Prema članu 112. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH, vozač koji se kreće mokrim kolovozom u naselju dužan je prilagoditi brzinu kretanja vozila tako da izbjegne prskanje pješaka koji se kreću ivicom kolovoza ili trotoara.
Skoro i nema pješaka kojeg, za vrijeme kišnih dana, automobil nije zalio vodom.
U periodu kišnih i snježnih dana, vozači se muče sa gužvama na putevima, a pješake nerijetko nesavjesni vozači zaliju vodom.
Kazna za ovaj prekršaj je 30 KM, javlja „BIHAMK“.
Iz Kancelarije policijskog komesara MUP-a Kantona Sarajevo kazali su da ne vode posebne evidencije o pješacima koji su poprskani na ulici.
„N1“ ih je pitao, na koji način se ovaj prekršaj može prijaviti ukoliko u blizini nema policijskog službenika, a iz MUP-a Kantona Sarajevo navode:
„Ako se dogodi da pješaka vozač namjerno ili slučajno poprska u vožnji, potrebno je da se pješak obrati u najbližu policijsku stanicu i navedeno prijavi s napomenom da zapiše registarski broj tablica“.
U nekim državama, prskanje pješaka vodom je ozbiljan prekršaj. U Velikoj Britaniji propisana je kazna do 5.000 funti za čin nekompetencije, sebičnosti i agresivnosti u saobraćaju.
Najčešći oblik kazne za nekulturne vozače je 100 funti i čak tri kaznena boda.
Savjet vozačima
Brzi prelazak automobilom preko lokvi možde podstaknuti i opasan aquaplaning, gubitak kontrole nad vozilom, a nikad ne možete znati šta je ispod lokve – mogu to biti kamen ili rupa koji će oštetiti gumu ili felugu.
Svakako se savjetuje vozačima da vožnju prilagode uslovima na putu i poštuju saobraćajnu signalizaciju, ali i da se pridržavaju saobraćajne kulture.
autor:agencije, foto: ilustracija