Iz Banjaluke u svijet otišle slike o kojima će se pričati: “Aprilska dešavanja najbolji recept”

Iz Banjaluke u svijet otišle slike o kojima će se pričati: “Aprilska dešavanja najbolji recept”

Dugoočekivani teniski spektakl Srpska open tokom aprila pozicionirao je Banjaluku u svjetskim okvirima.

Svečano je proslavljen i Dan grada, sa brojim zvanicama iz regiona, a niz propratnih aktivnosti donio je brojne novitete u gradu na Vrbasu.

Na hiljade gostiju prošpartalo je gradskim ulicama, a samo tokom ATP turnira u gradu je potrošeno više od 40 miliona maraka. Zadovoljni su svi, i ljubitelji sporta, i ugostitelji, i trgovci, ali i zvaničnici.

Samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji grada Banjaluka Mladen Šukalo kazao je za “Glas Srpske” da je ATP turnir privukao mnogobrojne strane medije koji su poslali lijepu sliku iz Srpske.

“Banjaluka je grad događaja, a taj tip turizma ključan je za razvoj neke destinacije. Teniski turnir Srpska open bio je pravi mamac za turiste. Kratkoročni efekat bilo je punjenje smještajnih kapaciteta i ostvario je dobrobit za lokalnu zajednicu, a dugoročno puno smo dobili na promociji, mnogo toga lijepog čulo se o našem gradu i otvoren je prostor na dalji dolazak turista”, rekao je Šukalo.

Prema njegovim riječima, najvažnije je što su tih dana teniska elita, ali i navijači iz velikog broja evropskih i svjetskih zemalja, ponijeli najljepše uspomene iz Srpske.

“Ovaj turnir privukao je brojne strane medije, više od 150 medijskih kuća, što je bio i najveći promotivni i turistički značaj za naš grad. Turizam je ekonomska kategorija koja generiše prihode u naš grad. Nadamo se da će još takvih “zakrčenja” biti i za “Motofest”, “Demofest” ali i “Ćevap fest”. Postajemo prepoznatljiva destinacije i to svih 12 mjeseci u godini, a aprilska dešavanja najbolji su recept”, kazao je Šukalo.

Nizom manifestacija svečano je obilježen Dan grada, 22. april.

Svečanoj akademiji prisustvovali su i predsjednik Srpske Milorad Dodik, delegacija Ministarstva odbrane Srbije na čelu sa Milošem Vučevićem, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, predstavnici lokalnih samouprava, vjerskih zajednica, ratni veterani, gosti iz javnog i kulturnog života, kao i mnogobrojni građani.

Prvi čovjek grada Draško Stanivuković istakao je ranije za “Glas Srpske” da Banjaluka nije mogla dobiti ljepši poklon za Dan grada nego turnir Srpska open.

“Svjetski mediji pominjali su naš grad i prikazivali našu trobojku, a to je najbolji način da predstavimo Banjaluku, Srpsku i naš narod. Srećan sam i živim u uvjerenju da će grad ovakav ili sličan poklon dobiti svake godine za rođendan. Pravimo Banjaluku takvim gradom da svaki dan imamo događaje, manifestacije i da radimo važne infrastrukturne projekte”, rekao je Stanivuković.

Dodao je da je krajiška ljepotica, koju su posjetili turisti sa svih kontinenata, bila u žiži sportske javnosti.

“Dolazak tenisera na čelu sa najboljim na svijetu Novakom Đokovićem, ali i brojni projekti i manifestacije poput Banjalučkog karnevala i festivala “Trotoart”, ono su što Banjaluku čini modernijom, razvijenijom i uređenijom”, rekao je Stanivuković.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik naglasio je da je ponosan na odluku koju je donio 1998. godine, da sjedište Srpske bude Banjaluka, jer joj to mjesto i pripada.

“Ovo je grad koji iza sebe ima sjajnu istoriju. Grad od koga nikada nijedan Banjalučanin nije odustao gdje god se nalazio. Grad koji su gradile generacije i uvijek doprinosile da on bude bolji i ljepši. I zato je sjajan, jer su u njemu sublimirani svi napori, želje i neostvareni snovi generacija iza nas kojima treba da budemo zahvalni od samog početka osnivanja grada, pa sve do danas. I svaki je utkao nešto u ovaj grad”, rekao je Dodik.

Miloš Vučević je istakao da je Dan grada Banjaluka obilježila kao sjećanje na dan kada je taj grad oslobođen od fašizma 1945. godine.

“Šta bi drugo Krajišnici i Banjalučani i mogli da slave do oslobođenja, do najsvetije slobode. Ništa drugo, jer je u njih utkano i predanje Petra Kočića i delo Mladena Stojanovića. Delo svih 20 narodnih heroja čije biste čuvamo i poštujemo. To je isti onaj grad koji se vazdigao posle katastrofalnog zemljotresa 1969. godine. To je živo srce krajiško koje je uspelo da obnovi u najtežim vremenima svoj saborni hram Svete Trojice, simbol srpskog stradanja i ustaškog terora i sedište stradalne eparhije banjalučke”, rekao je Vučević.

Dodao je da je to grad koji se ponosi i Ferhadijom i katedralom svetog Bonaventure. Grad Svetislava Tise Milosavljevića, Veselina Masleše, Marijana Beneša, ali grad sveštenomučenika Platona banjalučkog.

Zadovoljno su trljali ruke svi, a najviše ugostitelji i hotelijeri, jer su se tražili stolica, odnosno krevet više. U kasu banjalučkih trgovaca, ugostitelja i drugih privrednih subjekata koji posluju u sistemu fiskalizacije tokom teniskog turnira Srpska open slio se gotovo 41 milion KM, što je, prema procjenama upućenih i do 50 odsto više u odnosu na druge sedmice.

Prema podacima Poreske uprave Srpske ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u maloprodaji u Banjaluci od 16. do 23. aprila ove godine iznosio je 40,814 miliona KM.

“U istom periodu ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa u maloprodaji u cijeloj Srpskoj bio je 162,674 miliona KM”, rekli su u Poreskoj upravi RS. Da je u tom periodu bilo više posla u kafićima, restoranima i prodavnicama na području Banjaluke i šire, potvrđuju ugostitelji i prodavci koji još sumiraju rezultate iz prethodnih dana, ističući da su gužve u objektima tokom turnira bile evidentne.

Predsjednik Upravnog odbora udruženja “Horeka” Goran Kurtinović posebno je izdvojio završni vikend turnira, kada se u ugostiteljskim objektima tražilo mjesto više, što, kako kaže, potvrđuje i činjenica da je tih dana promet bio višestruko povećan.

“Dešavanja u Srpskoj, tačnije u Banjaluci, dugo nisu privukla toliki broj gostiju. Nadamo se da će turizam u najvećem gradu Srpske nastaviti da se razvija ovim intenzitetom, jer smatram da smo proteklih dana u svijet poslali jednu zaista lijepu sliku iz grada na Vrbasu”, rekao je Kurtinović ranije za “Glas Srpske”. Prema njegovim riječima, tih sedam dana prednjačili su gosti iz Srbije i Slovenije.

“Među stranim državljanima koji dolaze zbog praznika i slave, ima i onih koji nisu mogli da posjete Banjaluku za vrijeme Srpska opena pa su to uradili upravo ovih dana”, kazao je Kurtinović.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kazao je ranije za “Glas” da se na osnovu prometa tokom Srpska opena u cijeloj Srpskoj može zaključiti da se u Banjaluku u tom periodu slilo i do 50 odsto više novca u odnosu na uobičajene dane.

“Sad treba da budemo vješti i u narednom periodu ponovo privučemo turiste u Srpsku, odnosno Banjaluku, koja je u svijetu posljednjih dana prikazana u najboljem svjetlu”, kazao je Pavlović. Dodao je da je veliki turnir na kojem su u Banjaluci nastupili najbolji svjetski teniseri predvođeni Novakom Đokovićem bio sjajna prilika za promociju turističkih kapaciteta te zaradu u uslužnim granama privrede.

Da je teniski turnir Srpska open bio jedinstven događaj u smislu razvoja Banjaluke i okoline saglasna je i sekretar Udruženja turizma i ugostiteljstva u Privrednoj komori RS Dragana Šobot. Ona je istakla da su svi koji su u Banjaluku došli zbog tenisa posjetili i ugostiteljske lokale i prodavnice, gdje su trošili novac i uživali u ponudi.

Obaveza

Ministar Miloš Vučević rekao je da je obaveza Srbije da uvijek bude na raspolaganju Srpskoj, te da vodi politiku očuvanja mira i stabilnosti, poštujući druge, ali poštujući i samu sebe.

“Želim da budemo ponosni jedni na druge i da budemo tu uvek jedni za druge. Banjaluko, dobra ti sreća slobodarski grade, prestonico Republike Srpske”, rekao je ranije Vučević.

Pozitivne reakcije

Banjaluku su zadovoljni napustili teniseri nakon završetka turnira Srpska open. Najbolji hrvatski teniser Borna Ćorić pohvalio se uslovima koji se mogu porediti i sa onim iz serije ATP 500. Sten Vavrinka, trostruki grend slem šampion, iako je ispao na samom početku naglasio je da nosi lijepe utiske iz Banjaluke. Finalista Andrej Rubljov bio je oduševljen teniskom kulturom, ali i činjenicom koliko ljudi kod nas vole “bijeli sport”, čak i na treninzima.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.