Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini saopćila je da je na osnovu instrukcije reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića svim hatibima u našoj zemlji preporučila da danas, u petak 16. augusta, sa džematlijama prouče Kišnu dovu. Razlog je teška situacija zbog suše koja je izazvala brojne probleme u našoj zemlji.
„Suša i vrućine u Bosni i Hercegovini i regionu donijele su brojne poteškoće poljoprivredi, izvorištima, potocima i rijekama, što je, između ostalog, rezultiralo i brojnim požarima u našoj domovini. Naše utočište je Allah, Gospodar svjetova. U Njegovoj moći je davanje, spuštanje i uskraćivanje kiše. Naše je da Mu tevbu činimo i da Njemu, Svemilosnom dovu upućujemo. Slijedeći sunnet – praksu i primjer Muhameda, a.s., a na osnovu instrukcije reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazovića, preporučuje se hatibima da u petak, 16. augusta 2024. godine, učeći Kišnu dovu sa džematlijama upute dovu Allahu, dž.š., da nam oprosti grijehe, da se smiluje Svojim robovima i drugim stvorenjima i da spusti kišu na ispucalu bosanskohercegovačku zemlju“, navodi se u saopćenju.
Tradicija kišnih dova u BiH
Ovo nije prvi put da se u džematima Islamske zajednice Bosne i Hercegovine uči kišna dova.
Kako navodi Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka, prema islamskom učenju sve živo je stvoreno od vode bez koje bi život na Zemlji bio nezamisliv.
“Kur’an podsjeća vjernike da je jedan od uzroka suše ustrajnost ljudi u griješenju i ustezanje od traženj oprosta od Allaha”, navodi se u tekstu Elvira Duranovića.
Tradicija učenja kišnih dova u BiH kreće od muslimana iz Kozarca koji su ovu dovu učili kada god je bila kiša.
“Muslimani iz Kozarca, općina Prijedor, kišnu dovu su učili za vrijeme velike suše. Dove su obično učili tri dana zaredom. Pred odlazak na dovište vršile su se obimne pripreme. Iz svakog džemata imami bi poveli djecu. Za djecu bi se ispekli somuni. Poveli bi se i konji koji su nosili vodu za abdest i piće. Odraslija djeca su ranije pripremljena za učenje ilahija i kasida s posebnim sadržajem za kišnu dovu. Prvog dana se tradicionalno išlo na dovu kod turbeta neznanog šehida u Kamičanima, općina Prijedor. Imami bi pored turbeta proučili hatmu, cijeli Kur‘an, potom bi se zajednički obavio podne-namaz i zikr a zatim bi proučili kišnu dovu. Nakon obreda prisutnima su se dijelile lepine. Ako taj dan ne bi pala kiša, isti obred ponavljao se na Debelom brijegu iznad Brđana, općina Prijedor. Ukoliko ni tada ne bi pala kiša, treći dan se išlo na Kozarački kamen na planini Kozari, udaljen oko 10 km od Prijedora. Tu se također ponavljao isti obred kao i prethodna dva dana. S Božijom pomoći, drugi ili treći dan, na povratku kući pala bi obilna kiša”, navodi se u tekstu ovog Instituta.
Promjena vremena i kiša od nedjelje
Inače meteorolzi najavljuju da od nedjelje popodne očekuje nas promjena vremena koja će rezultirati prvo noblačenje s padavinama koje će zahvatiti zapadne krajeve i tokom noći se proširiti i na ostala područja. U ponedjeljak i utorak kiša se očekuje na cijelom prostoru naše zemlje. Na pojedinim područjima kiša bi mogla biti i obilnija.
autor: Faktormagazin / http://n1.ba