Svima se desilo bar nekoliko puta da trgovac odbija da prihvati novčanicu zbog oštećenja ili čak da sami dobijemo oštećen novac.
Ukoliko niste znali kakva je procedura zamjene oštećene novčanice ili više njih – u BiH je ona vrlo jednostavna.
Naime, poderanu ili oštećenu novčanicu građani mogu odnijeti u bilo koju komercijalnu banku koja će novac zamijeniti za ispravan, bez ikakve naknade. Ipak, da bi novčanice bile zamijenjene bez naknade, postoje određena pravila.
– Novčanica kojoj nije oštećen serijski broj može biti zamijenjena bez bilo kakve naknade u bilo kojoj komercijalnoj banci, a ukoliko je novčanica sa bankomata određene banke ona mora biti baš zamijenjena u toj specifičnoj banci – navodi bankar za ALOonline.
Kako zamijeniti pocijepanu novčanicu?
Kako stoji na zvaničnoj stranici Centralne banke BiH, komercijalne banke zamjenjuju oštećene novčanice, pod uslovom da podnosilac zahtjeva predoči više od 60 odsto novčanice koja sadrži barem jedan serijski broj ili iz dva ili više dijelova i sadrži oba serijska broja.
Ako nije moguće zamijeniti novčanicu, ona će biti uništena.
Centralna banka BiH ne samo da zamjenjuje oštećene novčanice već i provodi procjenu autentičnosti i nivoa oštećenja na temelju podnesenog zahtjeva s priloženom dokumentacijom.
Ako postoji opravdan razlog vjerovati da su novčanice bile namjerno oštećene, takve novčanice biće povučene iz opticaja bez naknade podnosiocu zahtjeva.
Osim zamjene oštećenih novčanica, Centralna banka BiH takođe se bavi uništavanjem lažnih novčanica, odnosno onih koje su falsifikovane.
Građani koji prepoznaju lažan novac rijetko ga odnose na šaltere banaka jer nemaju mogućnost zamjene uz nadoknadu.
Na kraju, ako se nađete s oštećenom novčanicom, imajte na umu ove smjernice i obratite se odgovarajućim finansijskim institucijama kako biste osigurali pravilnu zamjenu.
Zahtjev za zamjenu oštećenog novca u KM možete preuzeti ovdje.
autor: aloonline.ba