BiH uz pomoć EU pokreće digitalizaciju javnih usluga

BiH uz pomoć EU pokreće digitalizaciju javnih usluga

BiH uz pomoć EU pokreće digitalizaciju javnih usluga.

Johan Zatler, šef Kancelarije EU u BiH, uručio je sedam terenskih vozila za potrebe Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, a ključeve je na svečanoj ceremoniji preuzeo direktor Almir Badnjević.

Vozila su vrijedna 240.000 evra, a na pres-konferenciji, koja je tim povodom organizovana u prostorijama agencije u Banjaluci, predstavljena je i nova usluga digitalnog identiteta građanima BiH, kao i uspostavljanje elektronskog potpisa. Kako su pojasnili, ova usluga ima za cilj da olakša građanima ostvarivanje prava i usklađivanje s EU standardima i regulativama.

Uz finansijsku podršku EU, Agencija radi i na implementaciji digitalnog novčanika u skladu sa posljednjim evropskim regulativama, koji bi trebalo da bude predstavljen do kraja godine.

Badnjević je rekao da je Kancelarija EU u BiH uložila više od deset i po miliona evra za potrebe Agencije, a u posljednje tri godine 5,5 miliona evra kroz različite programe.

„IDDEEA ne bi bila to što je danas, niti bi mogla da funkcioniše bez ove pomoći, a najviše je dobila kroz Instrumente pretpristupne pomoći od 2017. godine“, rekao je Badnjević. On je dodao da je IDDEEA dobila različite vrste mašina za registraciju automobila, računarsku opremu, servere, printere i drugu opremu.

„Prije nekoliko sedmica smo predstavili digitalni identitet građana BiH i elektronski potpis, napokon nakon 18 godina, i kompletnu opremu koja se koristi za elektronski potpis“, kazao je on i dodao da je otvoren i portal otvorenih podataka koji je prvi usklađen s EU standardima.

Agencija je, kako je rekao, dobila i različitu vrstu mašina za personalizaciju ličnih dokumenata, poput ličnih karti i vozačkih dozvola.

„Usluga E-government će omogućiti uspostavljanje različitih servisa za građane. Zahvaljujem u ime Agencije delegaciji EU u BiH na kontinuiranoj podršci i nadam se da će biti još bolja i snažnija“, naglasio je Badnjević.

Zatler je rekao da je digitalizacija budućnost i zato je, kako je naglasio, za EU digitalizacija jedan od apsolutnih prioriteta.

„Radostan sam da smo bili partneri sve ove godine s IDDEEA i nastavićemo da je podržavamo i dalje. Digitalizacija nije primarno pitanje kupovine opreme. Važan aspekt je to kako ona popravlja svakodnevni život građanima, organizacijama, tako što pruža kvalitetne i ciljane usluge. IDDEEA je igrala veoma važnu ulogu u tom procesu“, rekao je Zatler i najavio novi projekat vrijedan tri miliona evra da se nabavi oprema i specijalističke usluge koji će dalje podržati digitalizaciju u zemlji.

Naglasio je da će e-potpis značajno olakšati život građanima, privredi i bankama, a koristi se širom Evrope. On je pozvao vlasti BiH da na nivou države što prije usvoje zakon o digitalnom potpisu, o kojem se, kako je rekao, dugo govori, a nije realizovan.

„Veliki dio plana za rast za zapadni Balkan će biti vezan za digitalizaciju, ali zato su nam potrebni preduslovi, među kojima je i zakon o digitalnom potpisu. Plan za rast koji je pripremila EU je velika prilika, a puno se radi o digitalizaciji, ali i o uvođenju BiH u zajedničko evropsko tržište, što je, mislim, najveća prilika za BiH u mnogo godina jer znači da će BiH postati dio ovog prostora. Nadam se da ćemo do ljeta moći iskoristiti dio fondova za BiH“, istakao je Zatler.

Edin Forto, ministar komunikacija i transporta BiH, rekao je da je EU do sada donirala BiH 1,5 milijardi maraka za saobraćajne koridore, a da je sada došlo vrijeme kada je potrebno graditi digitalne auto-ceste.

„IDDEEA je jedan od temelja te ključne infrastrukture za budućnost koja nas čeka, jer mi suštinski treba da sustignemo regiju, a kamoli EU. Pozivam oba entiteta, kantone i opštine da se uključe u projekat izgradnje digitalne infrastrukture, koja će olakšati život građanima i privredi“, kazao je Forto.

Zahvalio je EU što pomaže BiH, prepoznajući svoj interes, ali, kako je rekao, prepoznajući i interes BiH.

autor:http://nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.