Burna rasprava u Predstavničkom domu FBiH: SDA i opozicija protiv odluke Lidije Bradare

Burna rasprava u Predstavničkom domu FBiH: SDA i opozicija protiv odluke Lidije Bradare

Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je dnevni red današnje sjednice na kojoj se raspravljalo o Informaciji o Odluci o imenovanju premijera, zamjenika premijera i ministara u Vladi Federacije BiH, a koja je stigla kao prijedlog Lidije Bradare, predsjednice FBiH.

Za usvajanje dnevnog reda glasala su 53 poslanika, protiv je bilo 12, a suzdržana su bila tri. Poslanici SDA, ali i neki drugi, nisu se izjašnjavali o dnevnom redu, a rasprava je, očekivano, bila i više nego burna.

Podsjetimo, Bradara je odluku o formiranju Vlade FBiH poslala pred poslanike iako nema potpisa druga dva potpredsjednika FBiH, što je suprotno Ustavu FBiH.

Uz Bradaru, odluku o imenovanju Vlade FBiH potpisao je i Igor Stojanović, potpredsjednik FBiH, koji dolazi iz SDPa, ali Refik Lendo, potpredsjednik FBiH koji dolazi iz SDA, odbija dati svoj potpis.

Očekivano, poslanici opozicionih partija naglašavali su da je odluka Bradare neustavna jer nema saglasnosti sva tri člana rukovodstva FBiH, zbog čega su tražili da se ta tačka povuče s dnevnog reda, što na kraju nije učinjeno.

Mirsad Zaimović, predsjednik Kluba SDA u Parlamentu FBiH, rekao je da je ovdje bilo realno da se naprave izmjene Ustava FBiH prema kojima bi rukovodstvo FBiH bilo obavezno dati mandat političkoj grupaciji koja ima većinu u Predstavničkom domu i da se ne bi postavljalo pitanje formiranja nove vlade.

Bradara je kazala je da bi voljela da se okonča formiranje Vlade FBiH. Podsjetila je da je rok za imenovanje Vlade FBiH 30 dana od dana preuzimanja dužnosti, a to je 6. mart 2023. godine.

„Nakon četiri godine tehničke vlade i pola godine nakon izbora ne vidim da se bilo čime bitnijim trebamo baviti“, kazala je ona.

Ustavni rok za formiranje Vlade FBiH ističe 6. aprila i nije jasno kako će se situacija raspetljati jer Lendo ne želi da potpiše odluku o formiranju Vlade, a bez njegovog potpisa to imenovanje, bar kako Ustav FBiH i zakoni nalažu, nije moguće.

Ranije se spominjala mogućnost da je jedno od rješenja da Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, nametne odluku i omogući formiranje vlade, međutim nakon sastanka sa potpredsjednicima, navodno, Šmit je rekao da očekuje da se stranke među sobom dogovore o tome.

I juče, neposredno pred početak sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u rezidenciji Majkla Marfija, američkog ambasadora, održan je sastanak sa liderima stranaka „osmorke“ koje bi zajedno sa HDZom trebalo da formiraju novu Vladu FBiH.

autor:nezavisne.com  foto:nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.