Rješenja za problem naplate parkinga u Banjaluci se još ne nazire. Prijedlog gradonačelnika o regulisanju ovog pitanja odbila je skupštinska većina koja je pokrenula inicijativu da se pristupi osnivanju Javnog komunalnog preduzeća „Parking servis“ d.o.o. Banjaluka. Ono što je u svemu dobro za građane je što se parking neće naplaćivati još neko vrijeme, sve dok Skupština ne usvoji zvanično rješenje.
Inicijativu je najavio potpredsjednik Skupštine grada Saša Čudić, a ona bi uskoro trebala biti i zvanično upućena gradonačelniku.
Ono što je u svemu dobro za građane je što se parking neće naplaćivati još neko vrijeme, sve dok Skupština ne usvoji zvanično rješenje.
Podsjećamo, Ustavni sud Republike Srpske prethodnu odluku proglasio je neustavnom, zbog čega se nije vršila naplata parkinga u najvećem gradu Srpske. To je prouzrokovalo velike gužve u centru grada, ali i velike gubitke prihoda za gradsku kasu. Neke procjene kažu da je Banjaluka izgubila najmanje pet miliona KM.
Kako je za portal Provjereno rekao Saša Čudić, skupštinska većina pokrenula je inicijativu za osnivanje novog gradskog preduzeća „Parking servis“ d.o.o. kojem bi bila povjerena komunalna djelatnost upravljanja parkinzima u Banjaluci.
„Preduzeće bi bilo 100% u vlasništvu Grada, a Skupština grada bi obavljala funkciju Skupštine društva. Svi zaposleni koji su sada obavljali ove poslove u resornom odjeljenju prioritetno bi nastavili obavljati poslove u okviru preduzeća. Prihodi od naplate parkinga bi se usmjeravali na održavanje postojećih i izgradnju novih parkinga i garaža“, kazao je Čudić.
S druge strane, odbornik PDP-a Dragan Milanović smatra da ova inicijativa nije dobra, te da bi procedura osnivanja trajala dugo, što znači dodatne gubitke prihoda.
„Javno komunalno preduzeće ne može da izdaje kazne, to može samo komunalna policija. Tu su i veći troškovi poslovanja. Ovaj model imamo samo u Trebinju. Bilo je pokušaja i u nekim drugim gradovima, ali svi su se vratili na ovo što sada imamo u Banjaluci“, kaže Milanović za portal Provjereno.
Dodaje da bi bilo mnogo bolje i isplativije ovu djelatnost dati nekom od postojećih gradskih preduzeća.
Čudić, pak, kaže da se po osnovu Zakona o komunalnim djelatnostima inicijativa temelji na obezbjeđenju javni ovlašćenja.
„Suprotno tome, odjeljenje u Gradskoj upravi je organizaciona jedinica koja obavlja odrežene administrativne, upravne i stručne poslove u okviru lokalne samouprave. Nema pravni subjektivitet. To ima samo Grad. To bi bilo kao da se čišćenjem ulica ili očitavanjem vodomjera bavi odjeljenje, a ne ‘Čistoća’ ili ‘Vodovod’ i smatram da je to suština opravdanosti ovakve inicijative“, kazao je Čudić.
Neki strahuju i da bi osnivanje ovog preduzeća moglo dugoročno dovesti do privatizacija ove djelatnosti. Nemogućnost izdavanja kazni i povećane troškove, te kad se na to doda da su javna preduzeća često stranački plijen za zapošljavanje, strahuju da bi „Parking servis“ vremenom postao gubitaš, te da bi zbog toga mogao biti predat u ruke privatnika.
Milanović ističe da je moguće da preduzeće bude gubitaš, ali vjeruje da se niko ne bi odlučio na to da preduzeće privatizuje.
„U teoriji mogućnost postoji, ali iskreno ne vjerujem. Već trpimo posljedice nekih ranijih privatizacija, što se i sada pokazalo kao loša praksa i mislim da niko ne bi učinio takav potez“, kazao je Milanović za Provjereno.
Ipak, mnogi osnivanje preduzeća vide kao jedinu moguću opciju nakon odluke Ustavnog suda. Druga bi bila davanje djelatnosti naplate parkinga privatnoj firmi koja bi u ime Grada naplaćivala parking.
Inicijativu za ocjenu ustavnosti Pravilnika podnio je pravnik, a tada odbornik, Milko Grmuša. On sada nije želio da daje konkretne komentare. Poručuje da je odluka Ustavnog suda Srpske jasna.
„Moj komentar je da momci samo idu putem kojim idu. Valjaće mi u mojim narednim koracima. S obzirom da godinama tvrdim da je Kolegijum pravna fikcija koja ne može predlagati tačke dnevnog reda, te da su u više navrata i jedni i drugi zloupotrebljavali ovaj pomoćno organ, neka prođu kroz sve usvojene odluke u posljednjih pet godina koje je Kolegijum podnosio Skupštini na usvajanje“, misteriozno poručuje Grmuša.
Na kraju dodaje:
„Neka uvijek konsultuju oko svega gospodina Radojičića, jer od odluka je on predlagao kao gradonačelnik na sudovima nisam srušio samo ono što nisam podnio na rušenje“, kaže Grmuša.