Kada je izvršena POSLJEDNJA smrtna kazna u BiH – Ubio sina zbog ženinog imanja

Kada je izvršena POSLJEDNJA smrtna kazna u BiH – Ubio sina zbog ženinog imanja

Dušan Prodić, 35-godišnji pružni radnik iz okoline Doboja, bez imalo milosti udavio je svog sina iz prvog braka. I to zbog nasljedstva, koje mu je ostalo nakon što je preminula prva Prodićeva supruga. Dječaka je prvo gurnuo u rijeku, ali je mališan uspio da ispliva. Otac mu je potom držao glavu ispod vode sve dok nije prestao da daje znake života. Drugom rukom pridržavao je tranzistor kako se ne bi pokvasio?! Sina prvenca nije žalio, ali ni sudije Dušana prilikom izricanja presude, posebno nakon što su čule kako je pazio tranzistor dok je sina udavio u vodi. I Prodiću i njegovoj drugoj ženi, sad već daleke 1976.godine, izrečena je smrtna kazna. Iako je nagovorila svog supruga monstruma da postane oceubica, kazna je maćehi Leksiji preinačena na 20 godina zatvora. Dušan, za koga se pričalo da je bio hladnokrvan i prilikom izricanja presude, kao i ubistva sina, je strijeljan. To je posljednja smrtna kazna izvršena u to vrijeme u BiH. Gotovo sve smrtne kazne, izrečene u bivšoj zajedničkoj državi, bile su nad osobama presuđenim zbog svirepih ubistava djece.

„Službena tajna”

Smrtna kazna do prije par godina bila je, samo na papiru, u Ustavu Republike Srpske, ali nije primjenjivana, niti je postojala u krivičnom zakonodavstvu, iako je bilo jezivih zločina, za koje su izrečene maksimalne zatvorske kazne.

Iz Ministarstva pravde Republike Srpske o njima ni slova. Tvrde, to je „službena tajna”?!

„Kada su u pitanju podaci o licima koja se nalaze na izdržavanju najduže kazne zatvora, obavještamao Vas da se, u skladu sa odredbama Pravilnika o načinu čuvanja službene tajne zaposlenih u Ministarstvu pravde RS i ustanovama za izvršenje krivičnih sankcija RS („Službeni glasnik Republike Srpske“, br.: 12/2000), pored podataka koji su zakonom utvrđeni kao službena tajna, službenom tajnom smatraju podaci iz ličnog lista osuđenog lica. Shodno tome, nismo u mogućnosti da Vam pružimo ove informacije”, navodi se u odgovoru magazinu Faktor iz ovog resora Vlade Srpske.

Ubice Đinđića i „Malčanski berberin”

U Srbiji je smrtnu kaznu, koja od 1991. do 2002. nije izvršena iako su sudovi izrekli 19 takvih presuda, zamijenilo maksimalnih 40 godina robije.

Izrečena je za 71 osobu do 2019.godine.

Među njima je Ivan Radovanović iz Kosjerića, koji je osuđen na 40 godina zbog ubistva bivše životne saputnice Jelene Grbić (38), majke troje dece.

Nož u vrat bivšoj nevjenčanoj supruzi sa kojom je dobio sina zario je u vrat 2018.

U Srbiji su na maksimalne kazne osuđeni i atentatori na premijera Zorana Đinđića, ali i presuđeni za ratne zločine, političke likvidacije, među kojima i Ivana Stambolića.

Kao i u bivšoj Jugoslaviji maksimalne kazne dosuđene su monstrumima zbog seksualnog iživljavanja, a zatim i svirepog ubistva djece.

Ne samo u Srbiji, već i regionu se ne zaboravlja svirepo iživljavanje i lišenje života djevojčica Tijane Jurić, Anđeline Stefanović i Katarine Janković.

Nakon Tijaninog monstruznog ubistva, 2019. pokrenuta je kampanja vraćanja kazne doživotnog zatvora u Srbiji.

Prva doživotna robila izrečena je u januru 2021.godine.

Iza brave će ostatak života provesti Ninoslav Jovanović, poznatiji kao „Malčanski berberin“, koji je lani osuđen, zbog otmice i zlostavljanja dvanaestogodišnje devojčice.

U zatvorima je prije toga proveo 22 godine, a zbog ranijih krivičnih djela, osuđivan je 11 puta.

Tablete, kakao i gušenje troje djece

U Hrvatskoj je lani prvi put izrečena maksimalna kazna zatvora.

Na 50 godina zatvora osuđen je Luka Juretić, zbog teškog ubistva.

