Jedini SPAS za Vodovod POSKUPLJENJE VODE?!

Jedini SPAS za Vodovod POSKUPLJENJE VODE?!

Veća cijena vode jedini je spas za banjalučki Vodovod. Drugog rješenja, tvrdi direktor, nema.

Poskupljenje pravda i opštom inflacijom, ali i time da je u banjalučka voda jeftinija nego u okruženju. Nedomaćinsko poslovanje po svemu sudeći osjetiće građani, pa se u Vodovodu nadaju da će Skupština grada usvojiti poskupljenje.

Bilo kako bilo – rashodi su veći nego prihodi, a trenutne obaveze su oko 12 miliona. Jednom riječju – gola voda.

„Ja kao direktor zajedno sa svojim saradnicima i upravom Vodovoda razmotrili smo sve aspekte i nema nam drugog spasa nego da povećamo cijene vode. Šta nam još ide u prilog za poskupljenje vode evo samo da navedem jednu činjenicu to je da naši prosječni mjesečni prihodi su negdje oko milion 670 KM odnosno milion 680 hiljada KM i moram da kažem te naše prihode kroz tri osnovne stavke potrošimo a to su plate koje iznose oko milion 150 hiljada, zatim cijena struje i kredite koji su na mjesečnom nivou na oko 1602 hiljada maraka“, kaže Radovan Majkić, direktor „Vodovoda“.

Poskupljenje nećemo podržati – poruka je iz SNSD-a. Nedopustivo je kažu da se teret lošeg finansijskog poslovanja Vodovoda, ali i gradske administracije lomi preko leđa građana.

„Zapravo građani bi dodatnim poskupljenjem trebali da plaćaju 100 novozaposlenih radnika koji su u osnovi višak u Vodovodu. Zatim da plaćaju navode besplatne priključke koje gradonačelnik dijeli šakom i kapom a za iste nije obezbijedio sredstva Vodovodu i svakako da plati 300 kvarova vodovodne mreže nastalih usljed neodražavanja i nestručnost“, kaže Žana Grmuša, odbornik SNSD u Skupštini grada Banjaluka.

Kolaps u Vodovodu mogao bi koštati i okolne gradove i opštine. Ukoliko se rješenje ne pronađe biće prinuđeni kažu prvo da obezbjede redovno snabdijevanje Banjaluke pa tek onda ostalih. Tako bi bez vode mogli ostati Laktaši i Čelinac, koji dijelom koriste vodu iz banjalučkog vodovoda.

Ako ne budemo imali izbora nije popularna ta metoda ali vidjećemo u ovom momentu stvarno ne mogu da odgovorim“, kaže Majkić.

Sve što dobijamo iz Banjaluke mi redovno i na vrijeme platimo, poručuju Miroslav Bojić i Vlado Gligorić. Problemi koji postoje u Banjaluci trebaju se rješavati u vlastitoj kući a ne da se odražavaju na druge.

„Naša lokalna zajednica ima nešto svojih vlastitih izbora vodosnabdijevanja do nekih cirka 20 % u zavisnosti od hidrologije i doba godine. Međutim nama je glavni dobavljač pitke vode banjalučki Vodovod“, kaže Vlado Gligorić, načelnik opštine Čelinac.

„Banjalučka voda nama stiže u Jablan, Trn, Glamočane, ovamo u Slatinu, Jaružane, malo Blaško. Što se tiče nas u Laktašima mislim da redovno izmirujemo obaveze i ne vidim razlog da budemo bilo kakvih isključenja niti se ona smiju desiti“, kaže  Miroslav Bojić, gradonačelnik Laktaša

Viška radnika tvrde još u Vodovodu nema, čak i treba i novih. Problemi nisu od juče, gomilaju se godinama. A sve na kraju plate građani. Tako je ipak najlakše.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *