7 najčešćih grešaka pri održavanju montažnog bazena

7 najčešćih grešaka pri održavanju montažnog bazena

7 najčešćih grešaka pri održavanju montažnog bazena.

Visoke temperature proteklih dana navode nas da potražimo osvježenje u bazenima, odnosno svim oblicima vode za rekreaciju, a uz to plivanje kao fizička aktivnost je jedna od najzdravijih. Boravak u bazenskoj vodi nosi sa sobom značajne zdravstvene rizike. Stoga, voda u bazenima mora biti zdravstveno ispravna i sigurna za kupanje.

Sjemenarna agrocentri u ponudi imaju veliki izbor solarnih tuševa i robitskih čistača za bazene.

Obavezna kontrola kvalitete vode

Najvažniji alat za kontrolu kvalitete vode je komplet za testiranje vode. Prije nego upotrijebite bilo kakve kemikalije, obavite nekoliko ispitivanja vode u bazenu. Prvi korak do kemijske ravnoteže vode je razumijevanje što je u vodi, čega nema, što treba dodati.
Voda kojom se pune bazeni za kupanje mora sa higijenskog aspekta odgovarati vodi koju koristimo za piće. Da bi se ta kvaliteta vode osigurala potrebna je dezinfekcija vode.

Dezinfekcija vode je proces tijekom kojeg se patogeni mikroorganizmi uklanjaju ili inaktiviraju djelovanjem odgovarajućih kemikalija (npr. klora), tako da više ne predstavljaju značajniji rizik po zdravlje kupača. Ako je ikako moguće koristite vodu iz javnog komunalnog sustava koja je već pitka i tretirana.
Nije rijetkost da ljudi koriste vodu iz jezera, rijeke ili vodu transportiranu u cisternama koja nije tretirana pa zahtijeva tzv. početno šok-kloriranje i prilagodbu pH vrijednosti na idealnu razinu.

Dezinfekcija vode primjenom hlora

Klor je na tržištu dostupan u obliku tableta, granula i tekućine. Granulati se upotrebljavaju za tzv. “šok tretman vode”, dok se tablete koriste za dugotrajniju dezinfekciju. Klor uništava bakterije i sprječava njihovo daljnje razmnožavanje, ako je njegova koncentracija u vodi optimalna. Najbitnije kod dezinfekcije klorom je osigurati da ga u bazenskoj vodi ima dovoljno za uništavanja bakterija. Slobodni rezidualni klor je najpoželjniji oblik klora za dezinfekciju bazenske vode i oblik koji je odgovoran za stvarnu aktivnost dezinfekcije u vodi. Ako slobodan klor nije prisutan u bazenskoj vodi, vrlo će se teško održavati dezinfekcija. Mjeri se pomoću pribora za ispitivanje slobodnog klora te je njegova koncentracija u bazenu vrlo bitna.

S povećanjem pH vrijednosti, povećava se stabilnost slobodnog klora, ali se smanjuje njegova dezinfekcijska aktivnost. Pri pH vrijednosti između 7,2 i 7,6, slobodni klor je najučinkovitiji i ekonomski je najpovoljniji. Klor se koristi preko dozatora (skimmera) povezanih sa pumpama ili plovka kako bi cijelo vrijeme bio u doticaju s vodom i koncentracija klora bila jednaka u svim dijelovima bazena.

Mijenjanje vode u bazenima.

Koliko često trebate mijenjati vodu u bazenu, uvelike ovisi o vašoj svakodnevnoj rutini održavanja. Važno je održavati razinu slobodnog klora i pH na pravim razinama. Razina pH vrijednosti vode u bazenu trebala bi biti između 7,2 i 7,6. pH vrijednost bazenske vode se podešava uz pomoć regulatora. Za povećanje pH vrijednosti bazenske vode koristi se regulator pH plus-granulat, a za smanjenje se koristi regulator pH minus-granulat.

Svakodnevno testirajte vodu da biste utvrdili pH vrijednost i razinu klora. Ako održavate stalne razine, ne morate mijenjati vodu u bazenu toliko često. Korištenje dobrog filtra i njegovo čišćenje redovito održava vodu čistom, kao i automatsko usisavanje bazena.

Obratite pažnju na pojavu algi

Alge su čest problem u bazenima koje narušavaju izgled bazena. Prvi znak pojave algi u bazenu su skliske stjenke bazena. Voda u bazenu postaje zamućena, a u ekstremnim slučajevima osjeća se i neugodan miris. Suzbijanje algi u bazenima obavlja se tzv. algicidima.

Danas se za održavanje bazenske vode vrlo često koriste tzv. multifunkcionalne (Quattrotabs) tablete za dugotrajno doziranje. Radi se o posebnim tabletama sa četiri funkcije u njezi bazenske vode. Preporučuje se staviti ih u plovak za doziranje kako bi se mogle polako i ravnomjerno otopiti. Istodobno se oslobađa aluminij za flokulaciju, klor za dezinfekciju i bakar za sprječavanje rasta algi.

autor:http://nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.