Nožem, čekićem i tučkom za meso presudio je komšiji Vicencu Uvodiću te pokušao da usmrti i Senku Uvodić, početkom 2019. godine u njihovom stanu u Solinu.

Na isto toliko godina zatvora početkom ovog mjeseca osuđen je i Harald Kopitz (57), nakon što je priznao krivicu za ubistvo svoje troje djece, starosti od sedam i četiri godine.

Djecu je prvo omamio tabletama, koje je istopio u toplom kakaou, koji su popili pa zatim ugušio.

Prvi monstrum koji je u Hrvatskoj pravosnažno osuđen na 40 godina zatvora je Mate Oraškić, koji usmrtio suprugu, nakon što je podnijela zahtjev za razvod braka, te njenog advokata i sudiju.

Teško je ranio i Stanku Cvetković.

Zbog trostrukog brutalnog ubistva u Splitu je osuđen Filip Zavadlav i to na 40 godina zatvora.

Toliko će na robiji provesti i Ivan Dvorski „Psiho“, koji je u Rijeci ubio navodnog dužnika, njegovu djevojku i oca i zapalio stan da prikrije zločin. Dvojicu radnika obezbijeđenja 2005.godine ubio je Dubravko Žugelj i presuđen je na 40 godina, koliko je dobio u Milan Mitrović, jer je 2016. nožem iz koristoljublja usmrtio Marinka Tomića, a nekoliko dana kasnije i Luku Ćosića.

Godinu dana kasnije Tin Šunjerga vatrenim oružjem ubio je svoje roditelje i presuđen je na 40 godina zatvora.

SAMO 12 ZATVORENICA

U kazneno-popravnim zavodima u Republici Srpskoj na izdržavanju kazne zatvora na kraju prošle godine bila su ukupno 444 zatvorenika, od čega je 432 muškarca, kao i 12 žena.

Najviše osuđenika bilo je zbog ubistava, odnosno nehatnog ličenja života.

Zbog polnog nasilja nad djetetom, odnosno obljube nad nemoćnim licem robijalo je 37 osoba.

Sa izdržavanja kazne zatvora lani je otpušteno ukupno 1.633 zatvorenika, podaci su Ministarstva pravde.

PRIJE STRIJELJANJA – RAKIJA!

U bivšoj Jugoslaviji, na prostoru Hrvatske, i to u Karlovcu, izvršena je posljednja smrtna kazna.

Pred streljački vod izveden je u oktobru 1983.godine 36-godišnji Dušan Kosić, koji je osuđen zbog ubistva četveročlane porodice Matijević, supružnika Čede (32) i Slavice (25) i njihove maloljetne djece, Dragane (dvije godine) i Snježane (osam mjeseci).

Monstruozni zločin počinio je 1. marta 1983. godine.

Iz Koristoljublja. Svirepom ubici, koji je Matijeviće lišio života metalnom šipkom, pepeljarom i sjekirom, a bebicu zadavio, i odnio oko 4.000 njemačkih maraka, odbijene su sve molbe za pomilovanje.

Ali ne i posljednja želja. Iako je tražio rakiju, dobio je dva decilitra konjaka.

Popio je na iskap.

Prilikom strijeljanja imao je povez na očima.

PRESUDA OD ČAK 141.078 GODINA

Najdužom kaznom zatvora koju je sud izrekao smatra se ona koju je dobila Čamoi Tipjaso s Tajlanda, koja je 1989. zaradila zatvor u trajanju od čak 141.078 godina.

Kao supruga tajlandskog oficira bila je umiješana u piramidalnu šemu prevare 16.231 čovjeka u iznosu od 2,5 miliona evra.

S obzirom da su neke njene žrtve navodno bile članovi tajlandske kraljevske kuće, verojatno nije očekivala milost.

Njoj se zapravo posrećilo s obzirom da je 1989. tajlandski zakonom određeno da, bez obzira na visinu presude, maksimalno vrijeme koje pojedinac može provesti iza rešetaka za prevaru iznosi 20 godina.

DROGA I RATNI ZLOČIN

Na ozdržavanju kazne zatvora u Srpskoj lani su bile i 44 osobe zbog zloupotrebe opojnih droga, 42 zbog razbojništva, 40 zbog teških, odnosno razbojničkih krađa.

Iza rešetaka bilo je i 39 osoba osuđenih zbog ratnih zločina i drugih krivičnih djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava te po 15 usljed uzrožavanja sobaraćaja i nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici.

autor:faktormagzin, tekst je izašao u FM 53 štampanom izdanju od 23 juna 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.