Brojno stanje medvjeda na području planine Grmeč povećalo se u značajnoj mjeri u posljednjih desetak godina, pa nije rijetkost ove veličanstvene životinje susresti i u neposrednoj blizini naseljenih mjesta, ali i na putnim komunikacijama.
O tome svjedoči fotografija medvjedice i njenog mečeta koja je snimljena u naselju Đukanovići, nekoliko kilometara od Lušci Palanke. Fotografiju su tokom noćne vožnje snimili putnici jednog automobila koji su naišli na medvjedicu i njeno mladunče kako se kreću uz saobraćajnu komunikaciju koja Sanski Most povezuje sa Bosanskom Krupom.
Zbog nailaska automobila medvjedica se uznemirila, a potom je s mečetom pobjegla u šumu. Prema procjenama iz Lovačkog društva “Sana”, samo na području lovišta kojim oni gazduju trenutno obitava preko 50 medvjeda, što je značajno povećanje u odnosu na prije desetak godina, kada su ove životinje bile ugrožena vrsta.
Zbog stroge zabrane lova na medvjede i visokih kazni koje su propisane, populacija medvjeda se u grmečkim šumama uspjela rehabilitirati, a posljednjih godina bilježi se šteta koju medvjedi čine.
Najčešće su na košnicama, s obzirom na to da brojni ovdašnji pčelari posjeduju pokretne pčelinjake koje odvoze na ispašu, a zna se desiti i da napadaju stoku na ispaši.
U proteklom periodu zabilježeno je više takvih primjera, a u Lovačkom društvu “Sana” ističu kako su u velikom broju slučajeva bili primorani vlasnicima nadoknađivati dio pričinjene štete, s obzirom na to da gazduju lovištem u kojem obitavaju medvjedi.
“U poslijeratnom periodu brojna podgrmečka sela su opustjela, pa se sada medvjedi i druge životinje bez straha kreću tim prostorima, hrane se u napuštenim voćnjacima i spuštaju u neposrednu blizinu naseljenih mjesta”, kažu lovci.
Inače, na području Unsko-sanskog kantona u bliskoj budućnosti, nakon dugo vremena, mogao bi biti odobren lov na medvjede zbog njihove značajne reprodukcije.
Tome u prilog idu i izmjene zakonskih propisa koje regulišu lovstvo u Federaciji BiH, pa se planovi gazdovanja lovištima sa federalnog prenose na kantonalne i lokalne nivoe.
“Kada je riječ o okruženju, do sada je samo u Federaciji BiH bio strogo zabranjen odstrel mrkog medvjeda. U Republici Srpskoj je drugačija situacija, a treba istaći kako je jedini cilj da se redukuje brojno stanje medvjeda, jer su se stvarno namnožili”, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK.
U lovačkim organizacijama ističu kako će u tim planovima broj medvjeda koji će moći da budu odstrijeljeni biti određivan na osnovu procjene njihovog ukupnog brojnog stanja u lovištima.
autor:bl-portal.com foto:bl-portal.com