– To su dva različita koncepta doživljavanja drugih zemalja. U ovom slučaju, odlazeća američka administracija je panično nervozna, pokušavajući u ovom međuvremenu, do stupanja na vlast novih ljudi, da zakomplikuje odnose u svim onim zemljama u kojima to mogu, pogotovo onim koje imaju bilo kakve veze sa Rusijom. Pravdanje kako oni to rade zbog navodnog ruskog malignog uticaja neutemeljene su i smiješne. Pa nisu nas Rusi bombardovali osiromašenim uranijem. Ako ćemo govoriti o nečijem malignom i štetnom uticaju, to onda može biti samo američki i to onaj neokolonijalni. Pojedinim američkim diplomatama, a među kojima je i Marfi, nije u interesu da situacija u BiH bude politički stabilna. Pokazali su to mnogo puta. Kad god bi se domaći politički partneri o nečemu dogovorili, oni su to uglavnom minirali – istakao je Župljanin.
Smatra da će BiH, baš kao i neke druge zemlje u svijetu, u narednim sedmicama, sve do preuzimanja vlasti od strane novog američkog predsjednika Donalda Trampa, biti suočene sa raznim oblicima pritisaka, destabilizacije i intervencionizma. Na ovaj način, kako kaže, oni uz pomoć nekih od svojih evropskih satelita ubrzano doprinose nestanku BiH, koja je moguća da opstane samo u Dejtonskim okvirima, a koje ti isti otvoreno ruše.
Do obračuna dvije ambasade na društvenim mrežama došlo je nakon što je Marfi gotovo ultimativno zatražio od predstavnika vlasti da počnu sa realizacijom projekta gradnje gasovoda, s kojim bi se BiH navodno riješila zavisnosti od ruskog gasa. Iz ruske ambasade, u kojoj sjedi Igor Kalabuhov, nakon toga je poručeno da se radi o klasičnom neokolonijalnom ponašanju. Naveli su i da je ovaj događaj bolno podsjetio na scenu kada je Džozef Bajden, tada još u svojstvu potpredsjednika, zasjedao u Kijevu na čelu stola te je učio ukrajinsko rukovodstvo kako treba živjeti. Očigledno je do čega je to dovelo Ukrajinu. Istakli su i da su na ovaj način skinute sve maske „demokratske“ pristojnosti, ali i pogažen suverenitet BiH, kako su ga nazvali, grubom čizmom „dokazanog prijatelja“.
– Upravo oni svojom politikom pritiska i sankcija tjeraju Republiku Srpsku da preduzima korake za zaštitu svog statusa, koji garantuje Dejtonski mirovni sporazum. Upravo oni svojim besramnim odnosom tjeraju Hrvate u BiH da se vrate razmatranju temeljnih odredaba svoje koegzistencije sa Bošnjacima u okviru FBiH. Upravu oni, igrajući na fobijama i strahovima bošnjačkog naroda, guraju njegove političke lidere ne prema postizanju kompromisa sa predstavnicima Srba i Hrvata, već prema radikalizaciji pristupa u uzaludnoj nadi u to da će Vašington osigurati totalnu podršku – poručili su iz ruske ambasade.
Nije puno trebalo čekati na odgovor iz američke ambasade, iz koje su naveli kako i ovo saopštenje pokazuje maligni ruski uticaj u BiH, dodajući da u Moskvi očigledno postoji strah da će izgubiti monopol na snabdijevanje BiH gasom, kao i mogućnost da vrši politički i ekonomski pritisak. Uslijedila je, kartaškim rječnikom, rekontra. Iz ruske ambasade je odgovoreno da se ne plaši da će „izgubiti gasni monopol“ u BiH, dodajući da su u više navrata pozdravljali energetsku diversifikaciju u BiH. Kao laž su naveli i tvrdnje da Rusija navodno prijeti teritorijalnom integritetu BiH, uz konstataciju da američka ambasada, poput buldoždera, pokušava da sruši do temelja mogućnost da građani BiH izaberu razumnu alternativu.
– Sve je jednostavno. Amerikanci iz sve snage žele eliminisati sa političke scene samostalne političare koji pokušavaju braniti nacionalne interese, bilo u Moldaviji, Rumuniji, Gruziji ili BiH – poručili su iz ruske ambasade u BiH.
Ukapljeni interesi
Gasovod Južna interkonekcija, na kom insistira odlazeća američka administracija, zamišljen je kao dio Jadransko-jonskog gasovoda kojim bi se iz Azerbejdžana dopremao gas za balkanske države, ali bi postojala mogućnost da isti u BiH stiže i sa terminala na Krku. Stručnjaci, međutim, upozoravaju da je priča o dopremanju azerbejdžanskog gasa utopija te da se iza svega kriju interesi američkih kompanija koje žele preko Krka i sličnih terminala plasirati svoj ukapljeni gas, koji je daleko skuplji od ruskog.