Joe Biden iz svoje je reizborne utrke izašao prije nešto više od dva mjeseca. Potpredsjednica Kamala Harris u samo je nekoliko dana uspjela restrukturirati cijelu kampanju te je zajahala na valu opće radosti i nade koja je nastala kao rezultat činjenice da u Bijelu kuću želi ući netko tko nije ušao u osmo desetljeće života.
Novac se slijevao, volonteri su spremno stajali u redu, ankete su najavljivale topljenje prednosti koju je Donald Trump mjesecima uživao u odnosu na kognitivno narušenog Bidena. Međutim, samo četiri tjedna prije predsjedničkih izbora djeluje kao da se kampanja Kamale Harris susrela s plafonom za koji nije sigurna da će ga moći/stići probiti.
– Jako smo nervozni. Ankete najavljuju tijesnu bitku, a svi još uvijek imamo PTSP od 2016. i Hilary Clinton – priznali su ključni dužnosnici iz stožera Harris reporterima CNN-a.
Najveći izazov krije se u činjenici da su cijelu kampanju restrukturirali u neviđeno kratkom roku, zbog čega nisu uspjeli usuglasiti strategiju u pogledu ključnih pitanja. Kojoj demografskoj skupini ćemo posvetiti najveći dio svoje pažnje? Hoće li to biti umjereni i neovisni birači, što je rizična taktika s upitnim povratomna dobit, ili ćemo se fokusirati na naše odano biračko tijelo koje nam je proteklih godina počelo okretati leđa – manjine?
Istovremeno, stožer nije pronašao ni jasnu strategiju u pogledu izazova bez presedana u dosadašnjoj povijesti predizbornih kampanja u SAD-u; kako se udaljiti od aktualnog predsjednika koji se povukao iz utrke i obećati „nešto novo“ i „drugačije“ ako je ona sama „njemu zdesna“ pune četiri godine sudjelovala u donošenju baš svake njegove odluke.
Put do 270 elektorskih glasova, koliko je pobjedniku predsjedničkih izbora potrebno da dođe do ključeva Bijele kuće, ići će preko tzv. Plavog zida (Wisconsin, Michigan, Pennsylvania) ili preko tzv. Sunčanog pojasa (Nevada, Arizona). Niti jedan put u ovome trenutku ne djeluje dovoljno sigurno.
Koliko je utrka tijesna ovoga je tjedna pokazala i najnovija anketa Sveučilišta Quinnipiac, koja je potvrdila trend od kojeg su svi demokrati strahovali – prednost Kamale Harris u ključnim saveznim državama počela se opasno topiti i ušla je u domenu statističke pogreške. Plus od šest posto u Pennsylvaniji, „zlatnoj koki“ ovogodišnjih izbora, u samo mjesec dana istopio se na tri posto, dok je onaj od pet posto u Michiganu trenutačno izjednačen. U Wisconsinu, oba kandidata računaju na 47 posto.
Kako je voda došla do grla, demokrati su odlučili iz rukava izvaditi provjerene trikove, zbog čega su u Pennsylvaniju, saveznu državu koja dodjeljuje čak 19 elektorskih glasova, poslali – Baracka Obamu. Bivši je predsjednik Amerikance s pozornice u Pittsburghu pozvao da „okrenu stranicu“ i „započnu neko novo poglavlje povijesti SAD-a“.
– Ne trebaju nam nove četiri godine arogancije i podjela. Spremni smo za neku ljepšu priču – poručio im je pozvavši ih da svoj glas daju za prvu predsjednicu u povijesti SAD-a; Kamalu Harris.