Pogledajte koliko oružja su građani Srbije predali policiji

Pogledajte koliko oružja su građani Srbije predali policiji

Počelo je razoružavanje Srbije, ali i povećana je bezbjednost djece u školama.

Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP-a Srbije rekla je da je, prema posljednjim podacima kojima ona raspolaže, predato oko 1.400 komada oružja, oko 45.000 komada municije, i oko 100 komada minsko-eksplozivnih naprava.

Otović Pjanović je precizirala da je predato 765 komada oružja koje su vlasnici imali u legalnom posjedu, 199 komada oružja koji su pripadali preminulim licima i 404 komada koje je neregistrovano.

Podsjetila je da građani Srbije svakog dana, do 8. juna, mogu da predaju oružje u najbližoj policijskoj stanici ili da se policiji jave telefonom i dogovore na koji način izvršiti predaju.

Navela je i da građani koji vrate oružje neće snositi nikakvu krivičnu odgovornost i posljedicu, niti će morati da dokazuju porijeklo oružja i donose bilo kakvu dokumentaciju.

Otović Pjanović je za N1 istakla da to što je najveći broj oružja koje je predato bilo u legalnom posjedu, govori koliko su se ljudi nakon teških zločina koji su u Srbiji izvršeni prošle sedmice, osvjestili.

Najavila je i izmjene i dopune Zakona o oružju i municiji kojima će biti pooštreni uslovi pri izdavanju oružanog lista, a radiće se i učestalije revizije – na šest mjeseci do godinu dana – koje podrazumijevaju provjeru opšte medicinske osposobljenosti, psihijatrijski, psihološki i oftalmološki pregled, kao i testiranje na prisustvo psihoaktivnih supstanci.

Na pitanje šta će biti sa oružjem koje građani predaju, Otović Pjanović je objasnila da MUP ima jasno definisane procedure postupanja sa tim oružjem i predviđenje bezbjedne uslove čuvanja do postupka uništenja. Naglasila je da postoji mogućnosti i da građani oružje, po jednostavnoj proceduri, predaju u vlasništvo Republike Srbije.

Apel sindikata: Eksplozivna sredstva ne donosite u policiju

Sindikat policije Sloga apelovao je danas na građane koji su pronašli, čuvaju ili posjeduju eksplozivne ostatke iz rata, neeksplodirana ubojna sredstva ili minsko eksplozivna sredstva da ih ne donose lično u policijske stanice, već da na broj 192 pozovu policijske službenike koji će doći i preuzeti takva sredstva.

„Ističemo i činjenicu da je veoma opasno da se eksplozivni ostaci iz rata, neeksplodirana ubojna sredstva i improvizovane eksplozivne naprave transportuju sredstvima javnog prevoza pa se građani mole da pozovu policiju na broj 192 gde će Specijalizovani timovi za zaštitu od NUS bezbedno ukloniti takva sredstva“, ističe se u saopštenju, prenosi Tanjug.

Kako se podsjeća, građani prilikom predaje oružja nisu u obavezi da se legitimišu.

autor:nezavisne.com foto:nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.