Šta su pokazale obdukcije – Da li se zaista umiralo od koronavirusa?

Šta su pokazale obdukcije – Da li se zaista umiralo od koronavirusa?

„Jedini smo u cijeloj BiH radili obdukcije kovid pozitivnih osoba”, ukazuje u razgovoru za magazin Faktor Željko Karan, direktor Zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske. U tom zavodu se obavljaju sudsko-medicinske obdukcije po nalogu nadležnih tužilaštava. I ne pravi se problem, ukoliko se traži obdukcija i zaraženih od virusa korona. Osobe koje su preminule, a liječene su od virusa korona u određenim kliničkim centrima trebale su biti obdukovane na patologijama tih medicinskih ustanova. Ali, te patološko-anatomske obdukcije nisu rađene. „Kolege, koje rade na patologiji, iz određenih razloga, odbijale su da rade obdukcije kovid pozitivnih osoba”, ističe Karan.

PROMJENE NA PLUĆIMA I BUBREZIMA

U Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske nisu, kako navodi Karan, postavljali pitanje da li je osoba zaražena kovidom ili ne.

Međutim, nigdje više u BiH nisu radili obdukcije kovid pozitivnih.

„Radili smo obdukcije kovid pozitivnih osoba kad god je postojala naredna postupajućeg tužilaštva da se ona uradi, bez obzira na kovid status pacijenta”, rekao je Karan.

Bilo je, priča, obdukcija lica koja su izvršila samoubistvo, ubijenih te povrijeđenih u saobraćajnim nezgodama, ali i drugih slučajeva, na čijim organima su utvrdili promjene, koje se dovode u vezu sa infekcijom korona virusa.

Karan ističe da su brojni takvi slučajevi.

Podsjeća da se obdukcijom prvenstveno utvrđuje kako je određena osoba preminula.

„Korona nam je uzgredni nalaz, jer ako je osoba dobila metak u glavu, nije umro od korone, već je ubijen, ali smo vidjeli promjene i na srcu, plućima, bubrezima i drugim organima, a koje se dovode u vezu sa infekcijom korona virusa”, precizira direktor Zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske.

Kod starijih, iscrpljenih osoba, bile su vidljivije promjene  uglavnom na plućima i bubrezima.

Nisu ni mlađi izuzetak, sve zavisi od komorbiditeta i da li osoba ima neku od hroničnih bolesti.

PACIJENTI IZ SVIH DIJELOVA BIH

U Zavod za sudsku medicinu Republike Srpske dopremali su na obdukciju pacijente iz svih dijelova BiH, Sarajeva, Zenice, Tuzle…

Karan je lično obavio i obdukciju tijela Advije Kanlić iz Sarajeva, čija porodica je dva mjeseca čekala da se utvrdi tačan uzrok njene smrti, kako bi je nakon toga sahranili.

Ta 52-godišnja žena bila je među prvim žrtvama koronavirusa na ovim prostorima, u martu 2020. godine.

Porodica je tražila obdukciju, ali je ona odbijena.

Vještaci sudske medicine u Federaciji BiH odbili su da rade obdukcije pravdajući to nedostatkom uslova da se taj posao obavi.

Isto je saopšteno iz Udruženja patologa i citologa Federacije BiH.

Iako su takav potez svi kritikovali, ništa nije učinjeno, na žalost porodice preminule žene.

Tijelo Advije Kanlić ležalo je dva mjeseca u prosekturi.

Siniša Karan je obudkciju obavio bez ikakvih problema, za razliku od njegovih kolega u drugom entitetu.

„Mi nismo postavljali pitanje kovid statusa posmrtnih ostataka. Radili smo obdukcije rutinski, bez ikakvih problema”, priča Karan za naš magazin.

Podsjeća i na slučajeve ubistava, ispostaviće se, kovid pozitivnih osoba.

 „Čovjeka je pogodio metak. U drugom slučaju je stradao od uboda noža, ali su bili kovid pozitivni i sa promjenama na unutrašnjim oragnima koje se mogu dovesti u vezu sa infekcijom korona virusa”, naveo je Karan.

U NEZNANJU!

U proteklom periodu mogla su se čuti razna opravdanja zbog čega, osim u Zavodu za sudsku medicinu Srpske, niko drugi nije vršio obdukcije osoba koje su bile zaražene virusom korona.

I unutar struke vode se polemike na tu temu.

Neki su naglašavali da po svaku cijenu žele da izbjegnu kontakt sa inficiranim, iako Karan slikovito napominje da leš na stolu za obdukciju niti kašlje, niti kiše, za razliku od pacijenata, koje su liječili doktori na kovid odjeljenjima.

Virus se zadržava u živoj ćeliji, a umire zajedno sa organizmom.

Bilo je i situacija kada se nije pitalo da li je neko pozitivan ili ne, poput slučajeva saobraćajnih nezgoda, gdje su operaciono spašavali povrijeđene, koji su, možda, bili zaraženi.

UMRLI OD KORONE ILI SA KORONAVIRUSOM?

Karan napominje da nije isto da li je čovjek umro zbog korone, ili je umro sa koronom.

Bitna je to razlika.

Osobe koje su preminule od korone imale su oštećena na plućima i drugim organima usljed djelovanja kovid infekcije.

S druge strane su osobe koje su umrle sa virusom korona, a imale su druge pridružene bolesti, uz to i više godina i iscrpljen organizam.

A takve obdukcije pacijenta, kako bi se utvrdilo ko je od njih preminuo od korone ili sa koronom – nisu rađene.

Dо sаdа је u Rеpublici Srpskој pоtvrđеn 111.981 slučaj virusа kоrоnа, а prеminulо је ukupnо 6.359 оsоbа kоd kојih је pоtvrđеn tеst nа virus kоrоnа.

autor:faktormagazin, tekst je izašao u FM 45 štampanoom izdanju od 27 aprila 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.