Ciklon “Boris” odnosi živote u Evropi.
Ciklon Boris koji je zahvatio centralnu i istočnu Evropu ne posustaje. Do sada je odnio 16 života. Najteže je u poljskom gradu Nisa. Vlasti su naredile evakuaciju svih stanovnika – 44.000 ljudi, a večeras se za vrhunac poplavnog talasa sprema i grad Vroclav.
U Mađarskoj se zatvaraju putevi pored Dunava. Rijeke se i dalje izlivaju iz korita u Češkoj, dok je nivo Dunava porastao u Slovačkoj.
Najgore poplave još od 1997. godine uzimaju danak u Poljskoj gdje je poginulo petoro ljudi i pričinjena ogromna materijalna šteta. Glavni grad Donje Šlezije Vroclav, sa 600.000 stanovnika, priprema se za vrhunac vodenog talasa na rijeci Odri, a u gradu je proglašeno vanredno stanje. Јužno od Vroclava, stanovnici su proveli noć boreći se da spasu Nisu, nakon što je rijeka izbila iz korita dan ranije.
– Dolje sada nema struje, vode, ne rade mobilne mreže, zatvorene su škole a u gradu Nisu evakuisano je sve stanovništvo, čak je i bolnica evakuisana – rekla je Koviljka Špirić ambasadorka Bosne i Hercegovine u Poljskoj.
Vlada u Varšavi proglasila je stanje prirodne katastrofe. Premijer Donald Tusk obećao je da će 200 miliona evra biti poslato kao pomoć i da će njegova zemlja zatražiti sredstva iz fondova EU.
– Razgovaraću sa premijerima Slovačke, Češke, Austrije i s predsjednikom Rumunije o tome kako da na najbolji način iskoristimo evropske fondove za naknadu štete od poplava. Zajedno možemo da osiguramo mnogo novca namijenjenog za prirodne katastrofe – rekao je Donald Tusk poljski premijer.
Češko-poljska pogranična područja su među najteže pogođenima. Češki premijer Petr Fiala rekao je da je evakuisano više od 13.000 ljudi, a desetine hiljada domaćinstava i dalje je bez struje.
– Opet se desilo – voda se izlila preko brane i poplavila cijeli Bohumin, uključujući i našu kuću. Cijelo prizemlje je poplavljeno, svi živimo na prvom spratu bez struje i vode – rekla je Zuzana Kublova stanovnica Bohumina.
U Mađarskoj su u gradovima Višegradu i Sentandreji, sjeverno od Budimpešte, vlasti postavile mobilne brane, pripremajući se za porast vodostaja Dunava. Za vrhunac vodenog talasa spremna je i Budimpešta. 12.000 vojnika je u pripravnosti za pružanje pomoći. Nivoi rijeka u Austriji su opali, ali se strahuje od drugog talasa kiša i poplava. Posebno je teško u regionu sjeverno od Beča. Oluja Boris trebalo bi da ponovo pogodi Italiju u četvrtak.. Italija je već u stanju uzbune, posebno u regionima Emilija-Romanja i Marće, zbog očekivanih poplava.
autor:http://bl-portal.com