List piše da se Ukrajina dugo oslanjala na rusko oružje, a sada se muči da nabavi municiju iz sovjetskog doba za to oružje, uz pomoć proizvođača čak i u, kako su istakli autori ovog teksta, “ruralnim krajevima istočne Evrope”.
Dodaju da se zbog toga zapadne zemlje bore da pronađu alternativne izvore, ulažući milione dolara u zaobilazna rješenja koja će utišati transakcije i izbjeći političke posljedice i rusku odmazdu.
Kao jedna od zemalja je označena i Bugarska, koja je u posljednjih godinu dana povećala izvoz oružja na tri milijarde dolara, pet puta više nego tokom 2019. godine.
– To nije jedina zemlja koja tiho doprinosi ukrajinskim ratnim naporima. Luksemburg snabdijeva Ukrajinu oružjem porijeklom iz Češke. Posrednici sa gotovinom iz SAD pretražuju fabrike u BiH, Srbiji i Rumuniji u potrazi za granatama, a Britanija je formirala tajnu radnu grupu za naoružavanje Ukrajine – navodi se u dokumentu do kojeg je došao i objavio ga ovaj ugledni američki list.
Ono što je interesantno jeste da je i izvoz oružja iz BiH u posljednjih godinu dana znatno povećan, baš kao i broj izdatih dozvola za tako nešto.
Prema izvještaju o radu Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja BiH za prošlu godinu, među top četiri izvoznika koji su lani ostvarili najbolje rezultate po tom osnovu tri su firme iz Goražda, a jedna iz Konjica.
Prema saznanjima “Glasa Srpske”, postoji sumnja da se u jednoj od fabrika namjenske industrije prave fiktivni ugovori, ali i da se radi za lager, što nije dozvoljeno, jer se proizvodnja mora bazirati na unaprijed potpisanim ugovorima.
Da municija proizvedena u preduzećima iz FBiH nalazi svoj put do Ukrajine, ovaj list je ukazao još u oktobru prošle godine, kada je u SAD uhapšen izvjesni Martin Zlatev, Bugarin sa američkim pasošem, koji je u nekoliko navrata tokom ove godine sklopio nekoliko vrijednih ugovora sa ukrajinskim vlastima o isporuci oružja i municije.
Zlatev je na kraju pao zbog neispravnih papira, a kako su nakon toga objavili pojedini američki mediji, on je namjeravao da preko svoje firme BMI Kijevu proda oružje i municiju proizvedene u Bugarskoj i BiH, koja inače zvanično ne dozvoljava takvu trgovinu sa Ukrajinom.
Kako je tada objavio ovaj list, firma BMI sklopila je nekoliko poslova sa ukrajinskom vladom.
Jedan je uključivao 2,2 miliona komada američke municije, vrijedne 25 miliona dolara.
Još dva ugovora, vrijedna oko pet miliona dolara, odnosila su se na 540 komada protivtenkovskog oružja te 22 minobacača proizvedena u BiH, kao i 900 raketa zemlja-vazduh “made in” Bugarska.
Kako bi zaobišao zakone u BiH i Bugarskoj, BMI je planirao da prikaže kako je Poljska krajnje odredište ovog oružja, objavio je ovaj američki list.
Stručnjak za bezbjednost Dragomir Keserović ističe kako ga nije začudila ova informacija, jer je oružje, pored energenata, postalo jedna od najtraženijih i najprofitabilnijih vrsta robe.
– Nema toga ko može spriječiti ovu trgovinu, koja vrlo često izlazi iz zakonskih okvira. BiH to ne može sama raditi, već iza svega stoje mnogo krupniji igrači, poput MPRI, američke “nevladine organizacije” koju čine penzionisani generali. Kada je u pitanju pisanje američkog lista, vjerujem da je sve papirima manje-više pokriveno, ali ne i onaj dio gdje će to oružje na kraju završiti. Avion lako sa svojim teretom promjeni maršrutu – kaže za “Glas Srpske” Keserović.
Ispod žita
Prema riječima izvora “Glasa Srpske” bliskog obavještajnim krugovima, i snimak koji se prije nekoliko mjeseci pojavio na društvenim mrežama, na kojem se ukrajinski vojnici hvale novim minobacačima proizvedenim navodno u BiH, u fabrici BNT Novi Travnik, govori da se mnogo toga ispod žita radi, jer je još 2015. godine na zajedničkom nivou donesena odluka da se u ovu zemlju ne izvozi vojna oprema i naoružanje.
– Očigledno je napravljena šema kako bi sve bilo na prvu čisto, bar što se tiče izvoznih papira i popratne dokumentacije. Ne treba zaboraviti da su među pet najvećih kupaca oružja i municije iz BiH upravo Amerika, ali i Poljska, dva najveća ukrajinska saveznika – ukazao je naš izvor.
autor:glassrpske, foto: glas srpske