Zemička, list šunke, list sira i prilozi po volji – sigurno vam zvuči poznato. Čuveni „đački sendvič“ bio je užina koju je biralo mnoštvo đaka (i studenata), ne sigurno zbog „raskošnog“ nadjeva i kvalitetne šunke već zbog činjenice da je koštao samo jednu konvertibilnu marku.
No, to „zlatno“ doba je iza nas – poskupljenja, inflacije, ekonomske krize uticale su na korekciju cijena prehrambenih proizvoda kako u BiH tako i u svijetu.
U svjetlu tih dešavanja zapitali smo se da li je ova ikona srednjoškolskih dana ostala imuna na poskupljenja, pa je tako ekipa portala ALOonline odlučila je istražiti sudbinu popularnog „đačkog“.
Svjesni činjenice da su ekonomske poteškoće dovele do toga da pekare više nisu tako povoljne kao što su nekada bile, ekipa ALOonline portala uputila se do jedne te naručila „đački“ sendvič kako bi se na trenutak prisjetila školskih dana. Iznenađujuće je otkriće da je „đački“ sendvič poskupio, ali ne toliko drastično kao što su mnogi očekivali.
Danas, ovaj sendvič može se kupiti za 1.30 KM, što predstavlja blago povećanje u odnosu na njegovu prethodnu cijenu. Iako su cijene porasle, mnogi su se složili da je „đački“ sendvič i dalje pristupačan i omiljen izbor za brzi obrok među srednjoškolcima i studentima
– Poprilično su skupi sendviči danas i rijetko gdje da možete naći sendvič ispod 3-4 KM. Za užinu sedmično trošim preko 20 KM, a imam i mlađeg brata tako da nam roditelji za džeparac izdvajaju veliku sumu novca kad se sabere. Ponekad se i odlučim za „đački“ jer je stvarno dobra opcija, a i okus je skroz u redu – kaže Miloš M. učenik drugog razreda Tehničke škole u Banjaluci.
Dok se svijet suočava s brojnim izazovima, uključujući ekonomske krize i poskupljenja, čuveni „đački“ se trudi da odoli turbulencijama na tržištu.
Cijene hljeba ograničene u RS
U vrijeme kada su potrošači suočeni s povećanjem cijena osnovnih životnih namirnica, uključujući i hljeb, što je rezultat različitih faktora poput inflacije, rasta troškova proizvodnje i uticaja globalnih ekonomskih zbivanja Vlada RS je donijela odluku da ograniči cijene hljeba, uprkos neuspjelim pregovorima sa pekarima. Tako je ranije ove godine utvrđeno da maksimalna maloprodajna cijena bijelog hljeba težine 600 grama proizvedenog od brašna tip 500 bude 1,9 KM.
Uvođenje ograničenja cijena hljeba od strane Vlade Republike Srpske ima za cilj zaštitu potrošača od prekomjernog poskupljenja osnovnih prehrambenih proizvoda, kao i osiguranje pristupačnosti ovih proizvoda svim građanima, bez obzira na ekonomske okolnosti.
autor:http://aloonline.ba