CSI Banja Luka – Ekološki indikatori održivosti, banjalučanke Slobodanke Pavlović, profesorice nauka o zaštiti životne sredine
Sam naslov, prema riječima autorice ima dvojako značenje.
Većina čitalaca odmah pomisli na američku detektivsku seriju CSI koja u prevodu znači istraga mjesta zločina, a u stvari pravo tumačenje je Core Set Indicators, odnosno glavni setovi ekoloških indikatora.
„Kako kroz indikatore otkrivam stanje određenih dijelova životne sredine, možemo reći da je i detektivsko tumačenje naslova ispravno jer na kraju „uviđaja“ i analize podataka utvrđujem da li se desio zločin prema prirodi i životnom okruženju grada Banja Luka.“
Knjiga pruža teorijsko istraživanje indikatora održivosti, nudeći na uvid pored teorijskih saznanja i praktičnu primjenu glavnih svjetskih setova indikatora u oblasti vode, vazduha, zemljišta, otpada i turizma na primjeru grada Banja Luka.
Jedan od recenzenata, prof. dr Goran Trbić kaže da monografija predstavlja originalan rad u kome su prikazana brojna svjetska i domaća znanja i iskustva, kao i rezultati sopstvenih istraživanja autorice iz oblasti očuvanja životne sredine a obrađena problematika predstavlja vrlo aktuelno istraživačko područje životne sredine u Banja Luci, koje nije do sada na ovaj način rađeno.
Prof. dr Lidija Amidžić ističe da je autorica prikazala sadržaj na način koji je informativan i lako razumljiv, što ga čini pogodnim kako za stručnu i naučnu javnost, tako i donosiocima odluka i lokalnim zajednicama, kao pomoć u trasiranju pravca održivosti u osjetljivoj životnoj i društvenoj sredini.
Iako je u nazivu istaknuta Banja Luka, knjiga pruža model za analizu procjene stanja životne sredine bilo kojeg grada ili prostora uopšteno. Sadržaj je podržan opsežnim istraživanjem i referencama, pružajući pouzdane informacije i podatke.
autor: faktormagazin