Mađarska niskobudžetna avio-kompanija „WizzAir“ od septembra zatvara jednu od svojih baza na tuzlanskom aerodromu, čime će se ugasiti svi letovi na relacijama ka Beču, Berlinu, Bilundu, Kelnu, Ajndhovenu, Fridrihshafenu, Geteborgu, Baden Badenu, Malmeu, Nirnbergu i Stokholm Skavsti.
Na taj način se ukida 36 sedmičnih letova, te će putnicima ubuduće ostati samo četiri linije (Bazel, Dortmund, Han, Memingen), ali uz manji broj letova.
Ovo je novi problem za Međunarodni aerodrom Tuzla, budući da je nešto ranije svoje letove ukinuo i „Ryanair“, a to bi se, kako kažu stručnjaci za ovu oblast, moglo odraziti i na Banjaluku, koja takođe sarađuje sa pomenutim kompanijama.
Pojašnjavajući odluku da se ugasi baza u Tuzli, iz „WizzAira“ kao razloge navode izazovno makroekonomsko okruženje te komplikovane vremenske uslove u regiji.
Dževad Halilčević, direktor Aerodroma Tuzla, kaže da „WizzAir“ nije imao nijedan ekonomski razlog da smanji broj letova, jer je ova godina oborila sve rekorde.
„Jul se završio sa preko 69.000 putnika, avioni su puni“, kaže Halilčević.
Tuzla i „WizzAir“ imaju uspješnu desetogodišnju saradnju
Na usluzi su i dalje njihova dva aviona, a priča je trebalo da se nastavi dolaskom trećeg baznog aviona te završetkom nekoliko kapitalnih projekata, poput proširenja putničkog terminala, ugradnje svjetala centralne linije na poletno-sletnoj stazi…
„Početkom jula imali smo sastanak i ničim se nije dalo naslutiti da će se ovo desiti.
Ovo nije nimalo dobro za aerodrom“, kaže Halilčević, koji za „Nezavisne novine“ tvrdi da je još u martu i aprilu apelovao na nadležne da bi moglo biti problema nakon što je „Ryanair“ suspendovao letove iz Tuzle zbog plaćanja takse od tri KM za svakog odlazećeg putnika, a koju su avio-kompanije dužne plaćati Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA).
Podsjećanja radi, ta taksa je uvedena 2017. godine, a tada je iznosila jednu KM
Od 2018. je povećana na dvije KM, a od 2019. godine na tri marke za svakog odlaznog putnika i 40 KM po toni prevezenog tereta, prtljaga.
„Od ‘WizzAira’ nismo bili toliko uslovljavani kao od strane ‘Ryanaira’, ali bilo je pitanja ima li šanse da se taksa stavi van snage.
Ako uzmete grubu matematiku, da je od 1. januara pa do kraja jula s Aerodroma Tuzla prevezeno 430.000 putnika, da je 50 odsto od toga odlaznih, dođemo do svote od 600.000 KM koju je po osnovu takse morao da plati uglavnom ‘WizzAir’ prema BHDCA“, poručio je Halilčević.
Gašenjem jedne od baza ‘WizzAira’ u Tuzli, broj putnika će sa predviđenih 600.000 pasti na oko 180.000, što je broj koji je ovaj aerodrom imao 2014. godine.
Alen Šćuric, vazduhoplovni analitičar, smatra da se, osim sporne takse, razlozi ukidanja baze mogu tražiti u tome što Aerodrom Tuzla već godinama nije završio obećane infrastrukturne projekte.
„‘WizzAir’ je morao imati tri aviona u Tuzli, umjesto dva, da bi anulirali kašnjenja zbog magle, snijega… Pune tri godine se taj treći gejt prolongira“, kaže Šćuric.
Međutim, direktor Aerodroma Tuzla negira ove navode.
„Kada je riječ o trećem gejtu, on je podrazumijevao treći avion, ali imajući u vidu i ovaj postojeći putnički terminal, brzinu opsluge i broj izvršilaca, mi smo bez problema radili istovremeno i ‘WizzAir’ i ‘Ryanair’.
