Šefica misije Srbije u Savetu Evrope Aleksandra Đurović potvrdila je da je zahtev Kosova za prijem u ovu organizaciju prosleđen u dalju proceduru u Parlamentarnu skupštinu.
Na redovnom zasedanju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope trebalo bi da donese odluka da li će Kosovo ući u ovu organizaciju, da bi se nakon toga ceo postupak nakon toga vratio u Komitet ministara koji potvrdio odluku Parlamentarne skupštine.
I ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala saopštila je da je Ministarski komitet Saveta Evrope, koji predstavlja 46 država članica, na vanrednoj sednici, sa više od 2/3 glasova, doneo odluku da prosledi Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope zahtev za članstvo Kosova u ovoj organizaciji.
Gervala je rekla da je današnja odluka istorijski korak za Kosovo, možda, prema njenim rečima, najvažniji posle nezavisnosti.
„Ministarski komitet Saveta Evrope, koji predstavlja 46 država članica, na vanrednom zasedanju, sa više od 2/3 glasova, upravo je doneo odluku da se Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope prosledi zahtev za članstvo Republike Kosovo“, napisao je Gervala.
Da je način prvi korak za prijem Kosova, tvrdi i predsednica Kosova, Vjosa Osmani.
Ona se zahvalila svima koji su, kako je navela, podržali aplikaciju Kosova.
„Zastava Kosova će se uskoro vijoriti među drugim članica Saveta Evrope. Današnji dan je veoma važan u procesu pristupanju Savetu. Hvala našim saveznicima koji nisu glasali samo za Kosovo, već pre svega za demokratiju, slobodu i ljudska prava“, poručila je Osmani na Tviteru.
Podsećamo, nakon što je Kosovo dobilo dvotrećinsku većinu u Komitetu ministara Saveta Evrope, zahtev se prosleđuje Parlamentarnoj skupštini.
Potencijalna članica mora ispunjavati kriterijume Saveta Evrope u domenu demokratije, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava. Proces usklađivanja sa standardima Saveta Evrope kontrolišu poslanici Parlamentarne skupštine.
Ukoliko na kraju tog procesa zemlja koja aplicira za članstvo dobije dvotrećinsku većinu glasova i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, zahtev se vraća Komitetu ministara na konačnu potvrdu.
Kako je ko glasao?
Komitet ministara Saveta Evrope na današnjoj sednici odlučio je da se pokrene procedura za razmatranje zahteva Kosova za prijem u tu organizaciju, a protiv ovog predloga glasale su Mađarska, Rumunija, Kipar, Španija, Azerbejdžan, Gruzija i Srbija, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu spoljnih poslova.
Uzdržani su bili BiH, Grčka, Slovačka, Moldavija i Ukrajina.
Zeleno svetlo su dale 33 zemlje, među kojima su iz regiona Crna Gora, Slovenija, Severna Makedonija, Hrvatska i Albanija.
Komitet ministara Saveta Evrope ima 46 država članica, a zahtev Prištine biće prosleđen Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, prenosi nova.rs.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je neprihvatljivo to što je BiH bila uzdržana u Savjetu Evrope o ulasku samoproglašenog Kosova u ovu organizaciju s obzirom na to da je za takvu odluku potrebna saglasnost.
Dodik je rekao da je uzdržan glas BiH pokazatelj da ne poštuje sebe jer nije priznala južnu srpsku pokrajinu kao nezavisnu.
“O spoljnoj politici u BiH odlučuje Predsjedništvo. Za tu odluku bila je potrebna saglasnost. Oni sami ne poštuju sebe, a onda očekuju da ih neko drugi poštuje. Nekorektno je i neprihvatljivo sa stanovišta da 49 odsto teritorije i jedan konstitutivan narod ne poštujete, da ne govorim o tome da se ne poštuje i Srbija”, rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, oni koji zagovaraju takav pristup zahtijevaju da Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, a čim im se ukaže prilika spremni su da uruše integritet Srbije i doprinesu njenoj satanizaciji.
autor:agencije, foto: nova.rs