Ovaj sporazum mogao bi, takođe, da SAD pruži profitabilan pristup mineralnim resursima, navodi Bi-Bi-Si.
Sporazum, koji je pozdravio američki predsejdnik Donald Tramp, zasniva se na Deklaraciji o principima dogovorenoj u aprilu između dvije zemlje, a koja uključuje odredbe o „poštovanju teritorijalnog integriteta i prestanku neprijateljstava“ u istočnom Kongu nakon ofanzive koju je predvodila oružana grupa M23.
Sporazum je formalno potpisan na ceremoniji u Vašingtonu, uz prisustvo državnog sekretara Marka Rubija i njegovih kolega iz Konga i Ruande.
– Ovo je važan trenutak nakon 30 godina rata – kazao je šef američke diplomatije, dodajući, međutim, „da ima još mnogo toga da se uradi“.
Ministar spoljnih poslova Ruande Olivije Nduhungirehe izjavio je da se sporazum zasniva na obećanju o definitivnom okončanju državne podrške grupi FDLR i ostalim milicijama.
– Ovo je tek početak, a ne kraj – izjavila je ministarka Konga, Terez Kajikvamba Vagner.
Sporazum predviđa i „rasformiranje, razoružanje i uslovnu integraciju nedržavnih oružanih grupa“, kao i „mehanizam zajedničke bezbjednosti“.
Sukob u istočnom Kongu, koji ima korijene u posljedicama genocida u Ruandi iz 1994. godine i borbi za rudna bogatstva, eskalirao je, kako ističu mediji, u najteži konflikt u regionu od rata vođenog između 1998. i 2003. godine.
Od januara, M23 je zauzeo ključne gradove Gomu i Bukavu, više puta nanijevši teške poraze vojsci Konga.
Ujedinjene nacije, zapadne vlade i nezavisni analitičari tvrde da Ruanda vojno podržava M23, uključujući snabdijevanje oružjem i slanje vojnika.
Ruanda odbacuje te optužbe, tvrdeći da njene snage djeluju u samoodbrani protiv kongoanske vojske i milicija povezanih sa počiniocima genocida iz 1994. godine.
autor: rtrs.tv