Najmanje 59 mrtvih u Sjevernoj Makedoniji; Najmlađa žrtva požara imala 14 godina

Najmanje 59 mrtvih u Sjevernoj Makedoniji; Najmlađa žrtva požara imala 14 godina

Najmanje 59 mrtvih u Sjevernoj Makedoniji.

Roditelji poginulih u požaru u klubu Pulse u Kočanima spontano su formirali živi zid ispred bolnice i ne dozvoljavaju da tijela njihove d‌jece budu prebačena u Skoplje na obdukciju.

U tragediji koja se dogodila rano jutros, kada je izbio požar u klubu, život je izgubilo najmanje 59 osoba u dobi od 14 do 25 godina, većinom iz Kočana.

Roditelji su ogorčeni jer cijeli dan čekaju ispred bolnice. Zahtijevaju da im se tijela njihovih najmilijih odmah predaju kako bi ih pripremili za sahranu.

„Cijeli svijet je shvatio zašto su umrli i kako su umrli. Zašto mi još uvijek ovd‌je sjedimo? Ne damo d‌jecu!“ poručuju roditelji.

Ispred bolnice je pojačano policijsko obezbjeđenje, a iz Skoplja je stigao tužilac kako bi objasnio proceduru. Nekoliko roditelja otišlo je razgovarati s predstavnicima institucija kako bi se dogovorili o daljnjim koracima.

Prethodno je ministar unutrašnjih poslova Sjeverne Makedonije Panče Toškovski rekao da mora da se obavi obdukcija svakog preminulog.

„U nekoliko bolnica ima preminulih. Nakon identifikacije biće prebačeni na obdukciju u Skoplje“, rekao je on.

U Opštu bolnicu u Kočanima već je stiglo 30-ak vozila iz pogrebnih zavoda i ARM-a, koja treba da prevezu tijela preminulih na obdukciju u Skoplje.

Direktorka bolnice Kočani Kristina Serafimova izjavila je danas da su stradali u požaru u diskoteci „Puls“ bili iz Skoplja, Štipa, Probištipa i Kočana i da su bili starosti između 14 i 24 godine.

„Primili smo 70 ljudi, nažalost, neki su umrli. Pacijenti su zadobili opekotine i trovanje ugljen-monoksidom. Potom su prebačeni u Kliničku bolnicu u Štipu, a neki od njih su odatle poslati u Skoplje“, rekla je Serafimova na konferenciji za novinare, prenosi Plusinfo.

Prema njenim riječima, prvi poziv stigao je u 02.48, a bolnica je odmah mobilisana.

Ministar zdravlja Arben Taravari rekao je da je u makedonskim bolnicama trenutno hospitalizovano ukupno 115 pacijenata.

Prema njegovim riječima, svi pacijenti su u relativno stabilnom stanju, a neki su pušteni na kućno liječenje.

Naveo je da će se u inostranstvu liječiti ukupno 47 pacijenata, kao i da će sutra u Sjevernu Makedoniju stići specijalisti za opekotine iz Izraela, Beograda i Praga, koji će pomagati domaćim medicinskim ekipama.

Vlada Sjeverne Makedonije proglasila je sedmodnevnu žalost u cijeloj zemlji.

Vlada je takođe naložila Državnom tržišnom inspektoratu da u sljedeća tri dana provede vanredni inspekcijski nadzor svih ugostiteljskih objekata (noćnih klubova, diskoteka i diskoteka na otvorenom) te da odmah obavijesti vladu o rezultatima inspekcije. Cilj je utvrditi rade li objekti u skladu sa zakonima i propisima. „Kazne za nepoštovanje odluke o žalosti biće rigorozne“, stoji u saopštenju nakon vanredne sjednice vlade.

Ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski potvrdio je da je diskoteka Puls poslovala s falsifikovanom dozvolom. „Ova diskoteka nije imala licencu već godinu dana, a radila je zahvaljujući mitu i korupciji“, izjavio je Toškovski.

Dodao je da je više od 20 osoba osumnjičeno, a da se oko 15 njih trenutno nalazi u policijskoj stanici.

„Neki od osumnjičenih su preminuli, neki su u bolnici. Među privedenima su osobe koje su direktno odgovorne za ovu tragediju, uključujući i organizatora događaja, kojeg smatramo ključnim krivcem. Takođe su privedeni bivši državni sekretar Ministarstva privrede, bivši šef sektora u istom ministarstvu, bivši direktor Direkcije za zaštitu i spašavanje (DZS) te troje zaposlenih u toj direkciji“, rekao je Toškovski i dodao da su sve osobe za kojima je izdata potjernica pronađene.

autor:http://atvbl.rs

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *