Šmit bi tjerao srpsku djecu u Potočare.
Nova uloga za Memorijalni centar u Potočarima?!
I Srpska djeca moraju dolaziti u Srebrenicu i učiti šta se tamo dogodilo. Rekao je Šmit, odgovarajući na pitanje da li se osjeća kao Bošnjak.
Memorijlani centar u Potočarima mora dobiti još jednu ulogu.
A to je uloga obrazovanja i zbog toga više mladih mora dolaziti u Srerebnicu.
I djeca iz Republike Srpske da dolaze
Najavio je Kristijan Šmit najaviši da će učiniti sve da i više djece srpske nacionalnosti dođe u Potočare kako bi vidjeli „šta se tamo dogodilo“.
Šmit nije rekao kako će „natjerati“ srpsku djecu da dođu u Potočare.
Još je rekao da nije Bošnjak ali u potpunosti razumije šta su Bošnjaci sve prošli posljednjih trideset godina.
Zbog toga je, smatra, uloga Memorijalnog centra u Potočarima vrlo važna u obrazovnom smislu.
Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira (PIC) završio je dvodnevno zasjedanje.
U saopštenju podsjećaju “sve strane na njihovu obavezu da u potpunosti poštuju Opšti okvirni sporazum za mir, sve njegove anekse i odluke visokog predstavnika”.
Nakon zasjedanja PIC-a, Kristijan Šmit obratio se medijima
– Međunarodna zajednica je odlučna u svojoj namjeri da podržava Bosnu i Hercegovinu onoliko dugo i onoliko intenzivno koliko to bude potrebno.
Usaglasili smo se oko ovoga na nekoliko sastanaka koliko smo održali na oba dana zasjedanja.
Želio bih iskoristiti priliku da kažem da smo imali intenzivnu podršku u protekla dva dana, podršku aktivnostima i radu visokog predstavnika.
Razgovarali smo o nekoliko važnih pitanja, a jedno od važnih pitanja je bilo kako vratiti povjerenje birača u izborni sistem.
Integritet izbornog procesa
Integritet izbornog procesa mora biti ojačan i kada to kažem znam da je to predmet rasprava.
Integritet jeste bio na odgovarajućem nivou u proteklim izbornim ciklusima.
To je jedan od najvažnijih uslova za BiH, za napredak na evropskim integracijama.
Zapravo smo na sjednici pozdravili opredjeljenje Savjeta ministara i koalicionih partnera da nastave sa reformama uključujući i reforme u vidu implementacije jačeg integriteta izbornog procesa.
Upravni odbor je naglasio i neke druge zadatke koje organi vlasti koje moraju ispuniti, a to je napraviti konkretne rezultate u implementaciji 14 ključnih prioriteta i naći održivo rješenje pitanja raspodjele državne imovine.
To je jedan od zadataka koji imamo u okviru programa 5+2 i o kojem razgovaramo u okviru mog mandata.
Dakle, raspodjela između državnog nivoa i drugih nivoa vlasti, te usvajanje državnih zakona kojim će se ovo pitanje regulirati.
Ali pri tome je potrebno imati jedan fer pristup, što znači da niko neće biti isključen u okviru ovih aktivnosti.
Također smo se sastali sa predstavnicima civilnog društva odnosno građanskog društva, i moram reći da sam bio zaista impresioniran njihovim trezvenim razmišljanjem i prezentacijom situacije pogotovo u Republici Srpskoj.
Nepoštovanje ljudskih prava?
Zabrinuti smo za nepoštivanje ljudskih prava, zabrinuti smo zbog nepoštivanja prava manjina i također imali smo i neke slučajeve koji su spomenuti a koji se tiču nepropisnog djelovanja i ponašanja organa vlasti pogotovo u Republici Srpskoj.
Molio bih da me pogrešno ne shvatite, dakle dosta se razgovaralo na ovu temu i dosta je bilo intenzivnih rasprava sa predstavnicima Upravnog odbora i zemalja koje čine taj odbor, uključujući i glavne međunarodne organizacije koje djeluju u BiH – UN, vijeće Evrope i druge organizacije i partneri.
Međunarodna zajednica ima jako jasan stav kada je u pitanju napad na predstavnike civilnog društva i njihove slobode i da su ti napadi neprihvatljivi i neće se tolerirati. Neće se tolerirati.
autor: Agencije/ Faktormagazin, foto: http://avaz.ba