KINA UBRZANO GRADI OGROMNU BAZU NA LEDENOM KONTINENTU: Američki stručnjaci upozoravaju da se sprema NEŠTO OPASNO

KINA UBRZANO GRADI OGROMNU BAZU NA LEDENOM KONTINENTU: Američki stručnjaci upozoravaju da se sprema NEŠTO OPASNO

Grupa stručnjaka iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) u Vašingtonu upozorava da Kina na Antarktiku gradi bazu koja bi osim u naučne potrebe mogla da posluži i u vojne svrhe.

Peking tvrdi da nastoji da razvije nove pomorske rute na Arktiku i organizuje istraživanje na Antarktiku, ali zapadne vlade zabrinjava mogućnost da bi sve veća prisutnost Kine u polarnim regijama mogla kineskoj vojsci da pruži bolje mogućnosti nadzora.

– Očekuje se da će nova baza na ostrvu Inekspresibl u blizini Rosovog mora imati opservatoriju sa zemaljskom satelitskom stanicom koja bi trebalo da pomogne Kini da popuni veliku prazninu u mogućnosti pristupa kontinentu – navodi se u izveštaju CSIS.

Grupa stručnjaka je koristila satelitske snimke iz januara kako bi identifiikovala prateće objekte, privremene zgrade, helikoptersku platformu i temelje za veću glavnu zgradu u bazi od 5.000 kvadrata.

Procenjuje se da bi izgradnja baze mogla da bude gotova do 2024. godine.

– Iako baza može da se koristi za praćenje i komunikaciju za rastući niz kineskih naučnih satelita, koji posmatraju polarna područja, njena oprema može istovremeno služitit i za presretanje satelitskih komunikacija drugih zemalja – navodi CSIS.

Kina, Vojna Baza, Antartik
FOTO: XINHUA / ZUMA PRESS / PROFIMEDIA

Baza je dobro pozicionirana za prikupljanje obaveštajnih signala iznad Australije i Novog Zelanda i telemetrijskih podataka o raketama lansiranim iz novog australijskog svemirskog centra „Arnhem“.

Kina, Vojna Baza, Antartik
FOTO: XINHUA/AVALON.RED / AVALON / PROFIMEDIA

Očekuje se da će imati i pristanište za kineske ledolomce.

CSIS je Rojtersu rekao da SAD takođe imaju veliko prisustvo na Antartiku, uključujući i najveće istraživačko postojenje u bazi Mekmurdo, ali kineska prisutnost u tom području sve brže raste.

Nova kineska baza biće inače udaljena 320 km od stanice Mekmurdo.

Prema Ugovoru o Antarktiku iz 1959. godine, koji je potpisala i Kina, aktivnosti na kontinentu ograničene su na „miroljubive svrhe“. Vojno osoblje sme da sprovodi naučna istraživanja, ali im je zabranjeno postavljanje baza odnosno izvođenje manevara ili testiranje oružja.

Izveštaj Pentagona iz 2022. godine navodi da je kineska nova antarktička infrastruktura verovatno delimično namenjena jačanju njenih budućih polaganja prava na prirodne resurse i pristup morskim koridorima te poboljšanju sposobnosti kineske vojske.

Kina sa druge strane odbacuje navode da će se njena baza koristiti za špijunažu.

autor:kurir.rs foto:kurir.rs

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.