Američke demokrate ostale su u nevjerici dok su se suočavali s realnošću još jednog predsjedničkog mandata Donalda Trampa. Trampova pobjeda objavljena je juče ujutro i označila je jedan od najvećih političkih povrataka u istoriji.
Kako su se šanse Kamale Haris za pobjedu smanjivale, potpredsjednica je odlučila da se u izbornoj noći neće obratiti svojim pristalicama okupljenim na Univerzitetu Hauard u Vašingtonu. U međuvremenu su demokratski operativci i stratezi izražavali svoje razočaranje te analizirali šta je pošlo krivo za Haris i Demokratsku stranku.
Demokratski anketar Paul Maslin smatra da Haris nije mogla postići bolji rezultat s obzirom na okruženje i okolnosti. “Napravila je veoma dobar posao, ali nije mogla pobijediti u ovoj utrci. Tramp i njegova temeljna linija napada na stanje u zemlji, Bajdenovu administraciju i Demokratsku stranku na kraju su bili nepobjedivi”, izjavio je Maslin za Politiko.
Da li je Bajden prekasno odustao od trke?
CNN-ov politički dopisnik Aleks Tompson tvrdi da se jedan bivši savjetnik Džoa Bajdena zapitao: “Kako potrošiš milijardu dolara, a ne pobijediš?” Tompson je naveo da su neki visokopozicionirani članovi stranke sugerisali da je Bajden trebalo ranije da se povuče iz trke.
Naglasio je da mu je dugogodišnji demokratski operativac rekao da je stranka “mjesečarila u katastrofu” te kako “zamjena bacača u šestom inningu nije bila dovoljna i da je Kamala Haris obavila posao najbolje što je mogla”.
Mark Longabaugh, iskusni demokratski strateg koji je prethodno savjetovao senatora Bernija Sandersa, takođe je uvjeren da je Haris prekasno proglašena kandidatkinjom. Moderatorica NBC-jeve emisije Meet the Press Kristen Velker spomenula je potencijalni uticaj toga što je Bajden odlučio odstupiti nakon predsjedničke debate, a ne prije.
“Bilo je toliko rasprava, čak i tokom ljeta, o mogućim otvorenim predizborima i tome da se ta borba odigra unutar Demokratske stranke. Stoga mislim da je to jedno od velikih pitanja u budućnosti”, rekla je Velker.
Izbor potpredsjedničkog kandidata
Drugi, poput Lindi Li, više demokratske zvaničnice u Pensilvaniji, pitaju se da li bi ishod bio drugačiji da je Haris odabrala drugog potpredsjedničkog kandidata, poput guvernera Pensilvanije Džoša Šapira. Li je za Fox News objasnila da bi umjereni Šapiro uvjerio američke glasače da Haris nije “liberalka iz San Francisca”, kakvom ju je Tramp predstavio.
“Ali otišla je s nekim ko joj je bio lijevo”, podsjetila je Li, misleći na guvernera Minesote Tima Volza, kojeg je Haris izabrala kao svog potpredsjedničkog kandidata. Dodatno, Li je kritikovala šefove kampanje koji nisu uspjeli dovoljno odvojiti Haris od Bajdenove administracije.
Neki su ukazali na to da je upravo Haris u emisiji The View, kada su je pitali bi li nešto učinila drugačije od Bajdena, odgovorila: “Ne pada mi ništa na pamet.” Taj komentar su brzo iskoristili republikanci kako bi povezali Haris s Bajdenovom nepopularnošću te je okrivili za neuspjehe vezane uz imigraciju i inflaciju.
Brojne slavne osobe se pojavljivale na skupovima
Komentatorka Džoj Rid je na MSNBC-u izrazila razočaranje bjelkinjama u Sjevernoj Karolini koje nisu izašle glasati za Haris te su tako pridonijele porazu demokrata u toj ključnoj državi. “Na kraju nisu uspjeli postići rezultat, moramo biti jasni zašto. Crnci su glasali za Haris, a bijele žene nisu. Čini se da se to dogodilo”, navela je.
Uoči izbornog dana Van Džouns, saradnik CNN-a i bivši savjetnik Baraka Obame, kritikovao je pojavljivanja slavnih osoba na skupovima demokrata. Dejvid Sirota, koji je bio viši savjetnik u Sandersovoj predsjedničkoj kampanji 2020, opisao je izbore kao “vrlo lošu noć”.
“Neki od nas proveli su godine upozoravajući demokrate da ozbiljnije shvate politiku radničke klase i da ne hvale neokonzervativce. Učinili smo to u nadi da ćemo to izbjeći, a ipak su nas demokratske elite i liberalni stručnjaci ocrnili kao izdajice”, istakao je, prenosi Index.