Еvo šta vjernici treba da urade tog dana na groblju.
Velike Zadušnice ove godine se obilježavaju 22. februara
Vjeruje se da tada Sveti Petar otvara grobove, a plamen svijeće osvjetljava put pokojnicima do narednih Velikih Zadušnica, a molitva pomaže iscjeljenju njihove duše.
Ovaj pokretni praznik uvijek pada u subotu, sedmicu uoči početka Vaskršnjeg posta, najranije 6. februara, a najkasnije 13. marta, ali uvijek u subotu. To je ujedno i posljednji vikend prije Vaskrsa kada se jede meso.
Ako niste u mogućnosti da posjetite grobove svojih bližnjih, možete upaliti svijeću u crkvi i pomoliti se za njihove duše.
Sveštenik Predrag Popović podijelio je savjete o tome kako dostojanstveno obilježiti ovaj dan:
– Umjesto cigarete, upalite kadionicu – Ako nemate svoju, možete pozajmiti od nekoga na groblju.
– Možete pričati sa pokojnicima – Nema ničeg lošeg u tome da im se obratite, ispričate šta ima novo i podijelite misli.
– Održavajte grobove – Počistite, zalijte cvijeće i izbjegavajte plastične vijence i svijeće. Patrijarh Pavle je dekretom zabranio plastično cvijeće na sahranama i parastosima, jer je neprirodno i ne razgrađuje se.
– Ponesite vino i žito – Ako vidite sveštenika, zamolite ga da očita molitvu. Možete ponijeti i sokove, kafu ili voće za posluženje.
– Izbjegavajte gozbe na groblju – Ponašajte se dostojanstveno i sa poštovanjem prema preminulima, sjećajući se njihovih djela, vrlina i svega što su nam ostavili.
Velike Zadušnice su prilika da se sjetimo onih koji više nisu sa nama i da im odamo počast molitvom, svijećom i sjećanjem.
Vaskršnji post 2025. godine počinje 3. marta.
autor:http://glassrpske.com