Noe Tvalabeišvili, optuženi za krađu dva miliona maraka od Jelke Šajić, na dan pljačke snimljen je nadzornim kamerama kako sjedi u kafiću ”Fabrika kafe” u Gajevoj ulici u Banjaluci odakle je, kako tvrdi Republičko javno tužilaštvo, osmatrao mjenjačnicu ”Kod Jele”.
Snimci nadzornih kamera prikazani su na nastavku suđenja i na njima se vidi da muškarac, nalik Tvalabeišviliju preko Trga Krajine u 15.25 časova dolazi u ”Fabriku kafe”, sjeda za sto i unutra ostaje do 16.06 časova. Tada je, prema optužnici, dojavio drugim članovima grupe G.P., I.M. i K.N. (koji su u bjekstvu) da je Jela, noseći torbe s novcem, taksijem krenula prema svojoj kući u ulici Relje Kneževića gdje i opljačkana.
Na snimcima se vidi da je muškarac, za koga tužilaštvo tvrdi da je optuženi, obučen u tamno plavi duks (sličan onome koji Noe nosio u sudnici), farmerke i da na leđima nosi ruksak. Vidljivo je i da je deblji…
Dok pije piće, interesanta mu samo mjenjačnica
”Vidi se da je optuženi sjeo za stol uz prozor kroz s kojeg može da gleda ka mjenjačnici ”Kod Jele” koja se nalazi u blizini. Naručuje piće, odmah ga plaća i konstatno izviruje prema mjenjačnici. Sjedi gotovo pola sata, naručuje i drugo piće i stalno gleda ka mjenjačnici. Od ulaska jedino mu je interesantno da gleda ka mjenjačnici, iako se radi o centru grada. U 16.06 telefonira, uzima ruksak i izlazi iz kafića”, rekao je tužilac Goran Glamočanin.
On tvrdi da je upravo u tom trenutku Jela Šajić, u pratnji kćerke Jadranke krenula ka kafiću ”Krug”, odnosno mjestu na kojem taksi dolazi po nju. Iako se na snimku ne vidi jasno da li je to Jela, niti optuženi, oni praktično prolaze jedni kraj drugih. Muškarac, za koga tužilaštvo tvrdi da je optuženi, zaustavlja se kod stepenica na ”Tržnici” i poslije nekoliko trenutaka takođe odlazi prema kafiću ”Krug” i vraća se u 16.11 časova i silazi niz stepenice na tržnici. Kasnije je u 16.19 i 16.23 časova snimljen sa dvije kamere kako ide prema hotelu ”Moskva”.
Kamere uhvatile trenutak napada na Jelu Šajić
Gotovo u isto vrijeme nadzorna kamera na privatnoj kući u ulici Relje Kneževića snimila je dolazak crnog automobila ”seat altea”, koji se potom okrenuo u ulici. Vrijeme na snimku nije dobro podešeno i u tužilaštvo tvrde da je stvarno vrijeme 16.22 kada Jela dolazi pred svoju kuću. U tom trenutku ”seat” kreće prema njoj i zaustavlja se pred kapijom. Na snimku se nazire trenutak kada dvije osobe munjevito izlaze iz automobila i otimaju joj torbe s novcem (što se na jasno snimku ne vidi).
Dvojica optuženih K.N i I.M. isti dan su u 19.19 časova snimljeni na ulici u Doboju. Iste osobe su zajedno sa Noom i G.P. u 22.35 časova snimljeni kako zajedno izlaze iz automobila u Spasovdanskoj ulici u Istočnom Sarajevu.
Noe u kafiću ”izbjegavao” saučesnike
Tužilaštvo tvrdi da se u tom trenutku na snimku vidi i svjedok Mićo Radić, koji je Nou prepoznao u sudnici kao osobu kojoj je te noći iznajmio stan na dan. Trojica optuženih sa ruksacima na leđima ulaze u kafić ”Studio”, gdje su takođe snimljeni.
Noe, kako tvrdi tužilaštvo, odlazi da se sastane s Radićem. Snimljen je trenutak kada se, u društvu Radića (čije se lice ne vidi), vratio pred kafić i tu su se rastali.
Dok ostali optuženi ispijaju piće u 22.46 u kafić ulazi i Noe, ali ne sjeda za sto sa ostalima, već za susjedni sto. Tužilac je ukazao da se na snimku vidi da ostali optuženi obraćaju pažnju na njega, a nekoliko trenutaka kasnije se vidi da im Noe prilazi, otresa cigaretu u pepeljaru za njihovim stolom, te u društvu N.K. izlazi iz kafića.
Pušteni su snimci i sa mjenjačnica u Novom Gradu koji su snimile optužene, kao i Nou koji 10. maja mijenja 100 KM u evre.
Snimci (ne)krše Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH!?
Prije nego što su snimci prikazani u sudnici Tvalabeišvilijev branilac Stojan Vukajlović je prigovarao izvođenju tih dokaza, smatrajući ih nezakonitim, jer krše više članova Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.
Pojasnio je da u konkretnom slučaju većina snimaka potiče od fizičkih i pravnih lica koji svoje nadzorne kamere nisu registrovali u Agenciji za zaštitu ličnih podataka, što su po zakonu dužni da učine. Ukazao je da su zakonito registrovane samo kamere koje su u vlasništvu MUP-a Republike Srpske. Zbog toga smatra da samo čuvanje, obrada i korišćenje tih podataka nije u skladu sa zakonom, jer Agencija mora da odobri njihovu obradu.
”Na tim snimcima se nalaze djeca, drugi ljudi čija se prava ugrožavaju javnim prikazivanjem snimaka. Zakon o zaštiti ličnih podataka jasno propisuje kako se postupa sa snimcima, te da onaj ko postavlja kameru mora da je registruje, ali i da kao kontrolor tih podataka mora postaviti jasnu oznaku da je prostor pokriven nadzornim kamerama”, rekao je Vukajlović.
Sud je njegov prigovor odbio, uz obrazloženje da ”eventualno kršenje” Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH samo po sebi ne dovodi u pitanje zakonitost dokaza na osnovu kojih se, prema Zakonu o krivičnom postupku, zasnivaju presude. Ipak, sud je ostavio mogućnost da, ukoliko odbrana iznese dokaze u tom pogledu, ponovo razmotri prigovore o zakonitosti dokaza i to detaljno obrazloži u presudi.
Podsjetimo, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske Tvalabeišviliju na teret stavlja da je u sastavu kriminalnog udruženja počinio tešku krađu na štetu Jelke Šajić, zajedno sa G.P., I.M. i K.N. i više nepoznatih osoba gruzijske nacionalnosti koji su u bjekstvu.
autor: atvbl.rs