Drvoprerađivači sarajevsko- romanijske regije su ogorčeni. Ne isključuju mogućnost štrajka, ali i blokade saobraćajnica. Kako su nam pojasnili pojedini od njih, sirovina odnosno, oblovina sa romanijskog platoa završava u svim dijelovima Republike Srpske osim kod drvoprerađivača na Romaniji. Kako tvrde, većina se bavi finalnom preradom drveta, neki od njih zapošljavaju i više 200 radnika. Ukoliko se ne riješi ovo pitanje dovedena je u pitanje egzistencija na stotine porodica u Han Pijesku, na Sokocu, u Šekovićima, Milićima, Bratuncu, Čajniču.…
Pravednija raspodjela i zabrana izvoza jedini spas
Domaći prvoprerađivači su razočareni činjenicom da su uspjeli napraviti dogovor sa Vladom Republike Srpske, koji je neko potom u hodu izigrao.
Naime, nakon višesedmičnih pregovora došlo se do sporazuma da na Romaniji ostaje 80 odsto posječene sirovine, a da se dozvoli da 20 odsto ide u druge krajeve, prvenstveno u Semberiju.
Međutim, nakon što su pozvani na prezentaciju u Vladu, shvatili su da je šumarsko-birokratski lobi, nažalost, pobijedio.
Preznetovan im je konačan plan raspodjele 64 procenta za Romaniju a 36 odsto „za izvoz“.
Potpuno su poraženi činjenicom da su, kako tvrde, nižerangirani službenici u ministarstvima i u „Šuma Srpske“ uspjeli izlobirati promjenu dogovorenog procenta raspodjele.
Spremni i na štrajk
Slažu se da ne treba ugroziti drvopreađivače u drugim dijelovima Srpske, ali napominju da je u ovoj regiji najveća, ako ne i jedina privredna grana prerada drveta.
Mnogi od njih došli su do nivoa da izvoze gotovo 95 odsto finalne proizvodnje u inostranstvo, te da su zadovoljili standarde njemačkog pa i tržišta Norveške, Ševedske i drugih razvijenih zemalja, ali da nemaju dovoljno sirovina za proizvodnju, iako žive u područuju sa preko 70 odsto pokrivenog najkvalitetnijom šumom.
Ukoliko dođe do gašenja proizvodnje, ističu da ovaj kraj ostaje mrtav, a iseljavanje stanovništva se nastavlja još brže.
Od svojih zahtjeva neće odustati, posebno nakon prvog propalog pokušaja zaustavljanja izvoza oblovine iz BiH.
Savjet ministara BiH se nećka
A bošnjački i hrvatski političari u BiH ponovo su ostavili u problemu sve domaće drvoprerađivače.
Iako su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vlade Republike Srpske zatražili da Savjet ministara privremeno zabrani izvoz trupaca van BiH, jer ih nema dovoljno za domaće potrebe, bošnjački i hrvatski glasovi podrške su izostali.
Stoga, nedostatak sirovine i dalje ugrožava redovnu proizvodnju, a drvoprerađivači iz Srpske taoci su loše polike u drugom entitetu.
Kolike bi mogle biti štete dovoljno govori podatak da je u drvoj industriji Srpske zaposlen svaki peti radnik.
I ovo nije prvi put, jer su se samo mijenjale oblasti koje ugrožava neodgovoran odnos iz Federacije BiH.
Nije im bila u interesu ni zaštita domaćih proizvođača mesa, ali i drugih proizvoda iako su iz Srpske upućivali takve inicijative.
Potrebe 2 puta veće
Vlada Republike Srpske je pokrenula inicijativa za donošenje mjere zabrane izvoza trupaca iz BiH sa ciljem unapređenja razvoja drvne industrije i sprečavanja nestašice sirovine na domaćem tržištu.
Potrebe drvoprerađivača, kako je upozoreno, gotovo su dva puta veće od onog što imaju na raspolaganju.
Da je usvojena odluka, do kraja godine zabranio bi izvoz oblovine iz BiH.
– Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i voodprivrede Republike Srpske je od javnog preduzeća „Šume Srpske“ a.d. Sokolac prikupilo podatke o kapacitetima i potrebama drvoprerađivačkog sektora, gdje je konstatovano da su instalisani kapaciteti drvoprerađivača u Republici Srpskoj za preradu trupaca 2,39 puta veći od cjelokupnog plana sječa trupaca (etata) za državne i privatne šume, a iskazane potrebe za trupcima za 1,98 puta veće od raspoloživih količina, što jasno potvrđuje potrebu za donošenjem odgovarajućih restriktivnih mjera koje se odnose na izvoz šumskih drvnih sortimenata iz BiH – ukazali su iz Vlade Srpske, ali su federalni ministri u Savjetu ministara bili protiv.
Blokiraju u kontinuitetu
Na sjednicama organa Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore Republike Srpske ponovo je aktueliziran problem snabdijevanja drvoprerađivača Republike Srpske potrebnim količinama šumskih drvnih sortimenata.
I ranije usaglašena inicijativa entitetskih resornih ministarstava i komornih udruženja koja je upućena Savjetu ministara na usvajanje, a prije izbijanja pandemije korona virusa, nije realizovana.
U Republici Srpskoj, oporavkom drvne industrije nakon negativnih posljedica izazvanih pandemijom, registrovano je dodatno povećanje potražnje proizvoda od drveta na međunarodnom tržištu, te su iz resornog ministarstva ukazivali da je neophodno da se sva raspoloživa sirovina iz javnih i privatnih šuma stavi na raspolaganje domaćim drvoprerađivačima.
Međutim, bošnjački i hrvatski ministri, osim Ankice Gudeljević, koja nije bila na sjednici Savjeta ministara prošle sedmice, bili su protiv odluke o privremenoj zabrani izvoza šumskih, drvnih sortimenata iz BiH, koja bi bila oročena do kraja godine.
Neobjašnjivo
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac smatra da je neobjašnjivo ponašanje njegovih federalnih kolega.
Zbog svega, domaći proizvođači mogu da stave katanac u bravu. „Ministri iz Republike Srpske glasali su zajedno sa predsjedavajućim Tegeltijom za tu odluku, ministri iz Federacije bili su protiv.
Imaćemo situaciju ako se ne donese ta odluka o zabrani izvoza, da će oblovina ići na tržište EU i druga, a da naši proizvođači neće imati šta da rade”, upozorio je ranije Košarac.
Odbacio je kao neosnovane tvrdje pojedinih federalnih ministara, da je za odluku potrebno mišljenje Uprave za indirektno oporezivanje.
Nije potrebno, jer, kako kaže, riječ je o izvozu, a ne uvozu.
Ne stoje ni obrazloženja iz FBiH, da kantoni nisu vidljivi u tom procesu, budući da je tamošnji premijer Fadil Novalić samo nekoliko dana ranije usaglasio sa premijerom Srpske i predsjedavajućim Savjeta ministara odluku o usklađivanju mjera za ublažavanje posljedice ekonomske krize, izazvane ratom u Ukrajini, a jedna od mjera je i zabrana izvoza trupaca.
DRUGI KRUG
Ipak, ima još nade za ugrožene domaće proizvođače.
Iz Savjeta ministara su najavili da će se o odluci o privremenoj zabrani izvoza trupaca glasati u drugom krugu, do kada bi trebalo da se obave dodatne konsultacije.
Proizvodnja šumskih sortimenata u januaru 2022. godine u Republici Srpskoj, odnosu na januar 2021., bila je veća za 94,7 odsto, a prodaja šumskih sortimenata za 185,4 procenata.
UKRAJINSKA OBLOVINA
Dodatni razlog za usvajanje pomenute odluke predstavljao je i potencijalni poremećaj na tržištu zbog situacije u Ukrajini, koja je jedna od najvećih izvoznika oblovine u svijetu.
Postoje naznake da bi, zbog aktuelnih dešavanja u ovoj zemlji, moglo doći do velike potražnje za izvozom oblovine, što ne ide u prilog domaćim drvoprerađivačima.
Namjere Srpske su bile da se primarno razvija i unapređuju domaći kapaciteti i obezbijede uslovi da potrebne količine sirovine ostaju domaćim drvoprerađivačima.
autor:faktormagzin.ba, tekst je izašao u FM 40 štampanom izdanju od 23.marta 2022. godine