„Svijet se mijenja, svijet postaje multipolaran. A to znači da postoji mnogo jakih država i sila u svijetu. To su zemlje koje mogu da utiču na budući razvoj događaja – ne samo SAD i Kina, kako neki misle, već i mnoge druge nacije”, smatra Olaf Šolc
Sudeći po onome što su najavili protagonisti takozvane „semafor-koalicije“ (SPD, Zeleni, FDP), Njemačka će ubuduće zauzeti novi kurs prema autoritarnim državama poput Rusije ili Kine. To su u više navrata naglasili različiti predstavnici tri vladajuće stranke, prije svega oni iz redova Zelenih.
Međutim, pitanje je kako nova vlada namjerava da taj oštriji odnos prema Pekingu uskladi sa sve većom ekonomskom saradnjom s Kinom, piše Dojče vele. Da li to znači da nova vlada želi da se distancira od ekonomsko-političkog pragmatizma iz „ere Merkel“?
Kad Analena Berbok bude imenovana za novu ministarku spoljnih poslova, ona će morati da balansira, da pronađe način kako da uskladi zahtjeve sopstvene stranke za odlučnijim kursom prema Rusiji i Kini po pitanju ljudskih prava, s pragmatičnim pozicijama socijaldemokratskog kancelara Olafa Šolca. Može se pretpostaviti da on u sporu oko Tajvana ili Ukrajine neće biti spreman da rizikuje konfrontaciju s Pekingom ili Moskvom.
Poznati političari Zelenih, a prije svih Rajnhard Bitikofer, poslanik Evropskog parlamenta kojem je zabranjen ulazak u Kinu, redovno zahtjevaju da Berlin u odnosu prema Pekingu zauzme „samouvjereniju poziciju“. Samo, kako bi trebalo da izgleda ta „spoljna politika koja se orijentiše na osnovu vrijednosti“, za koju se Analena Berbok zalagala tokom predizborne kampanje? Kako je uskladiti s ekonomskim interesima njemačkih izvoznika? Odgovori na ta pitanja mogu se samo naslutiti u koalicionom ugovoru.
Činjenica da se spoljna politika nove vlade prvi put spominje tek na 143. od 177 stranica koalicionog sporazuma, daje povod za zaključak da ona nije igrala pretjerano važnu ulogu u pregovorima stranaka, kao što je to bio slučaj sa zaštitom klime ili digitalizacijom.
Budući kancelar Olaf Šolc je, prilikom predstavljanja koalicionog ugovora, na pitanje Dojče velea o spoljnoj politici vlade odgovorio samo da je Njemačka posvećena Evropi i transatlantskom savezu sa SAD.
„Svijet se mijenja, svijet postale multipolaran“, rekao je Šolc.
„A to znači da postoji mnogo jakih država i sila u svijetu. To su zemlje koje mogu da utiču na budući razvoj događaja – ne samo SAD i Kina, kako neki misle, već i mnoge druge nacije Azije: Koreja, Japan, Vijetnam, Indonezija, Malezija, Indija na primjer. Jake zemlje iz Afrike ili s juga Amerike podići će svoj glas kada je u pitanju razvoj događaja u svijetu.“
A šta bi u praksi značili ako svijet ne bi bio multipolaran, odnosno ako bi dominirala „dva pola“ – SAD i Kina? I to tako snažno da se Njemačka između ta dva teškaša nađe doslovno „uklještena“?
Jedna studija njemačke Fondacije Bertelsman bavila se izazovima pred kojima se nalazi njemačka ekonomija. U tom dokumentu razvijeni su različiti „scenariji globalizacije“, i svi oni ukazuju na i te kako rizike po njemačku izvozno orijentisanu privredu. Kod svih pet budućih scenarija – koji su razvijeni u saradnji sa Saveznim udruženjem njemačke industrije (BDI) – može se reći da će Nijemcima ubuduće u lice duvati jači vjetrovi u globalnom odmjeravanju snaga.
U toj studiji može se videti šta u stvari znači „scenario G2“ – kako svijet u kojem pravila igre diktiraju SAD i Kina naziva Fondacija Bertelsman. To je ujedno i scenario u kojem EU nije sposobna da se obraća „jednim glasom“, kada je riječ o spoljnoj i ekonomskoj politici i nastupu prema Pekingu. Fondacija tu govori o „svijetu u trajnoj krizi“ koji ništa dobro ne donosi izvozno orijentisanoj Njemačkoj.
Mnogo govori i činjenica da bi njemački interesi bili „relativno dobro zaštićeni“ u scenariju koji predviđa „novi Hladni rat“, u kojem bi uglavnom SAD, Evropa i Kina dominantno određivali svjetska zbivanja
Berlinski trust mozgova „Meriks“, koji se u svom radu bavi Kinom, prije nekoliko nedelja sumirao je aktuelnu situaciju po pitanju kineske spoljne i ekonomske politike.
U istraživanju pod naslovom „Korekcija kursa: promjenljivi kineski pristup ekonomskoj globalizaciji“ autori ukazuju da donosioci odluka u Pekingu sve intenzivnije diktiraju pravile igre po pitanju ekonomske saradnje s međunarodnim partnerima. To bi moglo da ima ogromne posljedice po njemačke firme u Kini.
Strane kompanije u Kini su „de fakto na putu“ da postanu sve više kineska preduzeća, a ne kao do sada – firme koje su integrisane u globalne distributivne tokove svjetske privrede.
„One se ne odvajaju od Kine, više se može reći da svoje poslovanje u Kini odvajaju od svojih globalnih biznisa“ – tako glasi zaključak analize berlinskih stručnjaka za Kinu. I pri tom je to samo jedna, ali ipak ključna posljedica nove kineske ekonomske doktrine – poznate pod imenom „dva krvotoka“.
Na primjeru nemačkih proizvođača automobila i mašina jasno se vidi u kojoj mjeri njemački privredni rast zavisi od razvoja kineske konjunkture. Ako Kinezi kupuju mnogo njemačkih proizvoda, onda to Njemačkoj donosi dobru zaradu i garantuje blagostanje u zemlji.
„Da Kinezi proteklih godina od nas nisu kupovali toliko puno automobila i mašina, to onda ne bi bilo dobro za našu privredu. Postoji korelacija između kineskog i njemačkog ekonomskog rasta. To je neugodna istina, ali to je tako. Da li želimo to da ugrozimo u vremenima nakon ere Angele Merkel“, zapitao se nedavno publicista i dobar poznavalac Kine Volfgang Hirn u članku koji je objavio u listu „Berliner cajtung“.
Stranke nove koalicije, kako stoji u ugovoru, žele i ubuduće da forsiraju tesne odnose sa SAD i drugim „partnerima koji dijele iste vrijednosti, kao što je Australija, Japan, Novi Zeland i Južna Koreja“. To su zajedničke vrijednosti, poput demokratije i ljudskih prava, i one bi u budućoj spoljnoj politici Berlina trebalo da budu malo jače gurnute u prvi plan.
„Želimo i moramo da kreiramo naše odnose s Kinom u okviru dimenzija partnerstva, takmičenja i rivalstva sistema. Želimo da sarađujemo s Kinom gde god je to moguće, ali imajući u vidu ljudska prava, kao i važeće međunarodno pravo“, navodi se u koalicionom ugovoru buduće njemačke vlade, piše Dojče vele.
Ali, šta će da urade Nemačka i Evropa ako Peking ne bude htio da prihvati saradnju po pravilima igre „semafor-koalicije“ koja se baziraju na poštovanju određenih vrijednosti?
Izvor: Dojče vele