Majka optužuje oca da je oteo dijete i odveo ga u Švajcarsku

Majka optužuje oca da je oteo dijete i odveo ga u Švajcarsku

Tokom brakorazvodne parnice, prošlog petka, otac iz Srbije odveo je dvoipogodišnje dijete u Švajcarsku, bez pasoša i saglasnosti majke.

Iako je, prema navodima majke, prijetio da će oteti dete, ona tvrdi da nije vjerovala da će to zaista i uraditi. U toku je brakorazvodna parnica i čekali su da sud donese privremenu mjeru za viđanje djeteta.

„Ja sam i pored toga želela da moje dete ima dobar odnos sa ocem, da ga viđa, svakodnevno sam ga vodila, zato što sam smatrala da je to od vitalnog značaja za razvoj deteta. Ja se prvenstveno pitam kako je moguće da moje dete pređe granicu bez pasoša, koji se nalazi kod mene, bez moje saglasnosti“, kaže Jelena Abramović za RTS. Tužilaštvo povjerava navode majke.

Otac je rekao da će svoju verziju ispričati za nekoliko dana, u prisustvu advokata. Tvrdi da majka već duže vrijeme zanemaruje dijete, prenose mediji. Sa slučajem je upoznat i konzulat Srbije u Cirihu.

Sutra će majku primiti u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

„Posle sutrašnjeg sastanka ćemo videti šta se sve može preduzeti na osnovu tih utvrđivanja činenjičnog stanja i na osnovu toga se može, odnosno mora se tražiti informacija od predstavnika te zemlje i pravna pomoć koliko je to moguće“, rekao je minstar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

Kaže da će Ministarstvo maksimalno pomoći Jeleni Abramović.

Iz tužilaštva saopštavaju da su pokrenuli postupak za vraćanje djeteta u Srbiju, na osnovu Haške konvencije.

„Tu je Haška konvencija vrlo jasna – ako se bez saglasnosti drugog roditelja dete odvede u drugu državu, ono mora biti vraćeno u zemlju odakle je odvedeno. Onda tu se vodi postupak poveravanja deteta i svega, sa kojim roditeljem će dete da živi i na koji način će da viđa drugog roditelja“, kaže Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.

I dok se svako od roditelja bori za svoju istinu, ostaje otvoreno pitanje – sa kakvim dokumentima je dječak prešao granicu.

„Bez saglasnosti majke dete nije moglo izaći iz zemlje. Ono što vam mogu reći je da veliki broj građana često prijavljuje da nisu kontrolisana dopuštenja drugog roditelja, ukoliko nije prisutan na mestu prelaska granice, i to jeste pitanje koje bi trebalo da se povede“, kaže Igor Jurić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu za RTS.

Ovo nije usamljen slučaj, kažu nadležni. Apeluju da se građani u takvim situacijama obrate Ministarstvu spoljnih poslova Srbije ili diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu, da bi mogli brzo da reaguju.

autor:nezavisne.com foto:nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.