Ova bakterijska infekcija respiratornog sistema, koja hara regionom, stigla je i u Srpsku kako su juče saopštili iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Vijesti o pojavi velikog kašlja zahtijevaju hitnu reakciju i svijest javnosti te smo tim povodom kontaktirali Kliniku za infektivne bolesti UKC RS.
Razvoj simptoma, inkubacija i prenošenje
Simptomi ove infektivne bolesti idu od curenja nosa pa do onih ozbiljnijih koji se razvijaju progresivno u periodu od 7-10 dana, te se prenosi kapljičnim putem.
– Veliki kašalj predstavlja akutnu infektivnu bolest respiratornog sistema uzrokovanu bakterijom Bordetella pertussis, a poznata je još pod nazivima pertusis, magareći kašalj ili veliki kašalj. Ova bolest često se prenosi s osobe na osobu kapljičnim putem i može imati ozbiljne posljedice, kod novorođenčadi i male djece. Postepen razvoj simptoma koji prolaze kroz nekoliko stadijuma – rekla je za ALOonline prof. dr Antonija Verhaz načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC Republike Srpske.
Dodaje da nakon razdoblja inkubacije od 7 do 10 dana, bolest obično započinje pojavom simptoma koji nalikuju običnoj prehladi, stoga se mogu lako zamijeniti simptomima drugih respiratornih bolesti.
– Navedeno uključuje curenje nosa, kihanje, blagu temperaturu i suhi kašalj, što je razlog zbog čega se ovaj stadijum naziva još i kataralni stadij bolesti. Potonje spomenuti kašalj obično postaje ozbiljniji kroz sedmicu do dvije trajanja infekcije – ističe Verhazova.
„Simptomi mogu dovesti i do povraćanja ili čak gušenja“
Napadi kašlja mogu biti toliko intenzivni da mogu izazvati povraćanje ili čak u krajnjem slučaju gušenje. Kako kaže prof. dr Verhaz, jedan znak infekcije je posebno alarmantan.
– Tokom drugog stadijuma bolesti, simptomi postaju ozbiljniji i patognomonični, tj. karakterističniji upravo za hripavac. Najvažniji simptom u ovom stadijumu je paroksizmalni kašalj, zbog čega se ovaj stadij bolesti naziva paroksizmalnim stadijumom. To je iznenadni, snažan kašalj koji se javlja serijski, te može biti praćen gušenjem i poteškoćama s disanjem.
Valja napomenuti kako kašalj može biti tako intenzivan da izaziva povraćanje ili bol u prsima, a lučenje guste i ljepljive sluzi dodatno otežava disanje, stoga ga u principu smatramo alarmantnim znakom infekcije. Sami napadi kašlja obično su najizraženiji noću i mogu trajati nekoliko nedelja, a kašalj može biti toliko intenzivan da izaziva povraćanje ili bol u grudima.
Treći stadij, poznat i kao rekonvalescentni stadij, označava postepeno poboljšanje stanja nakon paroksizmalnog stadija. Napadi kašlja postaju manje učestali i manje intenzivni, a čitav proces oporavka može trajati nekoliko nedelja (u nekim slučajevima i mjeseci) prije nego što se osoba u potpunosti oporavi – kazala je prof. dr Verhaz za ALOonline.
Koje grupe su najpodložnije infekciji?
Nakon izlaganja bakteriji osoba može biti zarazna bez izraženih simptoma. Djeca predškolskog uzrasta, posebno nevakcinisana najpodložnija su infekciji.
– Period inkubacije obično traje od 7 do 10 dana (može varirati između 4 i 21 dan). Tokom tog vremena, osoba može biti zarazna za druge, iako možda još uvijek nema jasno izražene simptome. Najpodložnija infekciji su djeca predškolskog uzrasta, koja nisu vakcinisana – navodi prof. dr Verhaz.
Prevencija i tretiranje infekcije
Pravovremena informisanost o simptomima, toku bolesti i mjerama prevencije ključna je za zaustavljanje širenja velikog kašlja. Vakcina je u ovom slučaju preporučen vid zaštite, preporuke su ljekara i Instituta za javno zdravstvo RS.
– Vakcina protiv pertusisa obično se primjenjuje kao dio kombinovanog cjepiva koje štiti od nekoliko bolesti, uključujući difteriju, tetanus i pertusis (DTaP ili Tdap). Prva doza vakcine protiv pertusisa daje se u dojenačkoj dobi, i to u dobi od dva mjeseca života. Navedeno predstavlja dio primarne serije vakcinacije koja uključuje tri doze kako bi se postigao odgovarajući odgovor imunološkog sistema – kazala je prof. dr Verhaz za ALOonline.
autor:http://aloonline.ba