Po tri zrakoplova su u sat vremena polijetala bez ikakvih problema“, odgovara Halilčević.
Pomoć za Međunarodni aerodrom Tuzla zbog aktuelne situacije, obezbijedila je i Vlada Tuzlanskog kantona.
Oni su odobrili milion KM za investicioni projekat ugradnje svjetala centralne linije na poletno-sletnoj stazi.
Banjaluka će profitirati problemima u Tuzli?
Kada je u pitanju Aerodrom Banjaluka, stručnjaci smatraju da on sa jedne strane može profitirati zbog Tuzle, jer se dio putnika može odlučiti da putuje iz Banjaluke. Ali, ako se „WizzAir“ pozove na iste razloge kao u Tuzli, i Banjaluka je u problemu.
„‘WizzAir’ je maksimalno porezao i Tuzlu i Sarajevo. Četiri aviona je maknuo iz BiH.
Da li je Banjaluka sljedeća, to ne mogu reći. Ako je ‘WizzAir’ isprovociran ovom taksom od 1,5 evra, onda će se to desiti i Banjaluci, osim ako ne iznađu modalitet da to sami isfinansiraju.
Banjaluka nije prijavljivala BHDCA taksu i zbog toga se ona nije ni plaćala
Ja sam rekao direktorici da se jako čuva te takse“, ističe Šćuric, koji smatra da će mađarska avio-kompanija sigurno imati zahtjeve i za Banjaluku.
„Budite sto posto sigurni u to.
Ono što mi je direktorica rekla kad sam bio u Banjaluci jeste da je prvo pitanje i ‘Ryanaira’ i ‘WizzAira’ bilo da li će povećati cijena letenja.
Ako hoće, sigurno je da će obje te kompanije otići iz Banjaluke“, dodaje on.
„Wizz Air“ već ove zime u Banjaluci ukida dvije od četiri linije za Hamburg, Stokholm Skavstu ukida već 28. avgusta, a Malme je već ukinuo.
Kompanija će letjeti samo za Basel (tri leta sedmično) i Dortmund (dva leta).
Kada se sve sabere, mađarski avioni će ove zime iz BiH letjeti 25 puta sedmično, na osam linija.
Iz Međunarodnog aerodroma Banjaluka za „Nezavisne novine“ poručuju da u narednom periodu nastavljaju saradnju sa avio-kompanijama „Ryanair“ i „WizzAir“.
Banjaluka nastvalja saradnju
„U zimskoj sezoni letenja, odnosno od oktobra tekuće godine, avio-kompanija ‘WizzAir’ nastavlja saobraćati sa istim brojem destinacija, naravno, kompanije zadržavaju izmjene reda letenja u skladu sa svojim poslovnim i organizacionim zahtjevima“, navode iz banjalučkog aerodroma.
I oni tvrde da je jedan od razloga odlaska niskotarifnih kompanija s aerodroma u BiH visina takse od tri KM koju naplaćuje BHDCA. Zbog toga su s aerodromom Tuzla i Mostar pokrenuli zajedničku inicijativu da se pomenuta taksa ukine.
„Odlazak avio-kompanija iz Republike Srpske, odnosno Federacije BiH rezultira smanjenjem avio-linija i putnika, što direktno utiče na poslovanje“, dodali su.
Ukidanje takse ne dolazi u obzir, glasi odgovor iz BHDCA, odakle napominju da je naknada uvedena po preporukama Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO), a propisana je i Zakonom o vazduhoplovstvu BiH.
„BHDCA je spremna da sasluša sve inicijative, ali za BHDCA nije prihvatljivo potpuno ukidanje te naknade“, poručili su iz Direkcije, dodajući da će uskoro biti održan zajednički sastanak na kome bi trebalo da se nađe rješenje za ovo pitanje.
autor:nezavisne.com