putina jer ga Trump pritišće da započne pregovore o okončanju rata i prijeti novim sankcijama ako to odbije. Unatoč postupnom povlačenju na istoku Ukrajine, Zelenski će moći iskoristiti uporište u Kursku za trgovanje okupiranim teritorijem. Rusija trenutačno kontrolira približno petinu ukrajinskog teritorija, uključujući Krim, koji je Putin anektirao 2014. godine.
Kremlj je signalizirao da je njegova strategija nastavak ofenzive kako bi pokušao izvršiti pritisak na Ukrajinu i SAD da pristanu na uvjete Moskve, a dužnosnici tvrde da Rusija može ratovati još dvije do tri godine. „Putin mora odrediti prioritete jer su njegove snage iscrpljene, a čini se da je više usredotočen na dobitke u Ukrajini nego na vraćanje teritorija u Kurskoj regiji“, rekao je Bota Iliyas, viši analitičar u Prismu, strateškoj obavještajnoj tvrtki u Londonu.
autor: http://index.hr