Očekivali smo da će globalna ekonomska kriza uticati i na nas, budući da je pogodila i tržište Srpske, ali to se nije desilo – rekla je Đukanovićeva.
Dodala je da više od 99 odsto svojih proizvoda plasiraju na tržište Evropske unije, te u Švajcarsku i Dansku.
– Proizvodimo različite čelične konstrukcije, ali osnovni proizvod nam je kontejner za otpad, podzemni i nadzemni, te kranovi koji služe za pražnjenje kontejnera.
U Laktašima zapošljavamo oko 200 radnika, a ove godine smo osnovali i preduzeće u Rudom, gdje imamo 15 zaposlenih.
Tu još ne možemo govoriti o velikom uspjehu jer smo tek startovali, ali sigurna sam da ćemo u 2024. godini imati oko 100 radnika – kazala je Đukanovićeva.
Kompanija “Vendom” u 2023. godini dobila je i nagradu za najbolji domaći proizvod od Privredne komore RS.
– Svaka nagrada je značajna jer promoviše našu proizvodnju. Nagrada se poklopila sa početkom instalacija naših podzemnih kontejnera u Banjaluci.
Do sada smo radili isključivo za strana tržišta, a sada laganim korakom ulazimo i na domaće.
Pored finansijskog i produktivnog uspjeha, to je bila kruna ove godine – istakla je Đukanovićeva navodeći da njihova kompanija nema problema sa nedostatkom radne snage.
Savjet za sve one koji imaju probleme u poslovanju, Đukanovićeva nema
– Svi se borimo na isti način da opstanemo na tržištu. Mi smo možda imali sreću što smo odabrali ovu vrstu metalne proizvodnje i proizvod koji ima budućnost u svakoj mogućoj situaciji. Otpada je sve više i volim reći da, ako stane otpad, staće i planeta – dodala je Đukanovićeva.
Dobrim poslovnim rezultatima mogu se pohvaliti i u banjalučkom preduzeću “Mikroelektronika” koje posljednjih godina izvozi više od 65 odsto svojih proizvoda.
– Izvozno smo orijentisana kompanija, a primarna tržišta su nam Srbija i Crna Gora.
Od ove godine imamo ugovore i za UAE i Češku, kao i pregovore za još neka tržišta.
Posjedujemo sve evropske sertifikate za kvalitet i funkcionalnost uređaja, što znači da smo konkurentni globalno – istakla je marketing menadžer “Mikroelektronike” Sanja Praštalo.
Ona je navela da je energetska kriza u svijetu stavila akcenat na potrebu uštede struje, što podrazumijeva precizno mjerenje i upravljanje potrošnjom, što je za “Mikroelektroniku” posebno važno jer se njihovi proizvodi upravo u te svrhe koriste.
– Proizvodimo pametna brojila električne energije i svu uz to prateću opremu i softvere, zbog čega možemo dati veliki doprinos da se postavljeni ciljevi postignu i kod nas i u inostranstvu. Istovremeno, u evropskim državama usvojene su politike pojačane bezbjednosti u domenu IKT, a i šire, što je uticalo na obustavu nabavke opreme iz Kine iz bezbjednosnih razloga.
I ta situacija je za nas povoljna, jer se naši proizvodi ne baziraju na kineskim osnovnim komponentama.
Nadamo se da ćemo uspjeti iskoristiti sve to i pozicionirati se kao partner u EU državama – navela je Praštalova.
Ulaganja
Kako bi opstala na tržištu i isporučivala brzo, efikasno i kvalitetno, preduzeća moraju ulagati u novu, savremenu tehnologiju, što će i biti primarni cilj kompanije “Vendom” u 2024. godini.
– Nastavićemo sa procesom digitalizacije koji smo započeli 2019. godine, kao i sa procesima automatizacije i robotizacije proizvodnje.
Plan je da u robotizaciju zavarivanja uložimo oko milion KM, a realizovaćemo i investiciju vrijednu 1,5 miliona maraka u vezi sa laserima za sječu cijevi.
Ukupne investicije u oba preduzeća biće oko šest miliona maraka – navela je Sandra Đukanović.
autor: http://glassrpske.com