U strašnom zločinu nad Tuzlanskom kolonom iz zasjede je 15. maja 1992. godine ubijena i pravda u BiH, jer ni nakon 29 godina nisu kažnjeni počinioci i nalogodavci likvidacije 54 nedužne, a zvjerski izmasakrirane žrtve, rekao je danas u ime Zavičajnog udruženja Tuzlaka u Bijeljini Danijel Perić.
„Ako želimo mirnu budućnost, moramo istini pogledati u oči i omogućiti učesnicima i porodicama žrtava da nakon 30 godina u starom zavičaju bar zapale svijeće ubijenima i mirno iskažu nezadovoljstvo jer počinioci zločina nisu kažnjeni“, naveo je Perić na konferenciji za novinare u Boračkoj organizaciji Bijeljine.
On je najavio da će Zavičajno udruženje Tuzlaka inicirati da u novom zavičaju u Bijeljini jedna od ulica ponese naziv Žrtava Tuzlanske kolone.
Predsjednik gradske Boračke organizacije Miodrag Stevanović rekao je novinarima da će sutra na bijeljinskom groblju u Pučilama biti obilježeno 29 godina od velikog zločina na Brčanskoj malti u Tuzli, u kojem su ubijena 54 vojnika JNA, a ranjena 44.
„Krvnici su gađali da ubiju, sprovodeći muslimansko-ustašku politiku ubijanja Srba bez odgovornosti“, ocijenio je Stevanović.
On je istakao da mladima treba govoriti o ovom zločinu da se ne bi ponavljao srpskom narodu.
„Zločin nad Tuzlanskom kolonom je pripreman i nakon Sarajeva ponovljen u Tuzli, gdje su kolone JNA u dogovorenom mirnom povlačenju postale meta za odstrel, ljudi ubijani, izranjavani, zarobljeni mučeni i dokrajčeni, a pravde za Srbe u BiH do danas ni na vidiku“, ocijenio je preživjeli učesnik Tuzlanske kolone Radojica Ilić koji je nakon ranjavanja ostao invalid.
On je rekao da je sramno što je pravosuđe u BiH 2009. godine obustavilo postupak zbog navodnog nedostatka materijalno-tehničkih dokaza o zločinu nad Tuzlanskom kolonom i zatražio od nadležnih u Republici Srpskoj da pokrenu ovaj proces sa mrtve tačke.
„Tuzla 15. maja slavi taj zločin, koji je rezultirao progonom preko 80.000 Srba iz regije, i nema tamo povratka Srbima ni suživota na prostoru gdje vlada islamski mentalitet“, zaključio je Ilić.
O svirepim ubistvima i zvjerskom zlostavljanju ranjenih i zarobljenih Srba svjedočio je i učesnik Tuzlanske kolone LJubo Pajić, koji je pogođen snajperom u glavu.
„Svakog dana 29 godina živim sa mrtvim drugovima, golobradim i nedužnim dječacima koji i danas u mom sjećanju gore u Tuzli“, rekao je Pajić novinarima.
Predsjednik Zavičajnog udruženja Tuzlaka u Bijeljini sveštenik Vaso Popović istakao je da je nakon buktinje sa Brčanske malte i zločina nad nedužnima uslijedio progon Srba i egzodus 80.000 Srba iz Tuzle i cijele regije, a tačan broj žrtava u Tuzlanskoj koloni nikada nije tačno utvrđen jer su mnoga tijela ubijenih ugljenisana ili skrivena u masovnim grobnicama.
„Važno je pamtiti ne zbog mržnje i osvete, nego da se ono što se Srbima dogodilo nikome i nikada ne dogodi. Želimo život, mir i povjerenje, a to je moguće samo ako se istina ne krije“, istakao je Popović.
Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske u saradnji sa Gradskom boračkom organizacijom i Gradskom upravom Bijeljina sutra organizuje obilježavanje Dana stradanja pripadnika JNA u Tuzlanskoj koloni.
Obilježavanje počinje u 12.00 časova na Gradskom groblju u Pučilama kod spomen- kosturnice podignute u slavu i čast poginulih pripadnika JNA u Tuzlanskoj kolonI.