Postupak za ostvarivanje prava na starosnu ili invalidsku penziju u Srpskoj pokreće se na zahtjev osiguranika.
Postupak za ostvarivanje prava na porodičnu penziju pokreće se na zahtjev člana porodice umrlog osiguranika, odnosno člana porodice umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije, saopštili su iz Fonda PIO Srpske.
„Zahtjev za ostvarivanje prava na penziju predaje se prema mjestu posljednjeg osiguranja u najbližu poslovnicu Fonda, poštom ili posredstvom drugog nosioca osiguranja“, objašnjavaju u ovom fondu.
Za pokretanje zahtjeva za ostvarivanje prava na starosnu penziju, potrebno je priložiti: izvod iz matične knjige rođenih, dokaz o prestanku osnova osiguranja, dokaz o penzijskom stažu i dokaz o ostvarenim platama, odnosno drugim osnovicama osiguranja.
„U zavisnosti od vrste prava koja se traži, zavisi i spisak potrebne dokumentacije, koji je ponuđen na samom obrascu zahtjeva. Ostavljena je mogućnost za proširenje tog spiska, kada se prema okolnostima u konkretnom slučaju ukaže potreba za tim“, kažu u Fondu PIO.
Podsjetimo, pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
„Osiguranik koji nema navršenih 65 godina života, ima pravo na starosnu penziju kada navrši 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Osiguranik žena koja nema navršenih 65 godina života ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina života i 35 godina staža osiguranja“, saopštili su iz Fonda PIO.
U ovom fondu objašnjavaju i u kojim sve uslovima prestaje pravo na penziju.
„Pravo na penziju prestaje smrću korisnika, kada u toku korišćenja prestanu da postoje uslovi za ostvarivanje prava, kada se naknadno utvrdi da nisu postojali uslovi za ostvarivanje prava i na zahtjev korisnika“, poručuju iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srpske.
U slučaju smrti, pravo na isplatu pogrebnih troškova za umrlog korisnika, koji se u narodu zovu posmrtnina, ima osoba koja je snosila pogrebne troškove, odnosno troškove sahrane, prenosi „Srpska info„.